Temat: Unia Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy po Unii
  • Unia szykuje rewoltę w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Europejski Bank Centralny (EBC) od wtorku przejął przystępny nadzór nad największymi bankami w krajach strefy euro. Rozwiązanie to ma wesprzeć odbudować zaufanie do systemu bankowego, a także wzmocnić jego bezpieczeństwo i stabilność.

EBC swoją procedurę nadzorczą będzie pełniło w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego(SSM - Single Supervisory Mechanism). To jeden z filarów unii bankowej w odpowiedzi na kryzys w UE.

Eksperci: główna stopa procentowa spadnie do rekordowo niskiego poziomu

Będzie lepiej?

- To kolejny chód w kierunku pełnej starego kontynentu bankowej. Ostatnie wyniki stres testów bankowych pokazały wiarygodność EBC, jako organu, który to będzie zapewniał nadzór morzem bankami w strefie € - oświadczył we wtorek komisarz ds. stabilności finansowej, usług finansowych i starego kontynentu rynków kapitałowych Jonathan Hill.

Eksperci wskazują, hdy jednym z pierwszych zagadnień EBC jako wspólnego nadzorcy będzie doprowadzenie do dokończenia naprawy bilansów banków, którym nie udało się ukończyć stress testów. Ich wyniki pokazały, że 25 wraz ze 130 banków strefy € miało niedobory kapitałowe, które mogłyby być niebezpieczne w razie kryzysu.

Nowy tydzień. Nastroje w przemyśle i stopy oprocentowania

Tysiąca banków

EBC będzie bezpośrednio nadzorował największe bazy w strefie euro, jakkolwiek mniejsze instytucje we kooperacyj z krajowymi nadzorcami. W sumie bezpośrednio lub pośrednio frankfurcka instytucja będzie zgadzała za 3, 6 tys. banków w 18 krajach eurostrtefy.

W ramach SSM sprawdzane ma być, w jaki sposób bazy pożyczają sobie środki, inwestują, a także udzielają pożyczek. SSM będzie mógł zwrócić sie do banków, aby utrzymywały wyższą rezerwę dzięki wypadek turbulencji gospodarczych, będzie też mógł nakładać konsekwencje na banki, jeśli owe będą dopuszczały się łamania zasad.

Nie wyłącznie UE?

W grudniu zeszłego roku PE zatwierdził Francuzkę Daniele Nouy w szefową rady wspólnego nadzoru. Swoją funkcję ma ogarnąć w listopadzie br. Polak Maciej Lewandowski z PKO BP będzie szefem sekcji w Pierwszym Dyrektoriacie Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego w EBC. Ma odpowiadać za bezpośredni nadzór nad wybranymi bankami krajów strefy euro.

Pod nadzorem SSM od czasu wtorku znalazło się 120 największych banków państw obszary euro, reprezentujących 82 proc. aktywów bankowych w "18". Do mechanizmu mogą też przystępować kraje spoza eurozony.

SSM jest detalem unii bankowej budowanej, żeby uniknąć powtórki skutków ostatniego kryzysu finansowego. Głównym celem tego systemu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i dobrego stanu europejskiego systemu bankowego, większej integracji i stabilności finansowej spójności nadzoru bankowego.

Likwidacje?

Jednolity Mechanizm Nadzorczy jest jednym z 2 filarów instytucjonalnych europejskiej unii bankowej. Drugim jest jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (Single Resolution Mechanism - SRM), centralny organ przy Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za likwidację banków.

SRM ma zagwarantować, że jeśli bank napotka poważne problemy, jego likwidacja stanie się przebiegać w sposób dozorowany z minimalnymi kosztami na rzecz obywateli i realnej ekonomii.