Goldman Sachs rozważa trading kryptowalutami

Goldman Sachs flirtuje z kryptowalutami. Może okazać się pierwszym bankiem handlującym bitcoinem

Goldman Sachs może być pierwszym bankiem, który zostanie mieć dział zajmujący się handlowaniem bitcoinem i pozostałymi kryptowalutami - informuje nieoficjalnie "Wall Street Journal". W tym celu Goldman miałby powołać całkowicie nową "operację tradingową, dedykowaną bitcoinowi".

"WSJ" podkreśla jednak, że plany Goldman Sachs odnoszące się do bitcoina są "na wczesnym etapie i mogą odrzucić być kontynuowane", mówią redakcji osoby "bliskie tematu".

Rzeczniczka Goldman Sachs na zapytania "WSJ" stwierdziła, hdy "w odpowiedzi na zainteresowanie klientów cyfrowymi walutami, bank eksploruje możliwości świadczenia propozycji w tej przestrzeni".

Goldman Sachs wejdzie przy bitcoina?

Gdyby Goldman rzeczywiście uruchomił dział tradingu jedynie zajmujący się kryptowalutami, byłby pierwszym blue chipem finansowym z Wall Street, który wszedłby na rynek kryptowalut. Jak zaznacza "Wall Street Journal", wysiłki Goldmana angażują zarówno dział zajmujący się handlem walutami, jak jak i również grupę odpowiedzialną za metody inwestycyjne. "To sugeruje, że bank wierzy iż przy przyszłości bitcoin będzie w wyższym stopniu środkiem płatniczym niż aktywem typu złoto".

"WSJ" dodaje, że już ok. 70 funduszy hedgingowych inwestuje w kryptowaluty.

Zobacz też: Banki konstruują swoją kryptowalutę pod wodzą szwajcarskiego giganta

Doniesienia o rzekomym wejściu Goldmana przy handel bitcoinem to główna tego typu wiadomość wraz z "wielkiej finansjery". Do tejże pory przedstawiciele Wall Street raczej krytykowali kryptowaluty jako bańkę - tak powiedział ostatnio CEO banku JPMorgan Jamie Dimon, oraz Ray Dalio, szef Bridgewater Associates, największego funduszu hedgingowego dzięki świecie. Również twórca Ethereum Vitalik Buterin uznał, iż w tej chwili w rynku kryptowalut mamy do czynienia z bańką.

Kryptowaluty znalazły się też pod ostrzałem legislacyjnym a mianowicie najpierw Chiny zakazały działalności giełd kryptowalut oraz ICO, a potem podobny krok zapowiedziała Korea Południowa. W marcu zaś władze AMERYCE nie wyraziły zgody w utworzenie Bitcoin ETF a mianowicie funduszu, który miałby udawać rynek bitcoina. O jego utworzenie od lat starają się inwestorzy bracia Winklevoss.

Zobacz też: Estonia chce stworzyć "Estcoiny", czyli swoją kryptowalutę, dostępną też dla e-rezydentów

Tylko w tym roku koszt bitcoina urosła z 969 dolarów do ponad 5 tys. dol. Łącznie rynek kryptowalut jest już wart ponad 150 milionów dolarów, z czego kapitalizacja samego bitcoina to więcej niż 70 mld dolarów, a drugiego pod względem miary ethereum - 27 mld dol.

Dlaczego ISIS jeszcze nie pozostało pokonane - wyjaśnia Jeffrey Sachs