Co to jest wydobywanie bitcoinów?

Category: Karty Kredytowej
17 lutego 2021

Kryptowaluta posiada czyste słownictwo, które rozumieją tylko wtajemniczeni. Wśród tego żargonu znajdujemy na przykład szczególne pojęcie górnictwa i nieletnich. W kontekście kryptowalut wydobycie nie ma nic wspólnego z działalnością przemysłową, której celem jest kopanie pod ziemią. Jednak idea wydobywania kryptowalut nie jest tak daleka od klasycznego górnictwa przemysłowego. Jeśli interesuje Cię kryptowaluta, musisz wiedzieć o kopaniu. Jest to czynność niezbędna do utrzymania i rozwoju sieci kryptowalut, takich jak Bitcoin. Odkryj główne cechy górnictwa.

Co to jest wydobycie?

Zacznijmy od ogólnego wyjaśnienia wydobywania bitcoinów.

Zasada górnictwaBitcoin jest nieodłącznym elementem koncepcji blockchain. Blockchain to oficjalny (i publiczny) rejestr wszystkich transakcji Bitcoin. Transakcje Bitcoin są pogrupowane w „bloki cyfrowe o wielkości 1 MB. Blockchain reprezentuje łańcuch bloków, czyli całość transakcji. Wydobywanie odbywa się na poziomie walidacji blo vs.

P Aby lepiej zrozumieć, porównajmy z walutą fiducjarną. Kupując produkt za pomocą karty kredytowej, umieszczasz swoją kartę w terminalu typu TPE. Aby zweryfikować transakcję, TPE wysyła zapytanie do serwera Twojego banku, aby zweryfikować, czy jesteś właścicielem dostępnych środków. Gdy to nastąpi, transakcja jest sprawdzana i jesteś właścicielem danego obiektu.

Ponieważ Bitcoin działa w systemie zdecentralizowanym, nie ma organu, który pełniłby rolę pośrednika, tak jak zrobiłby to Twój tradycyjny bank. Tutaj pojawiają się nieletni.

Konkurencja między nieletnimiKim są ci sławni nieletni? To ludzie, którzy są częścią społeczności Bitcoin i mają znaczną moc obliczeniową do przeprowadzania weryfikacji. Walidacja bloku polega na rozwiązaniu problemu matematycznego.

Dla każdego utworzonego bloku organizowany jest wewnętrzny konkurs pomiędzy górnikami. Kilku nieletnich ściera się, dopóki a a z nich nie znajdzie matematycznego rozwiązania. W tym momencie blok zostaje zweryfikowany, a zwycięzca zgarnął nagrodę w bitcoinach za swoją pracę. Problem i Rozdzielczość bloku Bitcoin jest zgodna z prawem Gaussa. Średnio blok jest tworzony i weryfikowany co 10 minut w łańcuchu bloków Bitcoin.

Im więcej nagród, tym trudniejsza konkurencja. Sieć Bitcoin jest tak wykonana, że ​​zapewnia wynagrodzenie nieletnich. Wynagrodzenie to zmniejsza się z czasem, aby regulować liczbę (ograniczonych) tokenów w obiegu. Halving to zjawisko, które pojawia się co 210 000 bloków (występuje mniej więcej co cztery lata) i polega na podzieleniu nagrody nieletnich przez dwa. Na początku przygody z Bitcoinami górnicy otrzymywali 50 bitcoinów za każdym razem, gdy udało im się zweryfikować blok. Następnie premia ta została zwiększona do 25 BTC, następnie do 12,5 BTC, a od maja 2020 roku wynosi 6,25 BTC.

Niektórzy górnicy łączą siły w zespole, aby połączyć swoją moc obliczeniową i zwiększyć swoje szanse na szybkie rozwiązanie równania. Na przykład w Azji są teraz całe centra wydobywania bitcoinów. Innymi słowy, izolowany górnik ma bardzo małe szanse powodzenia. Górnictwo jest zatem czynnością mającą na celu rozwiązanie złożonego równania matematycznego, które wymaga znacznej mocy obliczeniowej.

Kilka ważnych danych na temat wydobywania bitcoinówDziś Chiny przodują w wydobywaniu mocy obliczeniowej (tzw. Hashrate).Chiny mają około 65% światowej hashrate, a następnie e przez Stany Zjednoczone (7%), Rosji (7%), Kazachstan (6%), Malezji (4%) i Iranu (3%).

Ogromna moc obliczeniowa wymagana do wydobycia i międzynarodowa konkurencja między górnikami (lub zespołami górników) rodzą kwestię zasobów. Rzeczywiście, wydobycie to niezwykle energochłonna działalność. Na przykład w 2020 roku energia elektryczna potrzebna do wydobycia będzie miała moc około 7 GW. Moc reaktora według francuskiego standardu jądrowego wynosi od 900 MW do 1500 MW (dla największego). Innymi słowy, moc wymagana do działalności górniczej na świecie jest równoważna działaniu pięciu do siedmiu reaktorów jądrowych!

Miejsce wydobycia w blockchain

Aby pójść dalej w zrozumieniu wydobywania, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób blok jest weryfikowany w łańcuchu bloków. Ten krok wprowadza w grę dwie kluczowe koncepcje: skrót i „dowód pracy.

Matematyczna funkcja skrótuKażdy blok jest oznaczony hashem. Co to jest? Jest to funkcja matematyczna, która pozwala uzyskać unikalny odcisk palca z dowolnego pliku (tekst, obraz itp.). Konkretnie, hash to ciąg bitów. Zaletą korzystania z tej funkcji matematycznej jest to, że można przechowywać tylko ślad pliku (zamiast samego pliku) w łańcuchu bloków, który jest lżejszy.

Plik źródłowy musi być zakodowany w 64 bitach. Funkcja ha vs hage używana e dla Bitcoin to SHA-256. Z 64-bitowego kodowania pliku źródłowego funkcja ha vs hage utworzy 256-bitowy szesnastkowy hash pliku. Ten ciąg bitów jest wyjątkowy, jak odcisk palca DNA osoby.

Hash: wyjątkowy i nieprzewidywalnyDla tego samego pliku funkcja zawsze zwróci ten sam skrót (ten sam ciąg bitów). Z drugiej strony, celem tej matematycznej funkcji jest to, że jej wynik nie jest przewidywalny. Co masz na myśli? Niewielka zmiana w pliku źródłowym spowoduje zupełnie inny hash. Innymi słowy, jeśli zaczniesz od hasha, niezwykle trudno jest prześledzić wstecz do pliku źródłowego.

Weźmy następujący przykład:

Co dostrzegamy Samo dodanie wykrzyknika całkowicie zmienia skrót. Nie można znaleźć żadnego dopasowania między dwoma skrótami, mimo że dwa dane źródłowe są bardzo podobne.

Schemat funkcji ha vs hage składa się z ciągu bramek logicznych, z których głównymi są:

NIE: zamień 0 na 1 i odwrotnie;

AND: zawsze równe 0 z wyjątkiem „1 AND 1;

OR: zawsze równe 1, z wyjątkiem „0 LUB 0;

XOR: jest to suma znaków (1 + 1 = 0 według konwencji).

O ile nie zostanie udowodnione inaczej, funkcja skrótu używana w łańcuchu bloków Bitcoin jest wyjątkowa. Dlatego jest bardzo odporny na „kolizje, które pojawiają się, gdy dwa pliki dają ten sam hash. Od kilku lat prowadzone są intensywne badania matematyczne, aby udowodnić, że niemożliwe jest obliczenie kolizji na łańcuchu bloków Bitcoin. Jeśli kiedykolwiek odkrycie udowodni, że jest inaczej, łańcuch bloków Bitcoin będzie musiał użyć innego wariantu funkcji Ha vs Hage. Na przykład w 2004 roku wykazano, że możliwa była kolizja z funkcją skrótu MD5 (nie jest używana w przypadku Bitcoin). Od tego czasu ta funkcja nie jest już używana w łańcuchach bloków.

Tworzenie blokówBlockchain to ciąg bloków. Każdy blok ma hash, który umożliwia uporządkowanie łańcucha bloków. Tak więc każdy nowy blok zaczyna się od skrótu poprzedniego bloku. Na przykład, blok 420 zaczyna się od skrótu bloku 419. Innymi słowy, blok 420 nie może zostać utworzony, dopóki blok 419 nie zostanie utworzony i zatwierdzony.

Blok zawiera następujące informacje:

Skrót poprzedniego bloku;

Dane D (np. Transakcje);

Podpis (który określa, kto jest właścicielem transakcji);

Skrót weryfikowanego bloku.

Dowód pracyW przeciwieństwie do Ethereum (na przykład), który działa z procesem Proof-Of-Stake, Bitcoin używa Proof-Of-Work lub „Proof of Work. Co to jest? Jest to kluczowy krok w regulacji szybkości tworzenia bloków. Dowód pracy można potraktować jako losowy ciąg. Aby blok został zatwierdzony, należy przedłożyć „dowód pracy. Konkretnie, dla każdego bloku ustawiana jest docelowa wartość skrótu. Następnie górnicy mają trudności ze znalezieniem właściwego „dowodu pracy (lub ciągu znaków), który wygeneruje skrót spełniający ustalone kryteria.

Na przykład dla bloku możesz zdecydować, że szukany hash musi zaczynać się od co najmniej ośmiu „0. W związku z tym małoletni wezmą udział w zawodach. Będą „testować różne dowody pracy, a następnie ponownie obliczają skrót bloku. Zwycięzcą jest ten, kto jako pierwszy znajdzie dowód pracy, która tworzy blokowy hash zaczynający się od ośmiu lub więcej „0. Jak wspomniano wcześniej, ten krok wymaga znacznych zasobów obliczeniowych. Rzeczywiście, średnio szacuje się, że górnicy muszą wykonać 2 potęgi 71 razy większe niż obliczenia, zanim znajdą właściwy hash!

Po zakończeniu pracy blok jest gotowy, a węzły sieciowe akceptują i zatwierdzają go w ramach łańcucha bloków.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy