Opłaty agenta nieruchomości: kto płaci rachunek?

17 lutego 2021

Większość agentów płaci opłaty za domy, które sprzedają. Ta prowizja może się różnić w zależności od stanu i między domami maklerskimi. Ale w przypadku nieruchomości, kto jest odpowiedzialny za płacenie prowizji – kupujący czy sprzedający?

Kto płaci prowizję pośrednikowi w obrocie nieruchomościami?

Jeślikupujeszdom, prawdopodobnie nie musisz płacić prowizji pośrednikom w obrocie nieruchomościami. Sprzedawca domu zwykle odbiera tę płatność. Zwykle opłatę uiszcza sprzedający przy stole rozliczeniowym, w którym prowizja jest odejmowana od wpływów ze sprzedaży domu.

Opłata agenta jest zwykle płacona przez sprzedającego na rzecz makleranotującego, który z kolei dzieli się jej częścią z agentem, który sprowadza kupującego do stołu, wyjaśniaAdam Reliantra, agent nieruchomości w West Toluca Lake w Kalifornii.

Powiązane artykuły
 • Ile kosztuje zamknięcie? Czego mogą oczekiwać kupujący i sprzedający w domu
 • Wyjaśnienie komisji ds. NieruchomościJak znaleźć agenta nieruchomości: gdzie szukać, o co zapytaćKiedy sprzedający ustalają cenę aukcji domu, zwykle biorą pod uwagę prowizję agenta; to koszt prowadzenia działalności.

  Ile wynosi prowizja dla Realtor®?

  Prowizja pośrednika w obrocie nieruchomościami stanowi procent ceny sprzedaży. Tak więc konkretna kwota zależy od tego, za jaką cenę sprzedaje Twój dom i różni się w zależności od agenta, ale zwykle wynosi około 6% ceny sprzedaży. Na przykład, jeśli dom zostanie sprzedany za 500 000 USD, prowizja agenta w wysokości 6% wyniesie 30 000 USD.

  Prowizja jest dzielona między agenta kupującego i agenta sprzedającego. Jest to osobna umowa między brokerami, a nie coś, co kupujący może negocjować w ramach oferty (wstrzymaj negocjacje w sprawie kosztów zamknięcia).

  Oto jak znaleźć agenta nieruchomości w Twojej okolicy.

  Podwójna agencja: gdy jeden agent reprezentuje dwie strony

  Nie jest to powszechna sytuacja na rynku nieruchomości, ale jeśli agent, którego zatrudniłeś do reprezentowania Ciebie, reprezentuje również sprzedawcę domu, który kupujesz, nazywa się to podwójną agencją. Podwójni agenci, zwani również brokerami transakcyjnymi, reprezentują interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

  Niektóre stany – Floryda, Kolorado i Kansas – zakazały podwójnej agencji w transakcjach na rynku nieruchomości, aby całkowicie wyeliminować wszelkie wątpliwości, że agent był neutralny w reprezentowaniu sprzedającego i kupującego. Jednak w stanach, które zezwalają na podwójną agencję, agenci są prawnie zobowiązani do ujawnienia, że ​​będą reprezentować obie strony wobec swoich klientów.

  Krytycy, którzy odradzają podwójną agencję, martwią się potencjalnymi konfliktami interesów – szansą, że interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego nie zostaną spełnione. I trzeba im przyznać, że rozumiemy, jak może to być problem.

  Jeśli chodzi o prowizje od nieruchomości, podwójny agent zatrzymuje wszystko, ponieważ wykonuje więcej pracy, reprezentując obie strony.

  Co pokrywają koszty zamknięcia?

  Koszty zamknięcia to różne opłaty niezależne od opłat pośrednika w obrocie nieruchomościami, które należy uiścić przy zamknięciu. Obejmują takie rzeczy, jak:

  • Obsługa kredytu
  • Tytuł opłaty firmoweKoszty geodety (w razie potrzeby)Rejestracja aktu nieruchomościUbezpieczenieWszelkie podatki lub opłaty stowarzyszeniowe właścicieli domów, które mogą wymagać proporcjonalnego rozliczenia, jeśli zostały już opłaconeWysokość kosztów zamknięcia nieruchomości będzie się różnić przy każdej sprzedaży / zakupie domu i może wynosić od 2% do 7% ceny zakupu domu. WedługLeah Layman, pośrednika w obrocie nieruchomościami z Augusta w stanie Georgia, zazwyczaj jednak koszty zamknięcia stanowią około 3,5% ceny sprzedaży domu .

   Twój agent dostarczy Ci arkusz kupującego, który określa koszty zamknięcia, a zgodnie z prawem federalnym musisz otrzymać tak zwany „w dobrej wierze szacunek kosztów zamknięcia od dowolnego pożyczkodawcy, z którego korzystasz przy zakupie nieruchomości.

   Jeśli chodzi o to, kto ponosi koszty zamknięcia, w grę wchodzą twoje umiejętności negocjacyjne (lub agenta nieruchomości). Nie ma jednoznacznej reguły dotyczącej tego, kto – sprzedawca czy kupujący – pokrywa koszty zamknięcia, ale kupujący zwykle pokrywają większość kosztów (od 3% do 4% ceny domu) w porównaniu ze sprzedającymi (od 1% do 3%).

   „Większość kosztów zamknięcia podlega negocjacji – mówi Reliantra. „Nie pozwól pośrednikom lub sprzedawcom przekonać Cię, że jest inaczej.

   Opłaty adwokackie, stawki prowizji, koszty nagrań i opłaty za posłańców można negocjować w dół.

   Czasami kupujący zapisuje w umowie, że sprzedawca zapłaci kupującemu koszty zamknięcia do określonej wartości procentowej lub kwoty.

   „Dlatego potrzebujesz dobrego agenta nieruchomości, który negocjuje dla ciebie kontrakt – mówi Layman.

   Jeśli koszty zamknięcia są zbyt wysokie, a sprzedający nie wpłacają tyle, ile chcieliby kupujący, kupujący mogą zażądać, aby koszty zamknięcia nieruchomości zostały uwzględnione w hipotece.

   Niezależnie od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym, cena aukcji nie jest jedyną liczbą, na której powinieneś się skupić. Te opłaty poza ceną domu mogą się sumować i nie chcesz zostać uderzony żadnymi niespodziankami w późnej fazie gry.

   Aby uzyskać więcej inteligentnych wiadomości i porad finansowych, przejdź do MarketWatch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy