Jak Ameryka zmarnowała swoje bogactwo? Jack Ma z Alibaby

Chiński miliarder ostro skrytykował Stany Zjednoczone. "Pieniądze trzeba wydawać na własnych obywateli"

Założyciel Alibaby Jack Posiada uważa, że Stany Zjednoczone popełniływ ciągu ostatnich 30 lat błąd, za niesłychanie skupiając się na Wall Street i wojnach. Tę opinią podzielił się na wystąpieniu podczas Światowego Forum internetowym Ekonomicznego w Davos. Był tam pytany o globalizację i wybór Donalda Trumpa na prezydenta, który dzierży być reakcją na a postępujący proces.

Ma odpowiedział, że gdy Thomas Friedman opublikował "Świat jest płaski. Krótką historię 21 wieku" w 2005 roku kalendarzowego, globalizacja wydawała się wspaniałą strategią dla USA: "Chcemy tylko technologię, mienie intelektualną i markę, a resztę zostawimy inny krajom, takim jak Meksyk czy Chiny" – opisywał tę strategię chiński miliarder.

I dodawał, że amerykańskie międzynarodowe firmy zarobiły miliony dolarów na globalizacji. Powiedział w ten sposób, przytaczając przykład spośród własnego życia.

"Gdy skończyłem studia, próbowałem nabyć pager, który kosztował mnie 250 dol. Moja wypłata w owym czasie to było dziesięć dol. miesięcznie. IBM, Microsoft – zyski tych firm były wyższe niż zyski wszystkich czterech największych chińskich banków. Ale gdzie te pieniądze się podziały? " – pytał ze sceny.

Ma mówił, że 30 lat temu amerykańskimi firmami, o których słyszeli ludzie w Chinach dawny Ford i Boeing. Dziś w Chinach mówi się o firmach z Doliny Krzemowej i z Wall Street.

W przeciągu wspomnianych kilkudziesięciu ostatnich latek USA wydawały - jego zdaniem - dużo kasy na zagraniczne konflikty. "W ciągu ostatnich 40 lat Ameryka była zaangażowana w 13 wojen i wydała 14, 2 bln dol. – niezależnie od czasu tego, jak dobra jest twoja strategia, powinno się wydawać pieniądze na swoich obywateli" – uważa Ma. "Pieniądze idą na Wall Street. A potem jakie możliwości się dzieje? Przychodzi 2008 rok i wyparowuje 19, 2 bln amerykańskiego dochodu. Co by było, jeśliby te pieniądze zostały wydane na Środkowy Zachód (to stany położone w środkowej i północnej części państwa, w niniejszym Michigan, które bardzo ucierpiały na kryzysie).

Jack Ma powiedział także w trakcie wystąpienia w Davos, że inne kraje kradną Ameryce miejsca pracy jak i również że USA nie dystrybuują właściwie pieniędzy.

W drugiej części rozmowy wspomniał, że jego ulubionym filmem jest "Forrest Gump". Zacytował Gumpa, gdy ten powiedział w jednej ze scen, że "nikt nie zyskuje pieniędzy, łowiąc wieloryby. Osoby zarabiają, łowiąc krewetki".

"To właśnie sposób, w jaki my zarabiamy pieniądze"– powiedział o Chinach człowiek biznesu.

Tagi: USA Chiny gospodarka Alibaba Group Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Domeny w internecie - upada liczba rejestrowanych stron