Duda w Finlandii: innowacje wymagają wsparcia państwa

Temat: Gospodarka wg PiS

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u wciąż w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Innowacje wymagają wsparcia państwa, a Finlandia, która pod tym aspektem może dziś konkurować spośród największymi na świecie, jest tego najlepszym przykładem - mówił w środę po Helsinkach prezydent Andrzej Dudziarz. Zapowiedział dalsze wspieranie naszych start-upów.

Polski prezydent wziął udział w fińskiej stolicy w Forum Ekonomicznym. Obok niego głos zabrał także wicepremier Finlandii jak i również minister finansów Petteri Orpo.

Do ręki 10 tysięcy zł zamiast węgla. Jest autograf prezydenta

Innowacyjność

Duda gadał, że innowacyjność to centralny obecnie czynnik decydujący o dynamice, stabilności i długofalowości wzrostu gospodarczego. "Jestem przekonany, że poziom innowacyjności ekonomii jest miarą skuteczności działania polityków i przywódców ciebie, polityka jest bowiem odpowiedzialna za zbudowanie maksymalnie komfortowego otoczenia prawnego, logistycznego, finansowego i badawczego dla przedsiębiorstw" - podkreślił.

Prezydent mówił o "fińskiej rewolucji innowacyjności". Jak zaznaczył Duda, Finlandia to obecnie jeden ze światowych liderów u dołu względem wdrażania innowacyjnych rozwiązań, który bez kompleksów konkuruje z największymi i najbardziej prężnymi globalnymi partnerami.

Wsparcie państwa

Duda ocenił, że Finlandii nie udałoby się osiągnąć tak wiele bez przekonania, iż innowacje potrzebują wsparcia ze strony państwa. Przypomniał, że na początku czasów 90. Finlandia zdecydowała się na duże inwestycje na rzecz badań i rozwoju a także wybrała ścieżkę partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według prezydenta, Polska również pracuje nad rozwijaniem wsparcia dla start-upów. Duda zapowiedział dalsze wspieranie naszych start-upów i wskazał dzięki Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

BKG: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pocznie działać od 2016 roku kalendarzowego Pieniądze