Bank kierowniczy Rosji wstrzymał kupno obcych walut

Centralny Bank Rosji ogłosił, że wstrzymuje od czwartku do finiszu września kupno zagranicznych walut dla zmniejszenia niestabilności na rynkach finansowych. Decyzja banku nastąpiła w dniach, kiedy kurs rubla spadł do odwiedzenia poziomów najniższych od trzech lat.

Bank poinformował, że wstrzymanie kupna walut ma na celu "zwiększenie przewidywalności działań władz pieniężnych i zmniejszenie niestabilności targów finansowych". Decyzja o wznowieniu zakupu zagranicznych walut podjęta zostanie "z uwzględnieniem konkretnej sytuacji na rynkach" we wrześniu.

Sankcje uderzają w rosyjską gospodarkę. Roni rubel. Czerwień na giełdzie

Notowania rubla

Po komunikacie banku rubel przestał spadać na moskiewskiej giełdzie. Według stanu z godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego) po czwartek kurs rosyjskiej waluty wyniósł 69, 01 rubla za 1 dolara, co odpowiada poziomom z kwietnia 2016 roku. Później rubel umocnił się do poziomu 67, 64 za dolara.

Analitycy cytowani za pośrednictwem rosyjską prasę gospodarczą sądzą, że działania banku centralnego przyczynią się do umocnienia rubla i prognozują, hdy w pierwszych dniach września kurs kształtować się zostanie na poziomie 66-67 rubli za 1 dolara.

Jednocześnie niektórzy eksperci wskazują, iż decyzja banku centralnego być może świadczyć o jego zaniepokojeniu, ponieważ wcześniej bank nie zaakceptować ingerował w rozwój sytuacji poprzez oficjalne oświadczenia. Analityczka Alfa Banku Natalia Orłowa powiedziała dziennikowi "Wiedomosti", hdy rynek odczyta decyzję instytucji finansowej centralnego jako chęć niedopuszczenia, by kurs przekroczył pułap 70 rubli za jednej dolara.

Wcześniej pula centralny wstrzymał zakup dewiz na tydzień, ale wznowił go 20 sierpnia jak i również kurs rubla zaczął spadać.

Notowania dzięki parze dolar/rubel od stycznia 2018 roku

Ostatnia odświeżenie: