Aukcja stulecia  kolekcja Rockefellerów idzie pod młotek

Zbliża się aukcja stulecia. Kolekcja Rockefellerów idzie pod młotek

Obrazy impresjonistów, meble jak i również inne dzieła sztuki zgromadzone przez miliarderów Peggy jak i również Davida Rockefellerów trafią pod spodem młotek. "Aukcja stulecia" na strychu Christie’s odbędzie się po maju w Nowym Jorku. Kolekcję wycenia się na 600 mln USD.

Licytacja obejmie 1600 dzieł sztuki, bibelotów i mebelków. W tym: obrazy Picassa, Gauguina, Moneta.

– Sprzedaż kolekcji Peggy jak i również Davida Rockefellerów to duże wydarzenie na rynku dzieł sztuki. Podczas swego kompletnego życia małżeństwo to, o bardzo zdecydowanych gustach, nagromadzało wzorcową kolekcję, jednocześnie impresjonistyczną, nowoczesną i klasyczną – powiedział szef francuskiego wydziału Christie's Francois de Ricqles.

Kolekcja spadkobierców dynastii amerykańskich miliarderów ma szansę pobić światowy rekord ustanowiony w Paryżu w 2009 roku. Sprzedano wtedy arcydzieła zebrane przez światowej sławy projektanta mody Yves Saint Laurenta i jego partnera życiowego Pierre'a Berge. Ich kolekcję wyceniano na 484 mln dolarów.

Według de Ricqles kolekcja Rockefellerów to największa na globie kolekcja prywatna wystawiona dzięki aukcję.

Gwiazdorskie obrazy

Jednym z najważniejszych licytowanych dzieł ma być obraz wraz z początków okresu różowego Pabla Picassa "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" z 1905 roku. Jego wartość szacunkowa wynosi 100 mln dolarów. Płótno razem z mniej więcej 300 innymi dziełami wystawiane jest do 21 marca w ramach przedaukcyjnej prezentacji kolekcji w Paryżu. Od momentu pół wieku nie opuszczało nowojorskiej siedziby kolekcjonerów.

W paryskim domu Christie's wystawiono też "Regaty przy Grandcamp" Georges'a Seurat spośród 1885 roku. Cena szacunkowa obrazu to 20 mln dolarów. Znajduje się w tym miejscu również jedna z realistycznych kompozycji kwiatowych malowanych po późnym okresie twórczości przez Edouarda Maneta z 1882 roku, ukazującą gałązki białego bzu i róże w kryształowym wazonie na nóżkach, szacowaną na 7-10 mln, a także płótno Eugene'a Delacroix z 1862 r. "Tygrys bawiący się żółwiem".

W kolekcji Rockefellerów są też "Odaliska spośród magnoliami" Henri Matisse'a spośród 1923 roku, szacowane dzięki 50 mln dolarów, kwitnące nenufary Claude'a Moneta spośród 1914 roku, a też chińskie siedemnastowieczne cesarskie brązy.

Działalność Rockefellerów

Pierwszy przedaukcyjny pokaz odbył się w listopadzie w Hongkongu, w centrum azjatyckiego rynku dzieł sztuki. Rodzina Rockefellerów znalazła z Azją związki w kategoriach zarówno biznesowych, jak i kolekcjonerskich. Azję obejmowała też swoja działalnością filantropijną: pomagała w utworzeniu Pekińskiego Zjednoczonego Kolegium Medycznego a także w doskonaleniu chińskiego systemu opieki zdrowotnej. Kolekcjonerskie zamiłowania miliarderów skutkowały również stworzeniem w 1929 roku zasadach Towarzystwa Azjatyckiego w Nowym Jorku i jego muzeum.

David Rockefeller zmarł w 2017 roku po wieku 101 lat. Był patriarchą licznej rodziny. Z żoną Peggy miał sześcioro dzieci, a sam był ostatnim z wnuków Johna D. Rockefellera seniora, założyciela koncernu Standard Oil. Według historyka rodziny, Petera Johnsona, senior John D. Rockefeller, uznawany za najbogatszego jednostki w historii świata, stał się razem ze szkocko-amerykańskim przemysłowcem Andrew Carnegie architektem amerykańskiej filantropii.

Zysk ze sprzedaży kolekcji Rockefellerów ma być przeznaczony m. in. na Uniwersytet Harvarda, regionalny park w Maine i stowarzyszenie obrony farmerów amerykańskich.

200 mln zł na obchody stulecia niepodległości - jak na przykład są wydawane