Brexit. "Polski PKB w dół. To są bardzo wysokie szacunki". Co dalej z 500+?

- Brexit przełoży się na niższy postęp gospodarczy w Polsce. Wówczas są szacunki bardzo duże: od 0, 5 do 1 proc. PKB. Poniekąd te niższe wartości, wówczas jest ogromny wpływ na gospodarkę polską - powiedział dzisiaj minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Szacunki dotyczą 2017 i 2018 r.

"Ogromny wpływ", "bardzo wysokie szacunki" - rząd 1-wszy raz po informacji na temat wyjściu Uk z Unii europejskiej Europejskiej jasno stawia sprawę, co stanie się spośród polską gospodarką po Brexicie. Wicepremier dodał jednak przy tym, że to spowolnienie nie spowoduje zmian w polityce wydatkowej rządu, w tym np. redukcji programu 500 plus:

Jeśli idzie o program 500+, to jest to dla nas podstawowy wydatek budżetowy, od momentu którego na pewno nie odstąpimy. Natomiast odnośnie do kwotę spokojną - to jest druga duża kwota (... ) - to będziemy starali się ją zaadresować po ramach nowego systemu rozliczania głównych danin, czyli ZUS, PIT i NFZ. I tak dbać o kapitał publiczne, żeby nie przekroczyć tego deficytu (3 proc. PKB – PAP), i żeby nie wyciekało tyle podatków.

Jak uzupełnił, rząd będzie jednak "jeszcze bardziej czujny" po Brexicie, bowiem "zmienność może być ogromna". Powiedział także, iż nie spodziewa się, by Ogromna Brytania przestała płacić do unijnego budżetu w bieżącej perspektywie, a zapewne i w następnych okresach Londyn nie przestanie dokładać się do unijnej kasy.

Ministerstwo Finansów innego zdania

Słowa Morawieckiego mogą zaskakiwać po związku z zupełnie odmienną retoryką Ministerstwa Finansów, które przekonywało dzisiaj, że "wpływ Brexitu na polskie PKB w tym i ewentualnym roku może być nieznaczny i spaść o 0, 1- 0, 2 punkciku procentowego".

- Oczekiwano głębszych, większych turbulencji dzięki rynkach finansowych, an aczkolwiek rynki przyjęły decyzję Brytyjczyków ze spokojem. Napięcia które występują, nie są naprawdę poważne jak wcześniej się spodziewano - mówił wiceminister finansów Leszek Skiba.

Przypomnijmy, że w piątek funt osłabił się do odwiedzenia dolara do najniższego stopnia od 1985 r., natomiast wszystkie giełdy w tym polska, zanotowały kilkuprocentowe upadki. - W wyniku Brexitu, światowe rynki straciły ponad 2, 08 biliona dol. - obliczyła firma Standard & Poor's Dow Jones Indices. Była to oczywista, jednodniowa strata w relacji światowej finansjery. Potężniejsza nawet niż po upadku banku Lehman Brothers po 2008 r.

Podsumowując, wygląda więc na to, że ten rok będzie jeszcze dla rządu do odwiedzenia zniesienia, a prawdziwe zmartwienia przyjdą dopiero w 2017 r. Dodajmy, że zbytnio rok również budżet państwa poniesienie pełne koszty programu 500+.

Tagi: Brexit 500Plus Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie