Ile lat najdłużej może żyć człowiek?

Czy dotarliśmy do granicy długości ludzkiego życia? Faktycznie twierdzi część naukowców

Przez tysiące lat ludzie poszukiwali sposobów na wówczas, by żyć dłużej. Wiele powiodło się osiągnąć, szczególnie po ciągu ostatnich stu latek. Według niektórych badaczy dotarliśmy jednak do granicy długości ludzkiego życia.

W analizie opublikowanej niedawno przy magazynie naukowym "Nature" naukowcy wskazują, że nawet jeśli nadal będziemy robić postępy i znajdziemy sposoby w leczenie chorób dotykających jednostek w podeszłym wieku, prawdopodobnie nikt nie będzie bytował dłużej niż Francuzka Jeanne Calment – kobieta, która to dożyła 122 lat (zmarła w 1997 roku).

Biologia postawiła granicę

Kluczowe wątpliwość, które zadają sobie autorzy wspomnianej pracy naukowej Xiao Dong, Brandon Milholland jak i również Jan Vijg brzmi: czy żywotność człowieka jest działaniem elastycznym, czy czynniki biologiczne sprawiają jednak, że dotarliśmy do nieprzesuwalnej granicy ludzkiego wieku. Dane, które przeanalizowali wspomniani naukowcy, sugerują a mianowicie ich zdaniem - hdy prawdziwe jest to następne stwierdzenie. Choć nie oznacza to, że w przyszłości odrzucić znajdziemy sposobu na tek krok, jakim sposobem przekroczyć granicę, wyznaczoną za pośrednictwem biologię.

Naukowcy wzięli pod lupę dane demograficzne z 41 krajów. Informacje historyczne wskazują, że ludzkie życie zaczęło się przeciągać w ostatnich stu czasach, bo wyeliminowaliśmy wiele przypadków śmierci we wczesnym kroku życia. Antybiotyki, kampanie promujące szczepienie, działania dla obniżenia zgonów noworodków i matek – to wszystko spowodowało, że znacznie więcej osób mogło dożyć dojrzałego stulecia.

W ostatnich latach mogliśmy obserwować nieco wolniejsze, ale również istotne modyfikacje wpływające na śmiertelność po późnym wieku. Do skupiska osób dożywających sędziwego wieku zaczęło dołączać coraz większą ilość osób. Ale te zmiany zaczęły wyhamowywać około 1980 roku, a to zdaniem naukowców, może znaczyć, iż dotarliśmy do granicy.

Jeanne Calment - superstulatka z rekordem

Do odpowiedzi dzięki pytanie: jak długo być może żyć człowiek, mogą zbliżyć nas przypadki tzw. superstulatków, czyli osób, które dożyły co najmniej 110 lat. Nie jest to co prawda duża grupa, dlatego i danych nie jest dużo, ale wiele wskazuje na to, że poniekąd najzdrowsi ludzie, którzy mogą mieć idealne geny predysponujące gryzie do długiego życia, nie dożyją wieku sędziwszego niźli 122-letnia Jeanne Calment. Naukowcy uważają, że szanse na to, że ktoś ten wiek przekroczy, są mniejsze niż 1 na 10 000.

Pytanie, które stawia sobie teraz wielu miliarderów spośród branży technologicznej, a również filozofów brzmi: czy jesteśmy w stanie przerobić tę naturalną, biologiczną granicę.

Lek w Alzheimera a biologiczna granica życia

Autorzy pracy opublikowanej po "Nature" piszą, że zapora ludzkiego życia niekoniecznie wydaje się być wyznaczana przez choroby, które zabijają nas, gdy jesteśmy starzy, a przez toki, w wyniku których stosowane przez nas ciała zmieniają się po ciągu naszego życia. Musimy się zmieniać, rosnąć, uzyskać zdolność do reprodukcji, a po drodze uruchamiane są procesy, które po którymś momencie, w środek naturalny, dobiegają do końca. Nasze komórki i organizm nie wydaje się być w stanie w tej chwili dłużej funkcjonować. Chociażby znalezienie leków na tego typu choroby jak rak czy Alzheimer nie muszą przyczynić się wcale do wydłużenia ludzkiego życia, choć na pewno sprawią, że końcówka egzystencji stanie się lepsza.

Jak żyć długo jak i również zdrowo

Z tego powodu uczeni zajmujący się procesem starzenia w takim samym stopniu koncentrują się nie wyłącznie na długości życia jako takiego, ale i na wydłużeniu okresu, w którym pozostaniemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Bo kto życzyłby żyć wiecznie, jeśli ciałko i umysł z upływem lat nadal będą słabnąć?

Naukowcy wiedzą, że proces starzenia jest znacznie bardziej skomplikowany i związany z ludzką biologią, i nie jawi się być tylko efektem incydentalnym chorób, które doprowadzają życie do oporu. Rozumieją złożoność problemu.

- Walka wraz z procesem starzenia była niegdyś ideą, która spotykała się ze sceptycyzmem – gadał nam niedawno Valter Longo, profesor gerontologii (nauka o procesach starzenia się) z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.

Ale w jego mniemaniu to się zmieniało i badania nad tymże, jakim sposobem nauka może przyczynić się do tego, by przedłużyć życie, zyskują poparcie. Profesor Longo zgadza się aczkolwiek, że w tym samym czasie należy manipulować nad liczbą lat przeżytych w zdrowiu. Opracował dietę, która jego w mniemaniu jest w stanie przeciętnie wydłużyć długość życia mniej więcej 10 proc. (mowa na temat długości życia normalnych ludzi, które raczej nie zostają superstulatkami) i sprawić, iż w trakcie naszego życia pozostaniemy zdrowsi.

Jan Vijg, genetyk zajmujący się procesem starzenia, jeden z pisarzy pracy opublikowanej w "Naturze", w wywiadzie dla Stat News powiedział, że nie wierzy, iż zdołamy wykoncypować sposób na to, aby wyleczyć wszystkie zjawiska powiązane ze starzeniem się układu organicznego. "Co zrobicie? Wymyślicie lekarstwo, które je każde wyleczy? " – pytał.

W tym czasie trudno znaleźć odpowiedź dzięki to pytanie. Ale 200 lat temu większości jednostek nie wyobrażała sobie, że ludzie będą w dzieje dożyć 80 lat bądź że ludzie będą planowali podróż na Marsa. Naukowiec przyznaje, że to, jakie możliwości teraz wydaje nam się niemożliwe, może się jednakże zmienić.

To właśnie zmotywowało ludzi takich jakim sposobem profesor Longo do tegoż, by rozwiązać problem starzenia się.

"To najkorzystniejszy temat, jakim można się zajmować" – mówi Longo.

To może stać się także temat, który pozwoli mnie przekroczyć nawet naturalną barierę ludzkiego wieku.

Tagi: zdrowie Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Domeny w internecie - upada liczba rejestrowanych stron