Gruza: MF chce zaniechać poboru podatku od umorzonych czynszów  Pieniądze

Podatek od umorzonych czynszów? Ministerstwo Zasobów odpowiada

Planowane jest edycje rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatków od umorzonych czynszów oraz wprowadzenie rozwiązań ustawowych w tej sprawie od momentu roku 2018 - poinformował w piątek wiceminister zasobów Paweł Gruza.

W piątek Radio Zet informowało, że rusza akcja wystawiania 30 tysiącom warszawiaków PIT-ów z wyliczeniem podatku zbyt umorzone długi. Rozgłośnia, powołując się na wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, poinformowała, że stołeczny ratusz podjął taką decyzję po otrzymaniu pisma z Ministerstwa Finansów. W istocie podatek mieliby zapłacić wszelcy, którym ratusz, spółki do jazdy po mieści lub urzędy dzielnicowe umorzyły niezapłacony czynsz lub posłowanie za brak biletu po komunikacji miejskiej.

Morawiecki szykuje bat na uciekających przed fiskusem

Zaniechanie poboru podatków

Tymczasem wiceminister finansów Paweł Gruza zapewnił, że planowane jest rozporządzenie ws. umorzenia podatku zbytnio ten i ubiegły dwanaście miesięcy.

- Ministerstwo Zasobów przeanalizowało szczegółowo sprawę opodatkowania umorzonych czynszów. W skutku przyjęto, że planowanym rozwikłaniem prawnym jest wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru datku z tego tytułu w lata 2016 i 2017 oraz wprowadzenie odpowiednich rozwikłań ustawowych obowiązujących od roku 2018 - poinformował wiceminister finansów.

- Ostateczna propozycja rozwiązań prawnych jest wypracowywana we współpracy wraz z stroną samorządową. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie w zakresie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego a mianowicie dodał.

Przegląd prasy. Kolejni podatnicy ujawnią fiskusowi dane o VAT

"Przyglądamy się sytuacji"

Zaznaczył, że samorząd poprzez Komisję Wspólną został już na temat tym poinformowany, a najbliższe posiedzenie zespołu KWRiST, w którym sprawa ma okazać się finalizowana, zaplanowane jest na 13 lutego br.

Gruza już w grudniu informował, że rozważane wydaje się być zaniechanie poboru podatku od czasu umorzonych przez Warszawę długów z tytułu niezapłaconych czynszów oraz mandatów za przejazd bez biletu komunikacją miejską.

- Chciałbym uspokoić wszystkich, u których poniższa sprawa wzbudziła zainteresowanie. Resort finansów nie prowadzi żadnej akcji mającej na zamysle ściganie podatników, którzy zdobyli umorzenia. Przyglądamy się zaistniałej sytuacji. Pojawiające się przy mediach wątpliwości wynikają spośród tego, że na przestrzeni minionych lat w tego rodzaju sprawach doszło do wydania zbioru interpretacji o różnych rezultatach dla podatników i płatników - mówił wtedy Gruza.

Domeny w internecie - upada liczba rejestrowanych stron