Frankowicze. BIK: 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów w CHF  Pieniądze

Temat: Frank szwajcarski

  • Raty kredytów frankowych mają możliwość wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Prawie 4 lata bez ustawy po sprawie frankowiczów. "Chciałbym, aby w październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom niełatwo wygrać z bankami

Łączne zadłużenie frankowiczów wynosi już 167 mld zł. W przypadku niektórych suma kredytu w porównaniu do odwiedzenia pierwotnej wzrosła o dwudziestu czterech proc. Dane pokazują, iż na ogół kredyt frankowy był zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, zaś nie po to, by mieszkanie wynajmować - powstaje za najnowszych danych.

Zadłużeni we frankach egzystują 5, 95 proc. wszelkich kredytobiorców w Polsce. Aktualnie 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych w szwajcarskiej walucie - wynika spośród najnowszych danych Biura Danych Kredytowej.

Kredyty mieszkaniowe

BIK podkreśla w swoim komunikacie, że od wielu lat odnotowuje bardzo dobrą jakość pomocy kredytów mieszkaniowych, zarówno złotowych, jak i również walutowych. Na więcej niż 2, 187 mln obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych wyłącznie w przypadku 1, czterech proc. występuje opóźnienie przy spłacie powyżej 90 dni.

Banki przy polskich rękach. Klienci zapłacą za droższe usługi

Szczególnie wysoką jakością obsługi charakteryzują się kredyty mieszkaniowe zaciągnięte w CHF, w sytuacji kredytów zaciągniętych na duże kwoty - czytamy.

Zadłużeni we frankach

Kredytobiorcy mający kredyty hipoteczne we frankach stanowią 5, 95 proc. całej populacji kredytobiorców w Polsce. Aktualnie 899 tys. Polaków spłaca 529 tys. kredytów mieszkaniowych w CHF.

Łączna kwota do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych w CHF wówczas 140, 12 mld złotych, a całkowite aktualne pożyczka kredytobiorców frankowych z tytułu wszystkich posiadanych produktów kredytowych to 167, 02 mld zł.

Dla 80 proc. obecnie czynnych kredytów mieszkaniowych mieszkaniowych frankowych saldo długu do spłaty nie wykracza 400 tys. zł.

Źródło: BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ Struktura liczbowa kredytów frankowych wg salda do spłaty na 30 czerwca 2016 r.

BIK informuje, że 30 proc. spłacanych obecnie kredytów mieszkaniowych we frankach zostało udzielonych w 2004 roku, w którym był najniższy kurs franka aż do złotówki i jednocześnie najwyższe ceny mieszkań wyrażone w złotówkach.

Podłoże: BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ Kurs CHF/PLN a także cena m2 mieszkania na rynku pierwotnym w Stolicy polski w zł

Co ciekawe, po 8 latach od wzięcia kredytu frankowicze mają do spłacenia o 24 proc. więcej niźli pierwotna kwota, na jaką brali kredyt.

Analizując obecne saldo kredytów mieszkaniowych udzielonych w 2008 roku po CHF, ale wyrażone w złotówkach, po kursie spośród 30 czerwca br., wówczas do pierwotnej kwoty ludzi kredytów w przeliczeniu na złotówki według kursu spośród dnia udzielenia, relacja ta wynosi 124 proc. i jest najwyższa ze wszystkich roczników - podaje raport.

Źródło: BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ Relacja obecnej kwoty do spłaty do pierwotnej kwoty zaciągniętego kredytu

Profil frankowicza

BIK podkreśla, że jakość obsługi kredytów hipotecznych przy CHF jest genialna jak i również porównywalna do jakości obsługiwania kredytów mieszkaniowych w złotówkach. Pogarsza się ona natomiast wraz z wysokością zaciągniętego kredytu. W przypadku kredytów mieszkaniowych w szwajcarskiej walucie nawet dla kredytów powyżej siedemset tys. zł nie przekracza 4 proc.

Urząd antymonopolowy rzuca "koło ratunkowe" frankowiczom

Jak powstaje z raportu BIK, niemal połowa frankowiczów mieszka w ośmiu głównych aglomeracjach. Wśród nich najwięcej, bo 18 proc. wszystkich osób spłacających kredyt mieszkaniowy w CHF, mieszka w aglomeracji warszawskiej.

22 proc. frankowiczów mieszka w gminach na temat wielkości 10-25 tys. mieszkańców oraz w dużych metropoliach powyżej 500 tys. osób mieszkających.

Ponad połowa ludzi spłacających kredyt mieszkaniowy we frankach znajduje się po grupie wiekowej 35-44 lata.

Wg danych BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ 95 proc. frankowiczów ma tylko jeden kredyt hipoteczny, a 5 proc. a mianowicie dwa kredyty. W przypadku klientów złotówkowych relacja ta sięga 93 proc. i sześć proc.

"Dane ów potwierdzają, że na ogół pożyczka frankowy był zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie przy celach inwestycyjnych związanych z uzyskiwaniem dochodów z najmu" - zauważa cytowany po raporcie główny analityk kredytowy BIK prof. Waldemar Rogowski.

Do Sejmu wpłynął prezydencki wzór ustawy ws. frankowiczów Pieniądze