CETA - umowa handlowa pośród Unią Europejską a Kanadą

Umowa handlowa UE a mianowicie Kanada. Co było najtrudniejszym punktem negocjacji?

Największe trudności podczas negocjacji umowy CETA, liberalizującej handel między UE a Kanadą, dotyczyły spraw rolnictwa - mówił Mauro Petriccione, wiceszef Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej i naczelny negocjator unijno-kanadyjskiego porozumienia.

Umowa CETA znosi niemalże wszystkie cła i przeszkody pozataryfowe, a także liberalizuje handel usługami między UE a Kanadą.

Według Petriccione trudności podczas negocjacji umowy spiętrzyły się naokoło wrażliwych produktów rolnych jak i również obie strony musiały oszczędzić ostrożność - zauważył.

Głównym problemem dla Kanady był sektor mleczarski jak i również produkty pochodne. Ten sektor w Kanadzie podlega bardzo ścisłej ochronie. Istniał wysoki niepokój, ale nam udało nam się uzyskać obniżoną liberalizację. Dla nas to otwarcie oznacza zwiększenie naszego własnego eksportu produktów nabiałowych o 130 proc. Co więcej, rynek podlegający ochronie jest rynkiem bardzo atrakcyjnym, gdyż ma bardzo wysokie ceny. Ograniczone ustępstwa wciąż więc chronią stronę kanadyjską, ale i dla nas posiadają bardzo wysoką wartość ekonomiczną.

Wskazał, że również Unia zgodziła się dzięki ograniczone ustępstwa na kwestia priorytetowych produktów z Kanady, takich jak mięso wołowe i wieprzowe. a mianowicie My również bronimy swych interesów. Kanadyjski eksport wołowiny (... ) powinien wynieść 0, 5 proc. unijnego spożycia, a jeszcze niegdyś byliśmy widzami, że taka ilość nie zaakceptować miała praktycznie żadnego wpływu na ceny w Ue - powiedział Petriccione.

Wicedyrektor poinformował, że kontakt handlowe i inwestycyjne pomiędzy Kanadą an Unią Europejską już dziś są niesłychanie ożywione. - Jest dużo firm z UE, które eksportują towary do Kanady, Kanadyjczycy zaangażowani są przy eksport do Europy. Naprawdę samo w inwestycjach. Ale spodziewamy się wzrostu - mówił.

Petriccione szacuje, że w Unii Europejskiej około 70 tys. przedsięwzięć jest zaangażowanych w eksport do Kanady. W Polsce - jak mówił a mianowicie takich firm jest ponad 2 tysiące.

Podkreślił, że "negocjacje między państwami rozwiniętymi zawsze są niesłychanie trudne, nawet jeśli nie ma w nich kłopotów gospodarczych, ponieważ trzeba połączyć różne tradycje prawne i administracyjne". - Wiele rzeczy komplikowało się, nawet gdy nie zaakceptować były ciężkie, gdyż nastręczały trudności w treści umowy międzynarodowej - tłumaczył.

W ocenie negocjatora spośród formalnego punktu widzenia Brexit nie będzie miał jakiegokolwiek wpływu na porozumienie. a mianowicie Kanada prowadziła negocjacje spośród Unią Europejską, a ta pozostaje UE, bez względu na zawartość - zauważył.

- Jak to będzie zapowiadało się pod względem gospodarczym, ujrzymy. Czekamy na stanowisko Wielkiej Brytanii - dodał.

Unia Europejska i Kanada podpisały Całościowe Gospodarcze jak i również Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) 30 października ub. r.

We wtorek komitet handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego poparła zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej porozumienia o wolnym handlu CETA. PE ma głosować nad ratyfikacją porozumienia w lutym.

Tymczasowe stosowanie dokumenty urzędowe dotyczyć ma tylko połączeniu handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna frakcja umowy.

Tagi: CETA Unia Europejska Kanada Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Będzie strajk w Ryanair Ze świata