200 mln zł na obchody stulecia niepodległości - jak na przykład są wydawane

Gdzie się podziało 200 mln zł na obchody stulecia niepodległości? PiS tłumaczy, że to finanse na 6 lat

Jarosław Sellin, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, stwierdził, że kwota 240 mln zł na realizowanie programu jest przeznaczona na sześć lat i wydarzenia w stopniu centralnym, lokalnym oraz światowym. Z dotychczasowych wydatków i "blamażu", jak określiła strukturę obchodów posłanka PO, tłumaczył się w Sejmie.

Sellin odpowiadał w piątek na pytanie posłanki Moniki Wielichowskiej z PO.

Obchody stulecia niepodległości - koszty

Mówił, że program rządowy "Niepodległa" jest realizowany od roku kalendarzowego 2017 do 2022 r. i ma "trzy filary": wydarzeń lokalnych i rejonowych, wydarzeń centralnych i eventów międzynarodowych, promujących polską tradycję na świecie.

"Jeśli chodzi o ten wspornik lokalny, to mamy obecnie zgłoszonych ponad 3, 5 wydarzeń w roku 2017 i 2018. Wiele wraz z nich już zrealizowanych, sporo wspartych lub dofinansowanych. Wówczas samo, jeśli chodzi o czołowe instytucje kultury" - powiedział Sellin.

Mówił też, że wcześniej po Łazienkach Królewskich zorganizowano wystawę "Świat Orderów" i "400 wydarzeń w najważniejszych aulach koncertowych i wystawienniczych, muzeach na całym świecie". Tłumaczył, że na te wszystkie wydarzenia są przeznaczane finanse, o które pytała posłanka PO.

Przekonywał też, że z publicznych pieniędzy dofinansowano wiele lokalnych wydarzeń jak np. "szczawieńskie miły do niepodległości, zorganizowane poprzez Towarzystwo Miłośników Szczawna Zdroju". Na ten konkretny cel wydano ponad 22 tys. zł.

11 listopada - program obchodów

Mówiąc o 11 listopada, Jarosław Sellin stwierdził, że będzie przy Warszawie uroczystość państwowa, odprawa wart i odśpiewanie hymnu. Wspominał, że hymn zostanie śpiewany w 700 obszarach.

Na Krakowskim Przedmieściu ma odbyć się, podług zapowiedzi pełnomocnika ds. obchodów, "wielki festiwal +Niepodległa+", "prezentacja polskiego doświadczenia historycznego, naszej mody dwudziestolecia międzywojennego, kulinariów, bardzo atrakcyjne rzeczy dla najmłodzszych, także edukacyjne, stare pojazdy i powozy", a również uroczystość wręczenia Orderów Orła Białego.

Dzień przedtem, wieczorem 10 listopada, dzierży zostać zorganizowany "wielki występ dedykowany polskiej niepodległości".

Posłanka Wielichowska, komentując objaśnienia Jarosława Sellina, mówiła, iż odnośnie do wydarzenia regionalne, wówczas w dużym stopniu ciężar ich zorganizowania poniosły samorządy, bo - jak oceniła - "nie udźwignął ich rząd i prezydent".