Co zastąpi gaz? Unia szuka alternatywy energetycznej  Informacje

Temat: Rosja

  • Wielka uruchomienie Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, iż niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii

Unię Europejską czeka trudna decyzja, którą należy podjąć, aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu - pisze Reuters. Coraz częściej przy Unii brany pod uwagę jest również wariant wraz ze zwiększeniem wykorzystania węgla. Wówczas jednak wiąże się z większą emisją zanieczyszczeń do odwiedzenia środowiska - przypomina agencja.

Eksperci twierdzą, że debata nad dywersyfikacją źródeł energii w Unii Europejskiej może przynieść skutki przeciwne do zamierzanych. Trudno albowiem będzie osiągnąć pełne porozumienie w bloku 28 królestw. Dodatkowo ta dyskusja może wywołać podziały, które obecnie teraz widać w niepewnych reakcjach na wydarzenia na Ukrainie.

Obama: rozważamy wprowadzenie sankcji sektorowych

"Kiedy europejscy urzędnicy rozmawiają na temat dostaw energii, to na Ukrainie w czasie weekendu doszło eskalacji konfliktu i zginęły kolejne osoby" - pisze Reuters.

Węgiel zamiast gazu?

Jeden z analityków rzekł anonimowo Reutersowi, że dyskusja unijnych urzędników skupia się na potrzebie dywersyfikacji źródeł i rodzajów surowców, które mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europie. Coraz częściej u dołu uwagę brany jest węgiel, który pozwoli częściowo uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji, pomimo, że bardziej niż niebieski materiał zanieczyszcza środowisko naturalne.

Analityk podkreśla, że palenie większych ilości węgla przy celach pozyskania energii egzystowałoby sprzeczne z dotychczasową polityką UE w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla do otoczenia.

Według Reutersa wzajemna zależność interesów UE i Rosji wpływa na niedostatek postępów w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu. Rządy państw UE są niechętnie do wprowadzenia sankcji na sektor energetyczny Rosji, dlatego zdaniem analityków Europa musi oddzielić dyskusję o energii od debaty o Ukrainie.

Uzależnienie Unii

Rosja dostarcza jedną trzecią potrzeb gazowych królestw Unii Europejskiej. Blisko połówka dostarczanego na Zachód materiału jest transportowana przez Ukrainę. Za ten surowiec Rosja otrzymuje miesięcznie około pięć mld dolarów.

GUS: w I kwartale 2018 zarejestrowano około 96 milionów urodzeń