Obniżki na stacjach już są wyraźne. A mogą jeszcze nabić w butelkę tempa

Tanieje ropa dzięki światowych giełdach, w ślad za nią powinny śpieszyć ceny na stacjach na benzynę w Polsce - zauważają w piątek analitycy branży paliw. Według ekspertów e-petrol obniżki na stacjach obecnie są widoczne, a mogą jeszcze nabrać tempa.

- Notowania ropy Brent pod koniec mijającego tygodnia spadły do najniższych w tymże roku poziomów. Na przecenę na rynku naftowym błyskawicznie reagują nasze rafinerie – w ich hurtowych cennikach paliwa też są najtańsze od początku roku a mianowicie podają specjaliści e-petrol.

Tania ropa i paliwo

Ceny ropy odbijają na niemal 8-proc. spadkach. Wydaje się też ciekawa prognoza

Wskazują, że początek marca dzięki hurtowym rynku paliw daje systematyczny spadek cen bezołowiówki i oleju napędowego. Według raz ostatni tak małe ceny na hurtowym sektorze paliw pojawiły się dzięki początku grudnia 2016 roku kalendarzowego - zaznaczają.

Analitycy notują też drugi tydzień spadku cen paliw na stacjach benzynowych. Według nich zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy potaniały o 4 grosze, litr chodliwej 95-tki kosztuje w poniższym tygodniu średnio 4, 73 zł, diesel średnio 4, 59 zł za litr, an autogaz potaniał o 2 grosze i kosztuje przeciętnie w Polsce 2, 22 zł za l.

- W nadchodzącym tygodniu możemy liczyć na dalsze obniżki kosztów tankowania. Prognozowane przedziały cenowe na połowicę marca wyglądają następująco: czterech, 62-4, 73 zł zbytnio l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4, 54-4, 64 zł za l oraz 2, 16-2, dwudziestu czterech zł za l dlan autogazu - piszą.

Aktualny spadek ceny materiałów w kraju to bezpośredni efekt taniejącej ropy naftowej według blisko dwóch miesiącach konsolidacji - zauważają analitycy BM Reflex. - W skali tygodnia ropa potaniała przeszło 4 dolary za baryłkę i jest to najogromniejszy tygodniowy spadek cen od momentu końca października ubiegłego roku kalendarzowego - podkreślają.

Tłumaczą, że obniżki cen ropy to efekt rosnącej jej produkcji z amerykańskich łupków, kolejnych historycznych rekordów wysokości poziomu zapasów ropy przy USA i obaw jak do dalszego kierunku polityki OPEC.