Do czego służy Twoja zdolność kredytowa

Category: Limitu Kredytowego
17 lutego 2021

Nowa karta Visa X1, stworzona przez byłych dyrektorów Twittera przy wsparciu współzałożyciela PayPal, Maxa Levchina, ma zostać wydana tej zimy, a firma otworzyła listę oczekujących w tym tygodniu. Zapisałem się (przede mną jest około 23 000 osób). Możesz również chcieć, ponieważ wygląda na to, że karta X1 będzie inna niż wszystkie karty kredytowe, które widziałeś wcześniej. A może być szczególnie przydatne dla przedsiębiorców.

Czym różni się X1?

1. Nie wykorzystuje ocen kredytowych do określenia limitu kredytowego.

„Branża konsumenckich kart kredytowych została prawie nietknięta przez technologię i polegała na archaicznym systemie oceny zdolności kredytowej – powiedział TechCrunch, współzałożyciel i były dyrektor Twittera Deepak Rao. Zamiast tego X1 określa, jaki kredyt dać ci, patrząc na twoje obecne i przyszłe dochody. Dla porównania, twoja ocena kredytowa jest w zasadzie zapisem twojej przeszłości – ile masz długu i jak dobrze lub źle byłeś w płaceniu rachunków.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który miał duże saldo lub zalegał z płatnościami podczas zakładania firmy, ale teraz uzyskuje stały dochód, może to prowadzić do wyższych limitów wydatków niż w przypadku tradycyjnej karty. (Nawet jeśli nie potrzebujesz wyższego limitu, odniesiesz korzyści, ponieważ posiadanie dostępnego, ale niewykorzystanego kredytu zwiększa Twoją zdolność kredytową).

Firma twierdzi, że dla osób, które niedawno weszły na rynek pracy i tych, którzy w przeszłości nie korzystali zbyt dużo z kredytu, karta X1 może zapewnić znacznie większą siłę nabywczą – do pięciu razy więcej.

2. Posiada bogaty program nagród – z kilkoma zastrzeżeniami.

Karta X1 zapewnia 2X punktów za wszystkie zakupy. To wzrasta do 3 razy, jeśli wydasz 15 000 USD lub więcej w ciągu roku, i 4 razy, jeśli polecisz znajomego, który się zarejestruje. (Dostajesz jeden miesiąc 4X na znajomego.) Zakładając, że 1X równa się 1%, jak to często bywa, jest to bardzo hojny system nagród, skomentował analityk branżowy CreditCards.com Ted Rossman. Jedną z wad jest to, że nie możesz wymienić tych punktów na gotówkę, musisz je wydać u sprzedawców biorących udział w programie, ale są to Delta, Alaska Airlines, JetBlue i Airbnb, a także sprzedawcy detaliczni, tacy jak Apple, Etsy i Ikea. Jest na tyle szeroki asortyment, że prawdopodobnie znajdziesz coś, co chcesz kupić. A karta X1 ułatwia wymianę tych punktów za pośrednictwem aplikacji.

Chociaż 2 procent jest dość standardowe, poziomy nagród wynoszące 3 i 4 procent są imponujące, powiedział Rossman. Może za bardzo. „Brzmi to prawie zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Nie chcę być zbyt sceptykiem, ale zastanawiam się, jak trwałe będą te nagrody. Przynajmniej na razie brzmi to świetnie.

3. Oferuje bezbolesne wypisanie się z subskrypcji.

To cecha, która przekonała mnie do wpisania się na listę oczekujących. Jeśli jesteś podobny do mnie, często rejestrowałeś się w usługach – witrynach internetowych, kanałach transmisji strumieniowej, programach rabatowych – z których nie korzystasz. Ale zastanowienie się, jak anulować, jest kłopotliwe i jesteś zajęty, więc odkładasz to i ostatecznie płacisz 9,99 USD lub cokolwiek innego przez kolejny miesiąc. A potem kolejny.

Karta X1 kładzie temu kres, umożliwiając Ci wypisanie się z jej aplikacji jednym kliknięciem. Podobna korzyść wiąże się z zapisaniem się na 14- lub 30-dniowy „bezpłatny okres próbny, w którym trzeba podać numer karty kredytowej, który zostanie obciążony automatycznie po zakończeniu okresu próbnego. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, X1 utworzy tymczasową wirtualną kartę kredytową, która wygasa przed końcem okresu próbnego. (Oczywiście, jeśli chcesz kontynuować po zakończeniu bezpłatnego okresu próbnego, musisz podać inną metodę płatności).

4. To stal nierdzewna.

X1 nie jest jedyną metalową kartą kredytową, ale jest jedną z nielicznych, które nie mają opłat rocznych, a karty metalowe mają pewien prestiż. Aby uświadomić sobie, że strona internetowa X1 pozwala usłyszeć dźwięk upuszczanej karty, jak sądzę, dodatkowa pokusa.

Karty X1 jeszcze nie ma, więc jest wiele niewiadomych. Czy rzeczywiście zapewni wyższe limity wydatków osobom z niskimi wynikami kredytowymi, ale o przyzwoitych dochodach? Czy naprawdę będzie tak łatwo zrezygnować z subskrypcji usług, jak obiecano – i czy sprzedawcy zaakceptują karty wirtualne, które wygasają przed zakończeniem bezpłatnego okresu próbnego? Czy firma będzie kontynuować swój hojny plan punktowy i czy doda do listy kupców, aby te punkty były bardziej wartościowe? A może najważniejsze, jak szybko karta zostanie wprowadzona i kiedy ludzie będą mogli ją zdobyć?

Na odpowiedź będziemy musieli poczekać kilka miesięcy. W międzyczasie spędzenie kilku chwil na liście oczekujących wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy