Europejski Trybunał Obrachunkowy - auditing wydatków na pomoc publiczną

Audytor ETO: pomoc na rzecz polskich firm to w mniejszym stopniu niż 100 euro w głowę

Pomoc publiczna dla polskich firm w latach 2010-2014 wyniosła poniżej 100 euro na głowę a mianowicie powiedział członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Janusz Wojciechowski podczas prezentacji raportu ETO na temat wykonaniu budżetu UE.

Z najnowszego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) dzięki temat pomocy publicznej wypływa, że w latach 2010-2014 wszystkie kraje Unii Europejskiej wydały prawie 400 mld euro na pomoc publiczną dla swoich przedsiębiorstw.

- To więcej niźli siedmioletni budżet unijnej polityki spójności - zaznaczył Wojciechowski. Najwięcej pomocy publicznej użyczają najbogatsze kraje UE. Niemcy w omawianym okresie przeznaczyły na ten cel więcej niż 90 mld euro, Francja - ok. 70 mld. Pomoc publiczna dla polskich firm wyniosła 17 mld euro. Pierwsze obszar w tej statystyce po przeliczeniu na jednego mieszkańca zajęła Finlandia. Polska znalazła się w niej na koniec unijnej drugiej dziesiątki.

Po zapoznaniu się spośród wieloma raportami ETO potrafię z pewną satysfakcją stwierdzić, że Polska jest krajem stosunkowo dobrze wydającym unijne pieniądze, co dobrze rokuje w perspektywie pozyskiwania kasy w kolejnych latach.

Polityk przypomniał, że Nasz kraj najlepiej wypadła w przeprowadzonej przez ETO kontroli unijnych dotacji na rozbudowę i modernizację lotnisk, której rezultaty opublikowano w 2014 r. - Od 2000 r. Unia wydała na tenże cel 4, 5 mld euro - zauważył Wojciechowski. Na zbadanych lotniskach w Rzeszowie i Gdańsku powiększenie przepustowości o jednego pasażera kosztowało 10 euro, przy Hiszpanii - 100.

Wojciechowski zwrócił uwagę w niekorzystne dla Polski rezultaty kontroli unijnych wydatków na rozwój kolejowego transportu towarowego. W latach 2007-2013 sektor kolejowy wszystkich państw członkowskich otrzymał 28 mld €, z czego nasz kraj - 5, 5 mld euro. Przeprowadzone inwestycje odrzucić przyniosły oczekiwanych rezultatów a mianowicie udział kolei w przewozie towarów w Polsce spadł z 34 w 2004 roku do 17 proc. w 2013. Polityk podkreślił też, że ubiegłoroczny kryzys migracyjny stanowi dokument na zmarnowanie ok. 1-wszą, 5 mld euro, które w latach 2007-2013 UE wydała na uszczelnienie kontroli na swoich powierzchownych granicach.

Wojciechowski powiedział, że zgadza się z prezesem ETO Klausem-Heinerem Lehne, który podczas prezentacji sprawozdania kontrolerów UE za 2015 r. zaapelował o reformy instytucji unijnych, aby uzyskać zaufanie obywateli. Unijni kontrolerzy wskazali na znaczne zaległości w absorpcji europejskich kasy strukturalnych i inwestycyjnych w lata 2007-2013. - Do odwiedzenia końca 2015 roku pozostało do spłaty 10 proc. zobowiązań z łącznej kwoty 446, 2 mld euro przydzielonej na wszystkie zatwierdzone programy sprawne - czytamy w raporcie.

Audytorzy oszacowali, hdy poziom błędów w ubiegłorocznych wydatkach wyniósł 3, 12 proc., co odpowiada pięć, 5 mld euro. Trybunał wydał w zależności z tym negatywną reputację w zakresie prawidłowości wydatków. Stopień błędów nie jest miarą nadużyć finansowych, braku sprawności czy marnotrawstwa. Taka suma z budżetu nie musi była zostać wypłacona, bowiem nie została wykorzystana prawidłowo z przepisami unijnymi. W ubiegłorocznym raporcie zbytnio rok 2014 poziom błędu był nieco wyższy niż w obecnym, bo wynosił 4, 4 proc.

- ETO oczekuje od czasu Komisji Europejskiej mocniejszego przeglądu nad wydawaniem funduszy unijnych - oświadczył Wojciechowski. Jego zdaniem, Bruksela nie powinna wierzyć, że wszystkie kraje członkowskie skontrolują się tylko, ponieważ do tej okresy nie wszystkie wykazywały po tej kwestii taką dyscyplinę, jak Polska. a mianowicie Z kontroli przeprowadzanych za pośrednictwem ETO wynika, że niegospodarność środków unijnych najczęściej wynika z braku jasnej wizji efektów dofinansowania - dodał.

Europejski Trybunał Obrachunkowy jest instytucją Unii Europejskiej kontrolującą wykonanie budżetu a także wpływy i wydatki Wspólnot Europejskich. Składa się wraz z 28 rewidentów (po jednym na państwo członkowskie) wybieranych na sześcioletnią odnawialną kadencję. Janusz Wojciechowski jest członkiem ETO od maja 2016 r.

Tagi: ETO budżet UE Unia Europejska pomocną dłoń publiczna Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie