Definicja finansowania sprzedającego

17 lutego 2021

Co to jest finansowanie sprzedającego?

Finansowanie przez sprzedającego to umowa dotycząca nieruchomości, w której to sprzedawca obsługuje proces hipoteczny zamiast instytucji finansowej. Zamiast ubiegać się o tradycyjną hipotekę bankową, kupujący podpisuje ze sprzedającym kredyt hipoteczny.

Finansowanie przez właściciela to inna nazwa finansowania sprzedającego. Nazywa się to również kredytem hipotecznym na zakup.

Jak działa finansowanie sprzedającego

Kupujący, których przyciąga finansowanie sprzedającego, to często ci, którym trudno jest uzyskać tradycyjną pożyczkę, być może z powodu słabego kredytu. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego w banku, finansowanie przez sprzedającego zazwyczaj wiąże się z niewielkimi lub zerowymi kosztami zamknięcia lub może nie wymagać wyceny. Sprzedawcy są często bardziej elastyczni niż bank, jeśli chodzi o wysokość zaliczki. Ponadto proces finansowania sprzedawcy jest znacznie szybszy, często rozliczany w ciągu tygodnia.

Kluczowe wnioski
 • W przypadku sprzedaży domu finansowanej przez sprzedającego kupujący kupuje bezpośrednio od sprzedającego, a obie strony zajmują się ustaleniami.
 • Często finansowanie sprzedawcy obejmuje płatność balonem kilka lat po sprzedaży.Finansowanie sprzedaży domu wiąże się z ryzykiem. Na przykład, jeśli kupujący przestanie płacić, Ty, jako sprzedawca, możesz również ponieść wysokie opłaty prawne.Dla sprzedających finansowanie kredytu hipotecznego kupującego może znacznie ułatwić sprzedaż domu. Podczas załamania na rynku nieruchomości i gdy kredyt jest napięty, kupujący mogą preferować finansowanie przez sprzedającego. Co więcej, sprzedający mogą oczekiwać premii za ofertę finansowania, co oznacza, że ​​jest bardziej prawdopodobne, że otrzymają cenę wywoławczą na rynku kupującego.

  Popularność finansowania przez sprzedawcę rośnie i spada wraz z ogólną presją na rynku kredytowym. W czasach, gdy banki mają awersję do ryzyka i niechętnie pożyczają pieniądze innym niż pożyczkobiorcom o największej zdolności kredytowej, finansowanie przez sprzedawców może umożliwić znacznie większej liczbie osób kupowanie domów. Finansowanie przez sprzedawcę może również ułatwić sprzedaż domu. I odwrotnie, gdy rynki kredytowe są luźne, a banki entuzjastycznie pożyczają pieniądze, finansowanie sprzedawcy jest mniej atrakcyjne.

  Podobnie jak bank, sprzedawcy są narażeni na ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy. Jednak muszą sami sprostać temu ryzyku.

  Wady finansowania sprzedającego

  Główną wadą kupujących jest to, że prawie na pewno zapłacą wyższe odsetki niż w przypadku kredytu hipotecznego o oprocentowaniu rynkowym z banku. Instytucje finansowe mają większą elastyczność w zmianie pobieranych stóp procentowych, oferując niekonwencjonalne pożyczki. W dłuższej perspektywie wyższe odsetki oferowane przez sprzedającego mogą zniweczyć oszczędności uzyskane dzięki uniknięciu kosztów zamknięcia. Kupujący nadal będą musieli wykazać zdolność do spłaty pożyczki.

  Podobnie jak w przypadku każdego zakupu nieruchomości, zapłacą również za wyszukiwanie tytułu, aby upewnić się, że akt jest dokładnie opisany i wolny od obciążeń. Inne opłaty, które będą musieli zapłacić, obejmują opłaty za ankiety, stemple na dokumenty i podatki. W przeciwieństwie do banków sprzedawcy nie zatrudniają pracowników zajmujących się ściganiem zaległych płatności i składaniem zawiadomień o przejęciu.

  Sąd może nakazać kupującemu zwrot tych kosztów, ale jeśli kupujący zbankrutuje, nie będzie to miało znaczenia. Jeśli sprzedawca nadal posiada hipotekę na nieruchomości, prawdopodobnie ma on klauzulę należnej sprzedaży lub przeniesienia własności. Klauzule te wymagają pełnej spłaty aktualnego kredytu hipotecznego w przypadku sprzedaży nieruchomości. Wszystko to oznacza również, że obie strony powinny zatrudnić doświadczonych prawników do spraw nieruchomości, aby sporządzili dokumenty w celu zamknięcia transakcji i upewnienia się, że wszystkie ewentualności są uwzględnione.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy