Adamczyk w programie «Biznes na rzecz Ludzi» o przewozie osób

Rząd postawi warunki kierowcom. Adamczyk: te same zasady jak i również obowiązki na wolnym rynku

Każdy, kto świadczy usługi przewozów pasażerskich autami osobowymi, będzie musiał zaspokoić takie same wymagania - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w programie "Biznes gwoli Ludzi" w TVN24 Dwukrotnie. Jak dodał, projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym w marcu trafi do parlamentu.

Minister Adamczyk podkreślił, że celem szykowanych zmian w prawie wydaje się być zapewnienie tych samych kryteriów rynkowych dla kierowców świadczących usługi na rynku przewozu osób samochodami osobowymi. Idzie z jednej strony o taksówkarzy, a z drugiej o kierowców związanych spośród wielkimi internetowymi platformami, owymi jak Uber czy Taxify.

- Te same zasady i te same obowiązki nakładane na tych, jacy na wolnym rynku działają. To jest uczciwa rywalizacja. Jeżeli jeden przewoźnik płaci podatek, posiada kasę fiskalną, rozlicza się z fiskusem, to drugi przewoźnik niech czyni tak samo. I wówczas niech konkurują - powiedział minister w TVN24 BiS.

- Żądamy równowagi na rynku ofert. Pragniemy, aby wszyscy, jacy dzisiaj te usługi przeprowadzają, odprowadzali podatki, posiadali wszelkie stosowne uprawnienia, an katalogów stan zdrowia pozwalał na realizacje tych zadań. Niczego więcej nie chcemy - dodał.

Kiedy ustawa?

Taksówkarze wygrali z Uberem. Przewoźnik zawiesza część aktywności w dużym mieście

Andrzej Adamczyk poinformował, że trwają obecnie prace nad wzorami regulującymi zasady wykonywania przewozów osób autami osobowymi.

- Resort infrastruktury nie zaniechał prac nad tym zamysłem. Dzisiaj pracujemy już przy ramach Komitetu Stałego (Rady Ministrów - red. ). Musimy rozmawiać z Rządowym Centrum Legislacji, bo pojawiają się inne pomysły. W przestrzeni naszej debaty, uzgodnień resortowych, pojawiają się koncepcje, żeby ten rynek w najwyższym stopniu liberalizować. My mamy własna koncepcję - mówił.

Pytany, kiedy projekt ustawy trafi do parlamentu, odparł: - Mamy nadzieję, iż Sejm będzie gospodarzem tego projektu już w marcu. I mam nadzieję, hdy do czerwca zakończy się proces legislacyjny w Sejmie i w Senacie, mężczyzna prezydent podpisze stosowną ustawę.

Jak dodał, proponowana ustawa ma 9-miesięczne vacatio legis.

Warunki

Minister tłumaczył, jakie warunki a mianowicie zgodnie z planem resortu - będzie musiał realizować kierowca, który chce symbolizować usługi na rynku przewozu osób. - Licencja wówczas potwierdzenie, że ten, który wykonuje usługę, posiada (po pierwsze) uprawnienia do prowadzenia samochodu. To nie kawał, zdarzają się kierowcy, jacy nie mają takich uprawnień i nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej - podkreślał.

Drugi warunek - jak wyjaśniał Adamczyk a mianowicie to potwierdzenie niekaralności. - Musimy mieć pewność, iż osoby wykonujące usługę nie zaakceptować zagrażają swoim klientom. Bardzo łatwo możemy sobie wyobrazić osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za przestępstwo wobec pozostałych obywateli - mówił.

"Najdłuższa nowa profil kolejowa w naszym kraju od kilkudziesięciu lat"

Kolejnym warunkiem wydaje się założenie działalności gospodarczej (wpis do Centralnej Ewidencji jak i również Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz odpowiednie badania psychotechniczne kierowców (określające sprawność cielesną i psychiczną).

- Takie jak przechodzi którykolwiek z nas. Jeżeli zechcemy korzystać z samochodu w ramach naszych obowiązków służbowych, musimy posiadać takie doświadczenia - tłumaczył.

"Kolej przeżywa renesans"

Minister Andrzej Adamczyk pytany był także o kondycję polskich kolei. Przypomniał, że w obrębie Krajowego Programu Kolejowego dzięki inwestycje zostało zaplanowanych nieomal 67 miliardów złotych.

- Przygotowujemy kolejną nowelizację tego programu, bo w końcu musimy być elastyczni, trzeba odpowiadać na wyzwania i pojawiające się problemy a mianowicie mówił.

Jak dodał, "jesteśmy liderem na starym kontynencie, o ile chodzi o wydatkowanie nakładów unijnych". - Krajowy Program Kolejowy zmienia polską kolej i mimo wielu inwestycji oraz utrudnień dla pasażerów kolej przeżywa renesans - zaznaczył.

Adamczyk przypomniał, że w 2018 r. kolej przewiozła 310 mln pasażerów. - To wydaje się być absolutny rekord - podkreślił.

Odniósł się także do opuszczenia przez firmę Astaldi przebudowywanego odcinka linii nr 7. - Miliony podróżnych czekają na realizację owego odcinka. Ja mam obietnicę i ją podtrzymuję, o ile oczywiście nic się nadzwyczajnego nie wydarzy. To wydaje się nasza sprawa honoru. W trzecim kwartale tego roku pojedziemy jednym torem nowo wybudowanej linii Warszawa-Lublin. Drugi tor jest oczywiście przy budowie - mówił.