Dyrektywa ws. prawa autorskiego - opinia Izby Wydawców Prasy

Wydawcy zadowoleni z dyrektywy ws. prawa autorskiego

Wydawcy wraz z zadowoleniem przyjęli decyzję Parlamentu Europejskiego ws. dyrektywy o prawie autorskim, bo zapewnia to nadzieję na skuteczną ochronę praw i odzyskiwanie nakładów poniesionych przez dużej liczby krajowych wydawców - poinformowała Izba Wydawców Prasy.

Parlament Europejski poparł przy środę projekt dyrektywy na temat prawie autorskim dotyczącym sieci. Za projektem opowiedziało się 438 europosłów, przeciw stało 226, a 39 wstrzymało się od głosu.

Jak czytamy w komunikacie, głosując nad poprawkami większość eurodeputowanych opowiedziała się za wprowadzeniem prawa pokrewnego na rzecz wydawców prasy, zgodnie z propozycją zaproponowaną przez posła sprawozdawcę - Axela Vossa.

- Zgodnie spośród tą propozycją wydawcy będą uprawnieni do otrzymywania rekompensat za wykorzystywanie ich materiałów w środowisku online. Jak ważne, beneficjentem przyjętego poprzez Parlament Europejski rozwiązania pozostaną także dziennikarze - autora materiałów, a stosowne prawo projektu gwarantują utrzymanie każdego dotychczasowych możliwości korzystania wraz z treści przez indywidualnych użytkowników. Prawo nie obejmuje też linkowania - podkreśla IWP.

- Wydawcy z zadowoleniem przyjęli decyzję Parlamentu Europejskiego. Cieszy nas, że decydenci zrozumieli argumenty środowisk kreatywnych i opowiedzieli się za przyjęciem dyrektywy, natomiast tym samym za istnieniem niezależnej, wartościowej prasy jak i również jej bogatej różnorodności. Napełnia optymizmem fakt, iż politycy nie ulegli zmasowanej działaniu lobbingowej przeciwników uchwalenia instrukcje, posuwających się często do odwiedzenia kłamstwa i dezinformacji - czytamy w komunikacie.

Wydawcy dodali, że liczą na to, że przy negocjacjach z Radą Europejską i Komisją Europejską zostaną wypracowane skuteczne rozwiązania "pomagające przynajmniej częściowo naprawić zachwianą obecnie równowagę rynkową między producentami treści - wydawcami - a podmiotami na szeroką skalę wykorzystującymi surowce prasowe w swoich działaniach biznesowych".

Prawo podobne ważne dla wydawców prasy

- Daje to także wiarę na "skuteczną ochronę praw i choćby częściowe odzyskiwanie nakładów poniesionych przez dużej liczby krajowych wydawców, bezradnych dotąd wobec niektórych stosowanych przedtem w sieci praktyk, a zwłaszcza działań światowych gigantów technologicznych - podkreślili.

- Wprowadzenie prawa pokrewnego, w wzór tego, z jakiego z powodzeniem od wielu lat korzystają producenci muzyki, filmów, systemów i gier komputerowych, oraz nadawcy radiowo-telewizyjni - dzierży fundamentalne znaczenie dla bycia niezależnej i różnorodnej prasy. Decyzja Parlamentu Europejskiego wówczas ważny krok na ulicy uchwalenia nowoczesnych rozwiązań powiązanych z ochroną praw własności intelektualnej - informuje IWP w komunikacie.

Nowa dyrektywa, która ma przerobić zasady publikowania i sprawdzania treści w internecie, wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed "cenzurą w internecie" i końcem wolności w sieci, zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana uprawnienia jest konieczna, by ochraniać twórców i dostosować prawo do rzeczywistości.

Aplikacja pomoże załatwiać sprawy urzędnicze przez telefon Tech