Dane z rynku pracy przy USA

Zaskakująco słabowite dane z USA. Najgorsze od dziesięciu miesięcy

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy informacje NFP (Non-Farm Payrolls) z amerykańskiej gospodarki. Mimo prognozowanych 180 tys. dodatkowo zatrudnionych osób w sektorze pozarolniczym, dane wykazały przyrost tylko o 98 tys. Wówczas wynik najniższy od czerwca 2016 roku, kiedy wynajęcie znacznie spadło w gałęzi detalicznym, a wzrosło przy górnictwie i usługach biznesowych.

- Jest to wynik także w dużej mierze niższy od wyniku sprzed miesiąca, kiedy zatrudnienie w poniższym sektorze wzrosło aż o 219 tys. - zauważa Paulina Cegiełka, zarządzajaca Solution Ów lampy FIZ. Ekspertka dodaje:

Niespodzianka, jaką były marcowe dane, była jeszcze większa, jeżeli spodziewaliśmy się ogromnego wzrostu zatrudnienia na podstawie raportu ADP.

ADP to amerykańska firmą zajmująca się ewidencją wynagrodzeń, która ma dostęp do ogromnej bazy informacji o amerykańskim rynku robocie. Jej wyliczenia przez wielu są uważane za prognozę wysokości oficjalnych danych ogłaszanych 2 dni później.

- Zazwyczaj, jeżeli wynajęcie spada według ADP, upada także według oficjalnych danych empirycznych. W poniższym miesiącu było aczkolwiek inaczej. Według ADP, zatrudnienie miało wzrosnąć jeszcze bardziej niż w lutym, podczas gdy wzrosło mniej niż o połowę wartości sprzed miesiąca. Powyższa niespodzianka zdołała być wynikiem pogorszenia pogody, które nastąpiło w połowie marca (burza śnieżna ponad wschodnim wybrzeżem USA) i mogło spowodować spadek działalności wśród potencjalnych pracowników a mianowicie wyjaśnia Paulina Cegiełka.

Pozostałe dane ogłoszone bezpośrednio w piątek wykazały, hdy długość tygodnia pracy pozostała niezmieniona na poziomie 34, trzy godzin, zamiast prognozowanych 34, 4 godzin. Stopa bezrobocia spadła z 4, szóstej proc. do 4, 5 proc., co jest poziomem najniższym od maja 2008 roku.

Tagi: NA JUKATAN praca Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Brexit. IATA naciska, by samoloty przygotowały plan awaryjny Ze świata