Ceny ropy naftowej rosną  Surowce

Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sytuacji cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w naszym kraju spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wylegają o 0, 4 proc., po zwyżce w przeciągu poprzednich siedmiu sesji na temat 8, 3 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku wydaje się być wyceniana po 46, dwa dolarów, po zwyżce o 0, 3 proc.

Ropa utrzymuje wzrost opłat

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 0, 2 proc. do 48, 9 dolarów za baryłkę.

Odbicie

Mimo wyraźnego odbicia w ostatnich dniach, po wcześniejszych sporych spadkach, ropa zakończyła czerwiec na ok. 3-proc. minusie. W II kwartale koszty ropy w USA spadły w sumie o ok. 11 proc.

"W krótkim terminie ceny mogą jeszcze spaść, ponieważ rynek może przetestować dyscyplinę w gronie OPEC oraz „próg bólu” dla producentów ropy z łupków w AMERYCE. Później jednak, ceny mogą ponownie odbić. Oczekuje się, że popyt w III kw. przekroczy podaż i będzie zaspokojony jedynie ropą pochodzącą z zapasów. Ciągle utrzymujemy się naszej prognozy dla Brent rzędu 48 USD za baryłkę wreszcie tego roku" - napisała po raporcie Barbara Lambrecht, analityk Commerzbank.

Uwagę branży przykuwają doniesienia z Libii, gdzie produkcja surowca przekroczyła 1 mln baryłek co dziennie (b/d), ponad 300 tys. b/d więcej niż dzięki początku roku. Takiego poziomu wydobycia nie widziano od momentu czerwca 2013 r.

- Libia prawdopodobnie wydaje się być blisko szczytu wydobycia. Pomimo tego, wzrost produkcji do takich poziomów - szybciej niźli oczekiwano, jest negatywny gwoli ogólnej sytuacji podażowej w dziedzinie - ocenił Ric Spooner, analityk CMC Markets wraz z Sydney.

Mniejsze dostawy

W USA tymczasem, po raz pierwszy od 24 tygodni spadła liczba czynnych szybów naftowych - na temat 2 do 756 a mianowicie informuje Baker Hughes.

W styczniu kraje OPEC oraz inni poważni dostawcy ropy spoza kartelu rozpoczęły ograniczanie dostaw ropy - łącznie o 1, 12 mln baryłek dziennie. Zamysłem porozumienia jest sprowadzenie zapasów surowca w krajach OECD do poziomu 5-letniej przeciętnej, co w konsekwencji dzierży zrównoważyć rynek ropy.

Porozumienie to, pierwotnie obowiązujące do oporu czerwca 2017 r., zostało przedłużone do końca marca 2018 r. Umowa nie obowiązuje Libii jak i również Nigerii.

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 13-19 02 2017