Gdzie najtaniej kupić walutę na wakacje?

Gdzie najtaniej kupić walutę na wakacje? Bez wątpienia nie w banku

Wakacje w pełni, lecz wielu z nas odlicza jeszcze dni do upragnionego urlopu. Niektórzy spędzą na niego za granicą, a do tego warto się solidnie przygotować. Jeśli na zagraniczne wojaże zamierzamy wziąć gotówkę w walucie obcej, to wskazane jest zastanowić się, gdzie ją kupić, by nie płacić.

- Najdroższym miejscem do zakupu waluty dzięki wakacje zwykle są banki. Kupując w ich oddziałach np. euro, wydatek ukryty w kursie wyniesie ok. 3 proc. wymienianej kwoty. W przypadku kantoru będzie to prawie 0, 6 proc. Najtańsze są natomiast kantory internetowe. Tam koszt wymiany jest 10-krotnie niższy niż przy bankach i o połówkę mniejszy niż w zwykłych kantorach - wynosi w porządku. 0, 3 proc. – wylicza Jarosław Sadowski, naczelny analityk Expandera.

Kantor internetowy należy prześwietlić

Zanim zaczniemy korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, warto solidnie prześwietlić kantor internetowy. Sprawdzić recenzje na formach i popytać znajomych. Lepiej wybrać a, który działa od latek i cieszy się dużą popularnością. Warto też zweryfikować, czy dany kantor ma status krajowej instytucji płatniczej (KIP) – oznacza to, że jest on nadzorowany przez organ rządowy – Komisję Nadzoru Finansowego.

Należy też pamiętać, hdy aby skorzystać z kantoru internetowego najczęściej musimy dysponować rachunek walutowy. Zaś ten również trzeba tworzyć z głową. Warto szukać banku, który nie pobiera opłat za prowadzenie konta bankowego, a prowizję za wypłaty z bankomatu określa kwotowo, bez względu na wartość wypłaty, państwa czy waluty.

Ekspert z Expandera zwraca też uwagę na koszty przelewów. Oczywiście kantory często proponują konta w wielu firmach finansowych, ale niestety nie we wszystkich. Najlepiej zatem znaleźć taki, który ma je w tym samym banku, co my. Wtedy pieniądze i waluta istnieją przekazywane bardzo sprawnie i zwykle bezpłatnie.

Jak wyjaśnia Jarosław Sadowski:

Jest to szczególnie istotne, jeśli zamierzamy kupić, zaś później przelać do instytucji finansowej, walutę inną niż €. Takie przelewy są albowiem bardzo drogie. Nawet gdy kantor nie pobiera prowizji, wówczas mogą je naliczyć tak zwanym. banki pośredniczące, które uczestniczą w przekazaniu takiego transferu. Nie dotyczy to przelewów w euro i bez wątpienia w złotych.

- Większość kantorów działających w polskim rynku wymaga zakładania rachunków walutowych w instytucji finansowej, na które przesyłane będą pieniądze po wymianie – dodaje Anna Korzec, ekspert Rkantor. com, który wytwarza kantor internetowy Business Insider.

– Nasz kantor jest pod tym aspektem wyjątkiem – po zapisu klient otrzymuje dostęp w celu 19 kont walutowych w Portfelu Walutowym. Aby aktywować konto w kantorze Business Insider, wystarczy przelew na dowolną kwotę z konta w dowolnej walucie (może to być złoty). W Portfelu może wymieniać waluty, zlecać i przyjmować przelewy krajowe i obce oraz darmową wpłatę i wypłatę gotówki w oddziałach Raiffeisen Polbank – objaśnia Anna Korzec.

Domeny w internecie - upada liczba rejestrowanych stron