Brexit. Symulacja systemu zarządzania ruchem w pobliżu Dover  Ze świata

Konwój ciężarówek na autostradzie. Przyrządzania do "twardego brexitu"

W pobliżu portu przy Dover brytyjski rząd i organizacje skupiające przewoźników drogowych przeprowadziły symulację na incydent zakłóceń w handlu po razie "twardego brexitu". Przewoźnicy stwierdzili jednak, że próbę systemu zarządzania ruchem ciężarówek przeprowadzano za późno i na zbyt małą miarę.

W serii symulacji polegających na wywołaniu sztucznych korków oraz pozwalających na sprawdzenie przygotowania nowych elementów infrastruktury drogowej (np. szczególnego parkingu na dawnym lotnisku wojskowym w Manston bądź dodatkowych pasów ruchu umożliwiających postój) i wyszkolenia osób zarządzających ruchem wzięło uczestnictwo 79 ciężarówek.

Kropla w morzu potrzeb

Wielkie odliczanie do brexitu. Minister: May znajdzie sposób, żeby przyjęto umowę

Stowarzyszenie Spedytorów Drogowych (RHA) uznało jednakże, że podjęte działania to jedynie "mydlenie oczu" jak i również ostrzegło, że taki test nie przygotuje Wielkiej Brytanii na ewentualne wyzwania związane z wielokilometrowymi korkami po pobliżu portu w Dover.

- To za niedużo, za późno. Ten tok powinien rozpocząć się dziewięć miesięcy temu - ocenił Richard Burnett z RHA. Dodał też, że poniedziałkowa próba "nie odtworzyła tego, jak stanie się, gdy w przypadku twardego brexitu cztery tysiące ciężarówek będzie musiało zatrzymać się na lotnisku w Manston".

Według szacunków, nawet drobne zmiany w odprawach celnych potrafią doprowadzić do wielogodzinnych opóźnień i powstania potężnych korków, w których stać będzie do 10 tys. ciężarówek. Obecnie, w ramach jednolitego rynku UE, transport towarów promami przez kanał La Manche i Eurotunelem odbywa się bez zakłóceń.

Zakłócenia

Władze hrabstwa Kent, w którym znajduje się port przy Dover, ostrzegły, że w przypadku brexitu bez porozumienia mogą wystąpić opóźnienia w wywozie śmieci, zakłócenia przy kursowaniu autobusów dowożących pociechy do szkół, a poniekąd utrudnienia w przewożeniu zmarłych na cmentarze.

W 17-stronicowym raporcie informowano metrów. in. o braniu pod uwagę scenariusza, w którym urzędnicy lokalnych władz będą przez okres do sześciu miesięcy pracowali z domów bądź pobliskich bibliotek zamiast dojeżdżania do biura, aby unikać wszelkiego ruchu drogowego, który to nie jest absolutnie potrzebny.

Wielka Brytania musi opuścić Unię Europejską 29 marca. Głosowanie w Izbie Gmin nad wynegocjowanym za pośrednictwem brytyjski rząd porozumieniem z UE w sprawie brexitu odbędzie się 15 stycznia.

200 mln zł na obchody stulecia niepodległości - jak na przykład są wydawane