Enea oddała do użytku oryginalny blok w Elektrowni Kozienice  Surowce

Temat: Energetyka

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Grupa Enea oficjalnie oddała do użytku nowy blok energetyczny w Elektrowni Kozienice. Wówczas największa i najsprawniejsza mały statek wytwórcza opalana węglem kamiennym w krajowej energetyce. Wartość inwestycji to 6, czterech miliarda złotych brutto.

- Nowy blok podwyższy bezpieczeństwo energetyczne Polski, Polaków, a to jest pewien z absolutnych priorytetów. Priorytetów gospodarczych i priorytetów politycznych naszego rządu - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w czasie uroczystości oddania do użytku bloku energetycznego B11 przy Elektrowni Kozienice.

"Dobra dla środowiska"

Szef rządu dodał, że jest zadowolony z przyspieszenia prac budowlanych nowego bloku. Jak powiedział, dwa lata temu, gdy rozmawiał o tej inwestycji m. in. z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, "było pewne zagrożenie co do opóźnienia". Jak ocenił premier, to jest elektrownia, która to ma sprawność na szczeblu 45, 6 proc. a mianowicie "znacząco lepszą niż poprzednie bloki energetyczne".

Unijne państwa zgodzą się na uwolnienie ceny siły. Ma być taniej

Zaznaczył, że inwestycja jest także dobra dla środowiska i dobra dla Polski miejscowej, "ponieważ węgiel do naszej inwestycji, do tej elektrowni, do tego bloku wydaje się dowożony z Bogdanki, odrzucić tak daleko stąd, czyli relatywnie niskie koszty dowozu tej energii i wówczas też świadczy o tym, że dbamy o całość" - mówił.

W tym kontekście premier zwrócił uwagę, że nowy partia energetyczny będzie emitować znacznie mniej CO2 do atmosfery, mniejsze będą też emisje tlenków azotu i tlenków siarki. Tym samym lokata spełniać będzie wyśrubowane unijne normy.

- Wydaje się być ważne, by UE, KE rozumiały, że my także stajemy się coraz więcej czyści z punktu widzenia emisji CO2, NOx, SOx. Jednocześnie chcemy też tą transformację polskiej energetyki a mianowicie na zasadzie jak najniższej emisji CO2 - wykonać w sposób bezpieczny i na niskich kosztach dla polskiej gospodarki, tak by polska gospodarka była jak na przykład najbardziej produktywna, konkurencyjna spośród punktu widzenia kosztów ciepła - zauważył.

Kolejne inwestycje

Uczestniczący w evencie prezes Grupy Enea Mirosław Kowalik wyjaśnił, że oryginalny blok w Kozienicach promieniować będzie o jedną czwartą mniej dwutlenku węgla niźli konwencjonalne elektrownie, które dawny budowane 20-30 lat temu.

Dodał, że za sprawą inwestycji Elektrownia Kozienice o jedną trzecią podniosła własna moc (z 3 tys. MW).

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył na konferencji, że nowy stronnictwo jest pierwszą zakończoną lokatą "z dużej grupy lokaty energetycznych w Polsce". Podkreślił, że było to "dzieło kapitałochłonne i pracochłonne", tworzone przez pięć lat, natomiast przy budowie pracowało ok. 200 firm.

Jak mówił minister, obecnie potrzeba "regulacyjnych źródeł zasilania", będziemy budowali elektrownię, "w której to paliwem energetycznym będzie gaz pozyskany ze zgazowania węgla". Dodał, że będzie to pilotażowy program Enei jak i również pierwszy taki blok na świecie. - Idziemy w nurcie nowatorskich rozwiązań i dysponuję nadzieję, że temu podołamy - powiedział.

O inwestycji

Elektrownie węglowe potrafią liczyć na wsparcie jeszcze przez kilkanaście lat

Oddany oficjalnie we wtorek służące do użytku blok energetyczny dzięki węgiel kamienny o dyspozycji 1075 MW jest jedną z największych tego rodzaju jednostek na świecie. W Naszym kraju jest największym pojedynczym źródłem energii, z pozycji lidera zepchnie działający od 2011 roku blok na węgiel brunatny o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów.

Nowy blok w Kozienicach do produkcji prądu będzie potrzebował 3 mln dźwięk węgla rocznie. W czasie normalnej pracy jednostka spala 100 kg węgla w sekundę, a do dostarczenia zapasu paliwa na dobę potrzeba ponad trzech składów kolejowych.

Budowa budynku wielorodzinnym rozpoczęła się w 2012 roku, generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal. Sprawność wytwarzania energii elektrycznej przekracza 45, 5 proc, a wartość inwestycji wówczas 6, 4 mld zł brutto (5, 1 mld zł netto).

Uruchomienie bloku pozwoli spółce Enea Wytwarzanie osiągnąć 13-procentowy uczestnictwo w produkcji energii po kraju. Wartość inwestycji wówczas 6, 4 mld złotych brutto.

Chiny i USA - będzie wojna handlowa?