Gazprom uniknie wielomilionowej kary? Propozycja ugody z Brukselą  Informacje

Temat: Gazprom

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Turecki Potok zostanie przedłużony
  • Pieniądze dla rosyjskiego giganta przejmą komornicy. Jest decyzja sądu
  • Odtajniono raport na temat umowach gazowych z Gazpromem. NIK wskazuje na braki w negocjacjach

Gazprom przedstawił Komisji Europejskiej formalne zobowiązania do działań naprawczych, by polubownie rozwiązać antymonopolowy spór dotyczący jego praktyk w Europie Środkowo-Wschodniej. Jeśliby KE je zaakceptowała, Gazprom mógłby uniknąć kary, aczkolwiek nie jest to jeszcze przesądzone.

Otrzymaliśmy rodzaj notatki, a potem formalną ofertę zobowiązań, które zaczynamy przeglądać i prawdopodobnie będziemy musieli zbadać szczegóły techniczne w czasie spotkań z rozmówcami spośród Gazpromu i potem ujrzymy.

komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia

- Otrzymaliśmy rodzaj notatki, zaś potem formalną propozycję zobowiązań, które zaczynamy analizować i prawdopodobnie będziemy musieli zbadać szczegóły techniczne podczas spotkań wraz z rozmówcami z Gazpromu i potem zobaczymy - poinformował w środę komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia. Dodał, że Komisja Europejska dostała propozycję Gazpromu w ubiegłym tygodniu.

4 grudnia Almunia spotkał się w Brukseli z wiceprezesem Gazpromu Aleksandrem Miedwiediewem i rosyjskim wiceministrem energetyki Anatolijem Janowskim. Jak określił to później komisarz, było to "konstruktywne spotkanie".

Monopolistyczne praktyki?

Kto po Europie płaci najwięcej zbytnio rosyjski gaz? Polska przy czołówce

Komisja rozpoczęła uzyskanie wobec Gazpromu we wrześniu ubiegłego roku, by zbadać, czy koncern nie nadużywa swojej dominującej pozycji dzięki rynku dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej i nie pogarsza w ten strategia bezpieczeństwa dostaw do odbiorców w UE. KE bada m. in. formułę cenową gazu stosowaną w naszym regionie, która wiąże koszty gazu z cenami ropy, a także klauzule w kontraktach, które zakazują krajom reeksportu gazu.

W październiku Almunia informował, że KE przeszła do kolejnej fazy w dochodzeniu przeciwko Gazpromowi w sprawie domniemanych praktyk monopolistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i przygotowuje zarzuty wobec koncernu.

Gdyby dochodzenie KE potwierdziło monopolistyczne eksperymenty Gazpromu, KE mogłaby katalogów zakazać i nałożyć na spółkę karę, sięgającą chociażby 10 proc. rocznych przychodów. Drugą możliwością jest występ przez spółkę zobowiązań do zmiany zachowania. Gdyby KE je zaakceptowała, uczyniłaby gryzie prawnie wiążącymi, a wówczas spółka może uniknąć kary.