Drony - historia, zastosowania wojskowe i cywilne

Drony zmieniają bieg historii. Pierwszy powstał blisko 120 lat temu

Najprostsze drony kosztują kilkaset złotych. Pozwalają nagrywać filmy wideo i robić zdjęcie z powietrza. Te więcej zaawansowane przenoszą paczki, asystują w monitoringu. Historia tych urządzeń rozpoczęła się po wojskowych laboratoriach, a pierwsze zastosowania znalazły na polu walki. Co więcej - zmieniły sposób prowadzenia wojny, a teraz znajdują coraz to nowe zastosowania cywilne.

Drony są określonym z wynalazków opisanych w książce ”50 typów broni, które zmieniły bieg historii” Joela Levy’ego.

Najbardziej znanym wojskowym dronem wydaje się być Predator. Jak przypomina Levy, branżowy magazyn ”Air&Space” Instytutu Smithsonian został uznany 1 z 10 statków napowietrznych, które zmieniły świat.

Foto: John Moore / Staff / Getty Images MQ-1 Predator wykorzystywany wydaje się w operacjach zwiadowczych, ma możliwość też atakować cele naziemne i powietrzne. Pierwszy oblot Predatora wykonano w 1994 roku. Po raz główny wykorzystano go do rozpoznania Serbii w 1999 roku

Fachowo drony nazywane istnieją bezzałogowymi statkami powietrznymi (UAV). Levy podkreśla jednak, że amerykańskie wojsko woli określać je bezzałogowymi systemami powietrznymi (UAS).

Pierwszego drona stworzył Tesla. Nie latał, lecz pływał

Choć początkiem prawdziwej ery dronów można nazwać ostatnią dekadę, Levy pisze, że pierwsze urządzenie, które można tak nazwać, rzeczywistość ujrzał w 1898 roku. Jego autorem był Nikola Tesla. ”Na wystawie przy Madison Square Garden pokazał on pierwszy pojazd kontrolowany drogą radiową, a zatem pierwszy dron” - odczytujemy. Urządzenie Tesli było łodzią. Nazywało się… teleautomatonem.

Foto: Science Photo Library / East News Główny teleautomaton autorstwa Tesli z 1898 roku. Sterowano zanim za pomocą skomplikowanego panelu, kilkukrotnie podając kod zabezpieczający w kilku częstotliwościach radiowych

W późniejszych latach rozwijano z odległości sterowane pojazdy powietrzne, lądowe i morskie. Brytyjczycy podczas I wojny światowej dysponowali technologią łodzi sterowanej potokiem światła z reflektora - o tak wysokiej częstotliwości, że niedostrzegalnego ludzkim okiem.

"Wynalazcy udało się uruchomić łódź z odległości 2, 7 km obok rozproszonym świetle dziennym jak i również z odległości 8 km w nocy" - pisze Levy. Prac jednak nie zaakceptować kontynuowano.

Współczesne drony wojskowe mają 40 lat

Sterowane drogą radiową proste samoloty były wykorzystywane podczas II wojny światowej i za pośrednictwem Brytyjczyków, i przez Niemców, i przez Amerykanów.

"Prawdziwym protoplastą nowoczesnych dronów w rodzaju Predatora zostały izraelskie drony-szybowce z czasów 70. i 80. na temat nazwie Scout i Pioneer" - dodaje Levy.

Foto: Bukvoed/Wikimedia Commons/CC BY 2. pięć IAI Scout - protoplasta współczesnych dronów militarnych Foto: Wikimedia Commons/ domena publiczna RQ-2 Pioneer był opracowany wspólnie poprzez Izrael i USA. Produkcję rozpoczęto w 1985 roku

W swojej książce Levy podkreśla, że amerykańskie wojsko nie wyobraża sobie otoczenia bez dronów. Są tańsze, zużywają mniej paliwa jak i również łatwiej je transportować niż tradycyjne samoloty wojskowe. Usuwają też niebezpieczeństwo dla pilota - sterowane są wraz z ziemi przy pomocy satelitów.

Foto: Wydawnictwo Alma Press

Levy zaznacza, że co trzeci amerykański wojskowy samolot to dron - Pentagon posiada około 11 tys. takich maszyn różnego typu. ”Pentagon zamierza do ukończenia 2018 roku wydać prawie 24 miliardy dolarów w bezzałogowe systemy powietrzne, lądowe i wodne” - odczytujemy w książce.

BKG: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pocznie działać od 2016 roku kalendarzowego Pieniądze