Temat: Język homera dramat

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi w ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od czasu reform

Główny język homera negocjator Euklides Tsakalotos mówił w środę w wywiadzie dla Reutera, że widzi szanse na porozumienie przy zagranicznymi wierzycielami i Ateny nadal skłonne są pójść na pewne ustępstwa, lecz nie zgodzą się w dalsze cięcia emerytur.

Grecja przystanie na warunki swych kredytodawców, czyli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, jeśli wynikający z wymienionych model reform gospodarczych "będzie się nadawał do zastosowania pod względem ekonomicznym" a mianowicie powiedział szef greckiego zespołu negocjacyjnego.

Innymi słowy, zaproponowane Grecji rozwiązanie musi zawierać takie elementy jak na przykład restrukturyzacja długu czy tej finansowanie - wyjaśnił Tsakalotos.

Grecja bez pieniędzy

Grecja ostrzega przed Grexitem. "Piłka jest po stronie Aten"

Przyznał on, iż Grecja nie ma w tej chwili funduszy, by spłacić następujące raty kredytów, w tym 1, 6 mld euro, które powinna zwrócić MFW już pod koniec czerwca.

Podkreślił jednak, że Ateny nie mogą przystać dzięki warunki, na jakich wierzyciele chcą przyznać Grecji następujące fundusze, o ile stanie się to wymagało cięcia emerytur. Rząd Grecji zgodzi się na długofalowe reformy programu emerytalnego, ale nie może uszczuplić emerytur, które i tak już zostały okrojone, a często są unikatowymi dochodami w rodzinach wraz z względu na sięgające 26 proc. bezrobocie - wyjaśnił Tsakalotos.

Bez cięć

W ubiegłym tygodniu "New York Times" przypomniał, że najistotniejszym warunkiem, jaki wyznacza Grecja, jest odstąpienie od czasu dalszych cięć emerytur.

"NYT" zwrócił uwagę, hdy z uwagi na kryzys na przedterminowej emeryturze znalazło się niesłychanie wielu Greków. Częstym przypadkowo jest to, że pierwotnego skromne emerytury zostały zniżone o 35 proc. "Niedawna analiza rządu (Grecji) wykazała, że blisko 45 proc. emerytów żyje poniżej progu ubóstwa", a wielu z nich, "zwłaszcza zaś kobietom, które posiadały niższe pensje, grozi to, że ich dochody będą się kurczyć do ukończenia ich życia" - napisał "NYT".

Wzajemne ustępstwa

Tsakalotos skrytykował też sztywne stanowisko partnerów Grecji. - Negocjacje to proces polegający na wzajemnych ustępstwach, zaś nie na przyjęciu wyjściowego stanowiska jednej ze witryn internetowych (... ). Tymczasem wierzyciele ustąpili w niewielkim stopniu w kwestiach fiskalnych (... ), ale w pozostałych obszarach ich stanowisko po czerwcu jest takie samo jak było w lutym - powiedział negocjator.

Grecja płynie przy stronę "niezbadanego terytorium". To kluczowe daty

Wcześniej przy środę unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis mówił, że do porozumienia wierzycieli z Grecją potrzeba woli politycznej Aten; wstępne warunki techniczne są spełnione.

W czwartek w Luksemburgu spotkają się ministrowie finansów tereny euro. Pierwszym punktem spotkania jest temat pomocy gwoli Grecji. "Myślę, że poniższa część spotkania będzie dosyć krótka" - powiedział w środę nieoficjalnie wysoki rangą unijny urzędnik. Ocenił, że "piłka jest po witrynie greckich władz", a wierzyciele zrobili już duże ustępstwa. Mimo to między stronami są różnice, "nie jedynie w sferze fiskalnej, ale także jeśli chodzi o zmiany strukturalne, jak np. system podatkowy czy emerytalny".

Grecki minister zasobów Janis Warufakis zapytany po środę o to, czy możliwe jest zawarcie porozumienia podczas spotkania w Luksemburgu, powiedział: "Nie wierzę przy to".

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy wiedzie negocjacje z KE, MFW i EBC, które domagają się reform strukturalnych przy zamian za odblokowanie dodatkowej transzy pomocy rzędu ok. 7, 2 mld €. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak - w opinii rządu Aleksisa Ciprasa - jeśli przystanie na warunki MFW, natomiast jej dług nie pozostanie zrestrukturyzowany, to na dłużej trwającą metę również nie zostanie w stanie zrównoważyć swych finansów.