Gdzie uzyskać certyfikowany czek (+ co możesz chcieć zamiast tego)

Category: Konto Bankowe
17 lutego 2021

W tym artykule szczegółowo opisano, jak i gdzie uzyskać certyfikowany czek. Podajemy również, ile to będzie kosztować. Ponadto wyjaśniamy, dlaczego czek kasjerski może służyć jako dobry substytut i jakie banki je oferują.

Celem tego artykułu jest pomoc w uzyskaniu „gwarantowanego czeku tak szybko i tanio, jak to tylko możliwe, dając pierwszeństwo czekom certyfikowanym, ale także zapewniając wygodniejszą opcję.

Spis treści

Co to jest czek certyfikowany?

Potwierdzony czek to osobisty czek wystawiony przez Ciebie, właściciela konta i gwarantowany przez Twój bank. Kupując czek potwierdzony, bank odkłada środki, abyś nie mógł wydać pieniędzy przed zrealizowaniem czeku. Większość banków robi to, przelewając pieniądze na inne konto, często nazywane kontem przejściowym. Zabezpieczenie w ten sposób środków oznacza prawie zerową szansę na zwrot czeku, więc odbiorca może być pewien, że otrzyma swoją płatność.

Jak uzyskać certyfikowany czek

Aby otrzymać potwierdzony czek, musisz mieć konto bankowe. Ponieważ bank gwarantuje dostępność środków z osobistego konta bankowego, musisz mieć konto, aby je otrzymać. Niektóre banki nie certyfikują czeków startowych, więc możesz nie być w stanie otrzymać czeku poświadczonego natychmiast po otwarciu konta. Sprawdź w swoim banku, aby się upewnić.

Zasady mogą się różnić w zależności od banku, dlatego zalecamy skontaktowanie się z bankiem z wyprzedzeniem, aby sprawdzić, jakie wymagania są spełnione. Ogólnie rzecz biorąc, oto, co musisz zrobić, aby uzyskać certyfikowany czek:

 1. Upewnij się, że masz na koncie wystarczającą ilość pieniędzy, aby pokryć kwotę czeku i opłatę manipulacyjną.
 2. Wejdź do lobby swojego banku. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie uzyskać potwierdzonego czeku w bankomacie lub w okienku samochodowym.
 3. Przygotuj dowód tożsamości ze zdjęciem i numer konta.
 4. Wypisz i podpisz czek osobisty w zwykły sposób i przedstaw go kasjerowi w celu uzyskania poświadczenia.
 5. Bank prawdopodobnie wybije niektóre numery kont lub naklei naklejkę na numer konta. Dzięki temu bank, w którym zostanie zrealizowany, rozpozna go jako czek potwierdzony i przetworzy go ręcznie. Ponieważ środki są prawdopodobnie przechowywane na innym koncie, czek nie może zostać rozliczony automatycznie.
 6. Możesz już dokonać płatności czekiem poświadczonym.

Różnica między czekiem potwierdzonym a czekiem kasjerskim

Różnica polega na tym, że czek poświadczony to Twój osobisty czek, ale z certyfikatem banku. To płatność od Ciebie dla odbiorcy. Czek kasjerski to czek bankowy – płatność z banku do odbiorcy. Nazywa się je również czekami „urzędowymi. Nadal płacisz za czek kasjerski, ale nie ma na nim Twojego nazwiska, jak na potwierdzonym czeku.

Gdzie otrzymać czek certyfikowany lub czek kasjerski

Ponieważ czeki poświadczone są czekami osobistymi, mogą być łatwiejsze do podrobienia niż czeki kasjerskie. Ze względu na możliwość oszustwa wiele banków zaprzestało oferowania certyfikowanych czeków.

Jeśli poproszono Cię o zapłatę czekiem potwierdzonym, a Twój bank sprzedaje tylko czeki kasjerskie, zapytaj odbiorcę, czy zamiast tego przyjmie czek kasjerski. Skontaktowaliśmy się z wieloma dużymi bankami i stwierdziliśmy, że większość z nich oferuje tylko czeki kasjerskie. Znaleźliśmy jednak sprzeczne informacje w witrynach banków, dlatego zalecamy skontaktowanie się z lokalnym oddziałem w celu potwierdzenia dostępności certyfikowanych czeków i związanych z nimi opłat.

Odkryliśmy również, że ponieważ większość banków nie sprzedaje certyfikowanych czeków, niektórzy pracownicy obsługi klienta podawali informacje o czekach kasjerskich, gdy pytaliśmy o certyfikowane czeki. Z tego powodu zalecamy, aby było bardzo jasne, że pytasz o potwierdzony czek osobisty, a nie certyfikowany czek bankowy.

Banki sprzedające certyfikowane czeki

O ile nie zaznaczono inaczej, musisz mieć konto w tych bankach, aby otrzymać potwierdzenie czeku.

1. BB&T

 • Opłata za certyfikowany czek: 10 USD
 • Znajdź oddział

2. Santander Bank

 • Opłata za certyfikowany czek: 15 USD
 • Znajdź oddział

Banki sprzedające czeki kasjerskie

O ile nie zaznaczono inaczej, musisz mieć konto w tych bankach, aby kupić czek kasjerski.

1. Capital One Bank

 • Opłata za czek kasjerski: 10 USD
 • Znajdź oddział

2. Piąty trzeci bank

 • Opłata za czek kasjerski: 4 USD
 • Znajdź oddział

3. HSBC

 • Opłata za czek kasjerski: Przedstawiciele obsługi klienta nie mogli potwierdzić kwoty opłaty, więc skontaktuj się z lokalnym bankiem.
 • Znajdź oddział

4. PNC Bank

 • Opłata za czek kasjerski: 10 $ dla standardowych posiadaczy rachunków czekowych, bezpłatnie dla posiadaczy rachunków Performance Checking
 • Znajdź oddział

5. Regiony

 • Opłata za czek kasjerski: 10 USD
 • Znajdź oddział

6. SunTrust

 • Opłata za czek kasjerski: 15 USD dla osób niebędących klientami; 8 $ lub bezpłatnie dla posiadaczy kont, w zależności od rodzaju konta
 • Znajdź oddział

7. TD Bank

 • Opłata za czek kasjerski: 8 USD
 • Znajdź oddział

8. Wells Fargo

 • Opłata za czek kasjerski: bezpłatna dla posiadaczy rachunków Preferred, Premier i Portfolio Checking; 10 $ dla innych posiadaczy rachunków
 • Znajdź oddział

Więcej informacji można znaleźć w artykule o tym, gdzie kupić i zrealizować czek kasjerski.

W podsumowaniu

Teraz już wiesz, jak i gdzie uzyskać certyfikowany czek. Potwierdzony czek to wygodny sposób zagwarantowania płatności sprzedawcy. Jednak biorąc pod uwagę przypadki oszustw związanych z czekami poświadczonymi, wiele banków zaprzestało ich stosowania zamiast czeków kasjerskich. Jeśli dokonujesz dużego zakupu i poproszono Cię o zapłatę czekiem potwierdzonym, zadzwoń do swojego banku, aby sprawdzić, czy oferuje on czeki potwierdzone. Jeśli nie, poproś odbiorcę o pozwolenie na przekazanie czeku kasjerskiego. Prawdopodobnie nie będą mieli nic przeciwko.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy