Ceny malin, wiśni, czarnych porzeczek. Rząd myśli o odmianie przepisów

Niskie ceny owoców biją rolników po kieszeni. "W tym roku nie jesteśmy po stanie nic zmienić"

Resort rolnictwa chce przyczynić się do wypracowania porozumienia pomiędzy przetwórcami a rolnikami po sprawie skupu owoców. Rozchodzi o wprowadzenie umowy kontraktacji, którą strony zawierałyby z wyprzedzeniem - powiedział wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Dodał jednocześnie, że trudnej sytuacji rolników w tym roku rząd nie jest przy stanie zmienić, możliwe istnieją jedynie działania sprawdzające, lub nie doszło do zmowy cenowej w punktach skupu.

W tym roku ceny skupu owoców istnieją wyjątkowo niskie. Obecnie zakłady przetwórcze płacą rolnikom za kilogram malin 1, 75-2, 0 zł,; wiśni spośród dostawą do zakładu jednej, 25-1, 5 zł; czarnych porzeczek - 0, czterdzieści zł; truskawki skupowano na 2, 30-4, 40 zł, an agrest po 0, 60 zł. W opinii ekspertów ceny te odrzucić pokrywają kosztów produkcji.

Wiceszef resortu podkreślił, iż rozmowy, które są przewodzone z inicjatywy ministerstwa rolnictwa między firmami przetwórczymi an organizacji producentów "są trudne". Takie spotkanie producentów malin z firmami przetwórczymi odbyło się w ostatni czwartek.

Umowa co do ceny

Według Boguckiego rozwiązaniem zdołałoby być wprowadzenie obowiązkowych ugód kontraktacyjnych zawieranych odpowiednio uprzednio, np. na wiosnę, naprawdę jak to się przebieg zdarzeń w przypadku kontraktacji buraków cukrowych.

Wyjaśnił, że obecna ustawa nakazuje zawieranie umów kontraktacyjnych, tylko odrzucić jest w niej określone, kiedy to ma nastąpić, dlatego bardzo często porozumienie jest podpisywana bezpośrednio poprzednio skupem.

Partia kiełbasy wycofana ze sprzedaży. "Potencjalne zagrożenie dla zdrowia"

Prawo europejskie określa, jakie elementy powinny zaleźć się w umowie, to: suma towaru, podstawowe warunki odbioru i cena lub środek dochodzenia do ceny - wyliczał Bogucki. W przypadku skupu buraków cukrowych określona jest cena minimalna, zaś jej podwyższenie zależy od czasu ceny cukru.

Rolnicy sprzedają więc owoce przy skupie po "cenie dnia", nie mają wyjścia, bo np. tak wrażliwe cytrusy jak maliny trudno wydaje się być przechować, tym bardziej, hdy przeważnie rolnicy nie mają chłodni, nie mówiąc w tej chwili o możliwościach zamrożenia - argumentował.

Zaznaczył, hdy problem ze sprzedażą towarów rolnych występuje nie tylko w Polsce. Dostrzega go także Komisja Europejska, która już podjęła pracę nad uregulowaniem łańcucha dostaw.

Podział ryzyka

Jego zdaniem powinno się wypracować rozwiązania, które zaakceptują obie strony. Obecnie rolnik jest w gorszej sytuacji, gdyż to on ponosi skutki wahań cenowych. Kompromis powinien zaś polegać na tym, że część ryzyka cenowego także weźmie przemysł jak i również handel.

Wiceszef resortu rolnictwa tłumaczył, że sytuacja jest o tyle zawiła, że branża przetwórcze nie jest zainteresowania takim wyjściem, tłumacząc, że "pracuje w małych marżach". Natomiast rolnicy chcieliby mieć gwarancję skupu owoców.

- Emituje się, że resort powinien stanąć po stronie rolników, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że skutkiem ubocznym może być to, że w pierwszym roku obowiązywania takich umów, części rolników nie uda się katalogów zawrzeć, gdyż nie odnajdą chętnych - mówił wiceminister. Dodał, że wówczas niektóre osoby plantatorzy mogliby splajtować.

Przetwórcy z kolei tłumaczą, że cena skupu słodkich zależy od oceny ewentualności późniejszej sprzedaży produktu. Gdy towaru nie uda się sprzedać po odpowiednich kosztach (mrożonek czy zagęszczonego soku), przetwórca może ponieść szkody.

Jak mówił Bogucki, "trudnej sytuacji producentów słodkich miękkich w tym roku nie jesteśmy w stanie zmienić, możemy jednak starać się na nią wpływać za pośrednictwem mechanizmy kontroli i zapewniania, że nie ma łamania prawa".

- Toteż m. in. prowadzone będą kontrole przywozu produktów rolnych na granicach. Ponadto ministerstwo wystąpiło z wnioskiem służące do UOKiK o zbadanie, czy nie ma zmowy cenowej w przypadku skupu owoców - powiedział.

GUS: w I kwartale 2018 zarejestrowano około 96 milionów urodzeń