Fundusze algorytmiczne - jak samemu radzą

Automaty nie przekonały inwestorów. Fundusze algorytmiczne znikają spośród rynku

Miały być lekarstwem na słabości rynków skarbowych. Inwestując bez emocji muszą wygrywać walkę o ogromne zyski i zdobywać serca inwestorów. Tak się jednak nie stało.

Już trzy polskie fundusze algorytmiczne zostały w tym r. zlikwidowane. Powód? Niewielkie zaciekawienie wśród klientów. Na branży pozostało jeszcze trzy owego typu produkty inwestycyjne. Jak sobie radzą?

Algorytmiczny, czyli jaki?

Fundusze algorytmiczne prowadzą transakcje na rozmaitych rynkach finansowych i towarowych. Większość transakcji odbywa się na rynku kontraktów terminowych, an ich przedmiotem mogą być m. in. różne indeksy giełdowe, waluty, metale szlachetne, czy surowce.

Proces inwestycyjny jest zautomatyzowany, zaś decyzje podejmują komputery w oparciu o zaawansowane programy transakcyjne, tworzone opierając się na wzorów ilościowych. Dzięki temu wyłącza się emocje i subiektywny osąd.

Ma wówczas być recepta na kaprysy rynków finansowych, skutkiem tego – wyższe zyski. W praktyce jednak bywa z naszym różnie.

Nie za każdym razem po dobrej stronie rynku

Automaty Metrum FIZ, czyli funduszu spod egidy Agio Funds TFI analizują wszystkie istotne dla inwestorów wiadomości. Oprogramowanie stale monitoruje rynki finansowe oraz towarowe. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, np. indeksy zaczną spadać według niespodziewanych decyzjach politycznych, system wciska „hamulec”. Ostatnio nie idzie mu jednak zbyt dobrze. Przez rok kalendarzowy stracił bowiem ponad pięć proc.

Nieco dobrze wypada HFT Algorytmiczny, który od początku działalności, innymi słowy od października 2015 r. zyskał 6, 6 proc. Fundusz ten oparty wydaje się na podobnym algorytmie wraz z tym, że porusza się na razie wyłącznie na giełdach w Polsce jak i również USA. Docelowo ma dysponować jednak charakter globalny.

Najwyższe zyski osiąga Trigon Quantum Absolute Return, ponieważ przez rok zarobił więcej niż 10 proc., a w trzy lata powiększył portfel o 36 proc. Fundusz stosuje cztery niezależne strategie - dwie istotne i 2 ilościowe. 70 proc. jego aktywów stanowią akcje z indeksu WIG20 chronione kontraktami na ten indeks. Do 10 proc. portfela inwestowane jest w instrumenty pochodne na indeksy amerykańskie.

Tagi: fundusze pod inwestycje inwestycje Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Dane z rynku pracy przy USA