Francuscy winiarze załamani. Bo Chiny walczą z korupcją  Informacje

Temat: Francja

  • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Posiadłość z XIX wieku za 56 zł. Para zdecydowała się dzięki nietypową sprzedaż
  • Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek

Francuscy producenci win liczą straty. I to nie tylko z powodu srogiej zimy, lecz walki z korupcją, jaką prowadzi Pekin. Odkąd zakazał on urzędnikom przyjmowania cennych prezentów, eksport win wraz z Francji do Chin drastycznie spadł.

W Portugalii wino lekarstwem dzięki recesję

W dodatku wraz z powodu złej pogody zespoły są wyjątkowo małe, jak automatycznie przełożyło się dzięki spadek produkcji i eksportu. Całkowita sprzedaż win na światowe rynki tylko wraz ze słynnego regionu Bordeaux spadła o sześć procent do 2, 14 mld €.

Koniak w dowód wdzięczności

Kolejny cios dla winiarzy przyszedł ze wschodu, zaś dokładniej z Chin, które są najważniejszym rynkiem eksportowym winiarzy z południowo-zachodniej Francji, wyprzedzając pod tym względem Niemcy. Na restauracyjne stoliki i sklepowe półki w Chinach i Hong Kongu trafia 25 proc. każdego win z regionu Bordeaux. I tu sprzedaż regularnie spada. W zależności od z 2012 roku, ta spadła na temat 18 proc. do 279 mln euro.

Znaczący spadek wynika głównie wraz ze zmian w polityce chińskiego rządu, który ściślej nadzoruje zwyczaj dawania prezentów jak i również zapraszania na lunche biznesowe

Bernard Farges, prezes Stowarzyszenie Producentów Win z Bordeaux

- Ten znaczący spadek wynika głównie ze przemian w polityce chińskiego rządu, który ściślej monitoruje obyczaj dawania prezentów i zapraszania na lunche biznesowe - tłumaczy podwody złej passy Bernard Farges, prezes Stowarzyszenie Producentów Win z Bordeaux (CIVB - Conseil Inter Professionnel du Vin de Bordeaux).

W przeszłym roku Pekin zaostrzył bowiem przepisy dotyczące korupcji jak i również zmniejszył maksymalną wartość drobnych upominków i prezentów, które to mogą przyjąć urzędnicy. Natomiast jak się okazuje, najbardziej popularnym "wyrazem wdzięczności" jest naturalnie francuskie wino, a także koniaki.

Francuskie alkohole są drugim po aeroplanach i częściach do nich hitem eksportowym Francji. Za granicę sprzedano ich po roku 2013 w sumie za 11, 12 mld euro.

BKG: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pocznie działać od 2016 roku kalendarzowego Pieniądze