Amerykański bank centralny nie zaakceptować zaskoczył. Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rezerwa Federalna nie zaskoczyła rynków i podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed. Amerykański bank centralny aczkolwiek zakłada jedną podwyżkę do oporu tego roku.

Główna stopa procentowa funduszy związkowych nadal wynosi 0, 25 do 0, 5 proc., co nie jest zaskoczeniem dla rynków, które dawały ok. 20 proc. szans na podwyżkę już na wrześniowym posiedzeniu. W tym momencie najbliższym realnym terminem wydaje się grudzień.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC - coś na kształt Rady Polityki Pieniężnej) ocenił, iż czynniki przemawiające za podwyżką stóp procentowych uległy wzmocnieniu, lecz na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalekiej poprawy:

Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia w lipcu wskazują, że rynek pracy w dalszym ciągu ulegał wzmocnieniu, a wzrost aktywności gospodarki polski przyspieszył wobec niewielkiego rytmu wzrostu z pierwszej połówki roku.

Mimo że bezrobocie uległo niewielkiej modyfikacji w ostatnich miesiącach, wówczas średni przyrost stanowisk zatrudnienia był solidny.

Podwyżka obecnie w grudniu?

I wówczas właśnie pod koniec tegoż roku większość inwestorów spodziewa się podniesienia stóp. Jakie możliwości ciekawe, sam Fed po komunikacie napisał, że "zakłada jedną podwyżkę do finiszu 2016 r. "

- Fed, ze względu na forsowaną od dekady koncepcję „kierowania oczekiwaniami” (forward guidance) stał się niejako zakładnikiem rynkowych oczekiwań. Wraz z drugiej strony widoczna jest już presja inflacyjna i płacowa. Rynek pracy jest silny, an indeksy akcji dzięki Wall Street wciąż bliskie rekordowych poziomów. To a mianowicie w moim przekonaniu- wystarczające argumenty za stopniowym jak i również przecież dość ograniczonymi przy swej skali zacieśnianiem polityki monetarnej – mówił dzisiaj Business Insider Polska Jarosław Niedzielewski, szef departamentu inwestycji w Investors TFI.

USA będą się wolniej rozwijać

Fed obniżył także prognozę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. do 1, 12 proc. z 2 proc. w czerwcu.

Po raz pierwszy przedstawiono prognozę wzrostu gospodarczego na 2019 r. - Fed oczekuje, iż wyniesie on także 1, 8 proc. Bez zmian pozostały projekcje na 2017 i 2018 r. z przewidywanym rozwojem na poziomie 2 proc.

Zmianie uległa również prognoza bezrobocia. W świeżej projekcji Rezerwa Federalna mniema, że stopa bezrobocia w 2016 r. wyniesie cztery, 8 proc. wobec cztery, 7 proc. poprzednio.

Dla Business Insider Nasz kraj wystąpienie szefowej Fed komentuje Konrad Mikołajko z Patron FX:

Inwestorzy na całym świecie z zapartym tchem czekali na posiedzenie Fed, które miało sprowadzić decyzję dotyczącą podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Zaczątek tygodnia przebiegał pod symbolem kompletnego marazmu na rynkach.

Sytuacja uległa modyfikacji dopiero, gdy Bank Japonii ogłosił utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie -0, 1-wszą proc. Rezerwa Federalna AMERYCE również zachowała status quo, ponownie wykazując ostrożność i zachowawczość. FOMC powstrzymał się od podwyżki cen pieniądza, co nie było zaskoczeniem dla ekspertów oraz analityków. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0, 25 proc. do 0, 5 proc..

Rośnie jednak prawdopodobieństwo podniesienia stóp jeszcze w tym r.. Wszystko wskazuje na wówczas, że Fed nie będzie podgrzewał atmosfery i nie zmieni polityki monetarnej do odwiedzenia wyborów prezydenckich. W grudniu, ryzyko polityczne będzie zniżone, co może sprzyjać zaspokojeniu oczekiwań większości inwestorów, jacy już od dłuższego czasu sugerują zaostrzenie polityki monetarnej.

Szefowa Fed Janet Yellen klarownie deklaruje, że środowa postanowienie nie jest podyktowana faktorami politycznymi. Zapewnia jednocześnie o konieczności podwyższenia stóp procentowych, być może jeszcze polski, co będzie korzystne gwoli całej amerykańskiej gospodarki. Polityczna poprawność? Jej zachowanie trudno interpretować inaczej.

Tagi: FED Rezerwa Federalna USA stopy procentowe Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie