Donald Tump prezydentem USA - 5 scenariuszy wg Saxo Bank

Co się stanie, jeśli wówczas Donald Trump wygra decyzje prezydenckie w USA? Oto 5 scenariuszy wg Saxo Bank

Hilary Clinton przewodzi w sondażach. Warto aczkolwiek pamiętać, że czasami testowania te okazują się zdradliwe. Tak było chociażby wraz z Brexitem. Jeszcze w noc przed referendum sondaże wskazywały, że Brytyjczycy zostają przy Unii. W rzeczywistości rezultat głosowania był zupełnie odmienny.

– Globalny dekoniunktura finansowy doprowadził do zerwania dotychczasowej umowy społecznej, czegoż skutkiem jest nasilenie się nastrojów skierowanym przeciwko elitom. To z kolei wzmacnia lokalizację takich anty-establishmentowych polityków jak na przykład Donald Trump i może utrudnić tworzenie miarodajnych sondaży w nowej, skomplikowanej rzeczywistości – uważa Martin O'Rourke, dyrektor zarządzający TradingFloor. com, Saxo Bank.

Ekspert zwraca uwagę, że część zwolenników Trumpa wcale odrzucić musi się przyznawać do głosowania na niego, by nie zostać utożsamionymi wraz z radykalnymi wypowiedziami tego aspiranta. Dodatkowo, tak jak w sytuacji morderstwa Jo Cox tydzień przed głosowaniem w sytuacji Brexitu, wiele osób być może być tylko chwilowo zniesmaczonych niektórymi wypowiedziami Trumpa, by następnie powrócić do własnego poprzedniego stanowiska – innymi słowy chęci wsparcia kandydata występującego przeciwko elitom.

- W przypadku śmierci Cox, wiele osób wyraziło swój żal z powodu tegoż tragicznego wydarzenia, jednak tydzień później zagłosowało za rozwiązaniem z UE. Trump, niewątpliwie, liczy na podobny progres wypadków. Nie można wyłączyć jego zwycięstwa, dlatego odczuwamy się zobowiązani do zaprezentowania scenariuszy w przypadku swoim potencjalnej wygranej – dodaje Martin O'Rourke.

Oto 5 scenariuszy po wygranej Donalda Trumpa:

1. Wprowadzenie barier celnych

Prezydentura Donalda Trumpa będzie oznaczać przełom amerykańskiej sceny politycznej po prawą stronę, co stanie się mieć istotny wpływ w relacje międzynarodowe.

- Trump, jako zwolennik protekcjonizmu, jest za prowadzeniem twardego kursu wobec Chin, Meksyku i Europy oraz pozostałych podmiotów na arenie ogólnoświatowej. W rzeczywistości istnieje niewiele państw, które nie podpadły Trumpowi, z dosyć osobliwym wyjątkiem Rosji. Powtarzana przez niego mantra „Ameryka przede wszystkim” nie wydaje się zwiastunem dobrych relacji wraz z innymi państwami – wyjaśnia ekspert z Saxo Banku. I dodaje:

Co w praktyce oznaczałby ruch USA w stronę prawicy? Przede wszystkim, wprowadzenie granic celnych, które w handlu byłyby odpowiednikiem muru w granicy z Meksykiem, oraz oddanie inicjatywy na arenie stosunków międzynarodowych innym geopolitycznym graczom, przede wszystkim Rosji i Chinom.

Martin O'Rourke ostrzega, że w najgorszym scenariuszu, oznaczałoby wówczas także koniec współpracy przy ramach ONZ.

- Biorąc pod uwagę krytykę ONZ ze strony Rosji oraz ambicje Chin, by stać się siłą przewodnią w regionie Morza Południowochińskiego, ONZ już teraz dzierży kłopoty z wypracowaniem połączonego stanowiska w Radzie Chronienia. Jeśli prezydentem USA zostanie osoba, w sensie technicznym równie niechętna osiąganiu kompromisów, to ONZ straci jakąkolwiek skuteczność. Należy do tego podkreślić, hdy dla Trumpa, organizacja ów jest częścią status quo, przeciwko któremu należy wojować – dodaje Martin O'Rourke.

2. Poprawa stosunków USA z Rosją

Martin O'Rourke ujawnia, że miał sposobność spotkać się z Donaldem Trumpem w Moskwie przy 1997 roku i obecnie wtedy zauważył jego wielką sympatię wobec Rosji.

- Nie będziemy w tym miejscu podawać żadnych nowych rewelacji, ale trzeba podkreślić, że Trump często pozytywnie wypowiadał się odnośnie Władimira Putina oraz chęci współpracy z Rosjanami po Syrii. Są to sygnały, że podczas potencjalnej prezydentury Trumpa, relacje wraz z Moskwą poprawiłyby się – uważa ekspert Saxo Instytucji finansowej. I wyjaśnia:

Rosja niewątpliwie pozostaje silnie konserwatywna, a nieobliczalna polityka Trumpa jest dla Kremla źródłem pewnych obaw. Jednak apele Trumpa do Moskwy, by opublikować więcej zhackowanych emaili z korespondencji Clinton a także jego zachwyty Putinem oznaczają, że poprawa stosunków między oboma państwami jest niesłychanie prawdopodobna. Pytanie, co oznaczałoby to dla stosunków internacjonalnych na całym globie.

3. Dni szefowej Fedu – Janet Yellen - są policzone

Trump wielokrotnie atakował Janet Yellen, a w trakcie pierwszej debaty prezydenckiejuznał, że jest bardziej upolityczniona niż Hilary Clinton. Do niej kadencja kończy się po 2018 roku i możemy dać się uspokoić, że Trump skorzysta z pierwszej lepszej sposobności, aby doprowadzić do opuszczenia przez nią Fedu.

- Istnieje także prawdopodobieństwo, że Trump sam przejmie kontrolę nad Fedem, który jest postrzegany jako kozioł ofiarny odpowiedzialny za zmartwienia gospodarcze państwa. Fakt, iż Fed nieskutecznie odpowiedział w skutki globalnego kryzysu finansowego oraz doprowadził do sztucznego zawyżenia wycen na rynku akcyjnym, spowodował, że bank centralny USA znalazł się pod ostrzałem polityków ze wszystkich opcji politycznych, a zwłaszcza prawicy – ocenia ekspert Saxo Banku.

4. Zwycięstwo Trumpa wzmocni radykalne ruchy

Martin O'Rourke mniema także, że potencjalna przegrana premiera Matteo Renziego po grudniowym referendum będzie silnym ciosem dla proeuropejskiego obozu i doprowadzi do swoim rezygnacji. Taki wynik głosowania we Włoszech byłby też pożywką dla radykałów dzięki scenie politycznej, którzy nadal silniej krytykowaliby ideę ponadnarodowej europejskiej organizacji, która obowiązuje od 1945 i utorowała drogę do stworzenia UE oraz strefy euro.

- Przegrana Renziego niemalże na pewno doprowadziłaby do kolejnych wyborów, gdzie sukces mógłby osiągnąć Ruch Pięciu Gwiazd – czyli włoski obóz populistów i nacjonalistów – ostrzega Martin O'Rourke. I dodaje:

Zwycięstwo Trumpa wzmocni właśnie takie radykalne ruchy oraz będzie dowodem, że wszystko jest możliwe. Przegrana Renziego, wraz z Brexitem, mogłaby oznaczać efekt domina i zwiększyłaby presję na Brukselę, jaka przecież już teraz ma obowiązek zmagać się z określonym sprawiającym problemy państwem.

Walka przeciwko dwóm takowym państwom mogłaby okazać się zbyt trudna dla Donalda Tuska i innych decydentów w Brukseli. Dlatego także będą oni ściskać kciuki za zwycięstwo Renziego – a to będzie więcej prawdopodobne w przypadku przegranej Trumpa w USA.

5. Ceny ropy wystrzelą w górę

Martin O'Rourke mniema, że antymuzułmańska retoryka Trumpa jest największą przeszkodą stojącą na drodze do noclegu na Bliskim Wschodzie. Jego wygrana może dać impuls takim organizacjom jak Isis i Al-Kaida, aby podeprzeć retorykę przeciwko USA w charakterze wroga numer jeden.

- Jeśli Trump utrudni wjazd Muzułmanom do USA, to za jednym zamachem nasili antyamerykańskie nastroje w Bliskim Wschodzie oraz uczyni, że Waszyngton znajdzie się na kolizyjnym kursie spośród sojusznikami w regionie. Z uwagi na wrażliwość cen ropy naftowej na faktory geopolityczne na Bliskim Wschodzie, można spodziewać się w takiej sytuacji silnych zwyżek notowań surowca, znacznie poniżej obecnych poziomów w okolicach 50 USD/baryłkę – prognozuje ekspert Saxo Banku. Jak i również tłumaczy:

Isis bardzo dobrze wie co robi, gdy bierze sobie zbytnio cel pola i instalacje naftowe w Kirkuku. Znaczne ograniczenie podaży lub ryzyko ograniczenia podaży silniej wesprze notowania surowca niż jakieś porozumienie między OPEC a Rosją.

Specjalista mniema też, że zwycięstwo Trumpa wsparłoby także rynek złocista, postrzeganego jako bezpieczna przystań.

Tagi: USA Donald Trump wybory prezydenckie przy USA Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Czego nie mówić kolegom wraz z pracy