Grecy nie chcą pomocy Europy. Dziesięć konsekwencji wyników referendum  Ze świata

Temat: Strefa euro

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od momentu świętowania
  • Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwukrotnie: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie zaakceptować da się spłacić"
  • Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki"

Pogłębienie krachu w Grecji, turbulencje w rynkach i widmo rozpadu Unii Europejskiej - wówczas tylko niektóre z możliwych konsekwencji wyniku niedzielnego referendum w Grecji, pisze dzięki łamach Bloomberga znany ekonomista Mohamed A. El-Erian.

10 konsekwencji wyników referendum, które mogą mieć położenie w niedalekiej przyszłości:

1. Zwycięstwo obozu "Nie" z ponad 60 proc. poparcia początkowo doprowadzi do odwiedzenia ogólnej wyprzedaży globalnych akcji i wzmocni presję cenową na obligacje emitowane za pośrednictwem Grecję, inne peryferyjne gospodarki strefy euro oraz rynki wschodzące. Na atrakcyjności skorzystają "bezpieczne" obligacje rządowe Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Greckie "nie" zachwiało rynkami. Ale tylko dzięki chwileczkę

2. Zaskoczeni europejscy politycy podejmą wszelkie próby odzyskania inicjatywy. Świadczy na temat tym fakt poniedziałkowego zebrania w Paryżu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. efektem którego ma być odpowiedź na wyniki referendum.

Jak zauważa ekonomista, w doskonałym świecie przywódcy zabraliby się szybko i skutecznie do działania, pozostawiając w zapomnieniu konflikty i zajadłości, które poprzedziły referendum.

To może być jednak zawiłe, biorąc pod uwagę brak zaufania i szkodliwe oskarżenia, które "zatruły" relacje obu stron.

3. Greccy i europejscy politycy nie mają zbyt dużo czasu, aby podjąć wspólne działanie. Bez olbrzymiej nadzwyczajnej pomocy ze strony Europejskiego Banku Centralnego, która dałaby nadzieje na później, rządowi zostanie trudno zapewnić pieniądze aż do bankomatów w polsce, nie mówiąc nawet o ponownym otworzeniu banków.

Bank Tunezji zwrócił się do Europejskiego Banku Centralnego z prośbą o zniesienie limitu kredytów mieszkaniowych ratunkowych zapewniających płynność greckiemu sektorowi bankowemu.

4. W konsekwencji greckiego "nie" w referendum nasili się również niedobór towarów, przy tym paliwa i pokarmu. Zostanie także zaostrzona inspekcja kapitału i płatności. Jakim sposobem prognozuje El-Erian, nastąpi rozwój bezrobocia i pogłębi się ubóstwo. Rząd będzie walczył o to, aby w ogóle móc wypłacać renty i pensje urzędnikom służby cywilnej.

Wyniki referendum: Grecy odrzucili wytyczne zagranicznej pomocy

5. W konsekwencji grecki rząd stanie się pod presją, aby utworzyć rodzaja quasi-waluty, aby podtrzymać funkcjonowanie gospodarki.

6. Poza Grecją wiele sądzi i działań będzie również poświęconych ograniczaniu negatywnych rezultatów ubocznych. EBC będzie musiała najprawdopodobniej wdrożyć nowe środki, w tym rozszerzenie bieżącego programu zakupów papierów wartościowych. To osłabi kurs europejskiej waluty. W dodatku wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym - u którego Hellada już zalega z kolejną ratą zapłaty - urzędnicy będą przygotowywać się na scenariusz bankructwa Aten.

7. Wszystkie zaangażowane strony przejdą do swoich "planów B". Jak twierdzi El-Erian, przejście to zostanie dużo bardziej traumatyczne gwoli Grecji niż dla reszty Europy.

8. Ostatecznym celem stanie się szybkie przeciwdziałanie dalszemu ludzkiemu cierpieniu, bólowi i obaw.

Zaskakująca rezygnacja. Grecki minister finansów odchodzi z rządu

Europa posiada instrumenty i instytucje, które są w stanie obniżyć efekt domina oraz wyżywić integralność strefy euro. Jednak będzie to wymagało wspólnych działań zarówno EBC, Europejskiego Mechanizmu Stabilności, jak i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, żeby jak najszybciej doprowadzić w celu zakończenia prac nad unią bankową, czyniąc postępy przy integralności fiskalnej.

9. Dość wątpliwym jest jednak, by Grecja była mógł przywrócić status pełnoprawnego członka tereny euro. Bez umiejętnego administrowania kryzysowego istnieje bowiem ogromne ryzyko, że będzie chylić się ku upadkowi jak i również stanie się bankrutem.

Zamiast stać bezczynnie, Europa musi upewnić się, hdy opuszczenie strefy euro za pośrednictwem Grecję nie pociągnie zbytnio sobą początku rozpadu Ue. Zdaniem ekonomisty ewentualne konsekwencje mogą być ograniczone poprzez stworzenie specjalnych warunków członkostwa w UE.

10. Oprócz tego możemy również się spodziewać wzajemnego obwiniania się stron. Z jednej strony mieliśmy serię niedotrzymanych obietnic reform przez wraz z strony greckich rządów, z drugiej - polityczny upór, złą analizę i niespójną politykę ze strony Europy. W rezultacie może przyczynić się to do utraty penisa europejskiej rodziny - Grecji.

EBC przejmuje nadzór nad bankami w strefie euro Informacje