Co to jest Obamacare?

17 lutego 2021
 • Obamacare wyjaśnione
 • Za I przeciwFakty i liczbyACA w 10 aktach10 podstawowych korzyści Obamacare
 • Uchylenie mandatu
 • Zmiany w Obamacare Trumpa Definicja i przykłady Obamacare

  Obamacare jest alternatywnym terminem dla Ustawy o ochronie pacjentów i przystępnej cenie opieki (ACA) z 2010 roku. Celem tego planu było uczynienie opieki zdrowotnej bardziej przystępną dla wszystkich poprzez obniżenie kosztów dla tych, których na nią nie stać.

  Dowiedz się więcej o Obamacare, w tym o podatkach ACA, które nadal obowiązują, oraz o tym, jak ten plan opieki zdrowotnej może nadal wpływać na Ciebie.

  Co to jest Obamacare?

  Obamacare to ustawa o ochronie pacjentów i przystępnej cenie opieki (ACA). Większość ludzi uważa, że ​​wpływa to tylko na ubezpieczenie zdrowotne, ale zmieniło to sposób, w jaki Stany Zjednoczone zapewniają ogólną opiekę zdrowotną. Termin „Obamacare został po raz pierwszy ukuty przez krytyków starań byłego prezydenta o reformę opieki zdrowotnej, ale potem nazwa utknęła.

  Przed ACA firmy ubezpieczeniowe mogły wykluczać osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami. W rezultacie osoby ponoszące największe wydatki na zdrowie musiały czasami rezygnować z ubezpieczenia lub decydować się na polisę, która nie obejmowała wcześniej istniejącej choroby. Ponieważ nie było ich stać na regularne wizyty u lekarza, często trafiali na pogotowie i nie byli w stanie pokryć kosztów leczenia.

  Dostępność Obamacare pozwala osobom z wcześniej istniejącymi schorzeniami na opłacenie opieki profilaktycznej, zmniejszenie liczby wizyt w szpitalu i spowolnienie wzrostu kosztów opieki zdrowotnej.

  Jak działa Obamacare

  Głównym celem ACA było spowolnienie rosnących kosztów opieki zdrowotnej poprzez podjęcie kroków w celu uczynienia ubezpieczenia zdrowotnego bardziej dostępnym i bardziej przystępnym cenowo dla tych, którzy go najbardziej potrzebują. Ustawa nakładała również na wszystkich obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego lub zapłacenia kary podatkowej.

  ACA ma również na celu uczynienie ubezpieczenia zdrowotnego bardziej przystępnym dla osób o najniższych dochodach poprzez dotowanie kosztów. Medicaid został rozszerzony na osoby zarabiające do 138% federalnego poziomu ubóstwa. Jednak od 2020 r. 14 stanów zdecydowało się nie rozszerzać Medicaid, ograniczając dostępność dla swoich mieszkańców. Głównie na południu stany to:

 • Alabama
 • FlorydaGruzjaKansasMississippiMissouriKarolina PółnocnaOklahomaKarolina PołudniowaPołudniowa DakotaTennesseeTeksasWisconsinWyoming Poziom ubóstwa zwykle rośnie każdego roku, aby nadążyć za inflacją. Osoby, które zarabiają zbyt dużo na Medicaid, otrzymują ulgi podatkowe, jeśli ich dochód jest niższy niż 400% poziomu ubóstwa. Ulga jest przyznawana co miesiąc, a nie jako roczny zwrot podatku. Płacą również zmniejszone współpłacenie i franszyzy.

  Jak działała kara podatkowa w Obamacare

  Aby upewnić się, że firmy ubezpieczeniowe mogą sobie pozwolić na dodawanie pacjentów z wcześniej istniejącymi schorzeniami, ACA początkowo wymagała od każdego posiadania ubezpieczenia zdrowotnego przez co najmniej dziewięć miesięcy z każdych 12 lub podlegania podatkowi. Wcześniejsze 

  W grudniu 2017 roku Kongres uchylił obowiązującą w 2019 roku karę ustawą o cięciach podatkowych i zatrudnieniu. Jeszcze zanim to się stało, wiele grup pomyślnie złożyło petycje do Kongresu, aby mogły zostać zwolnione z Obamacare.

  Odsuwając mandat, Kongres skutecznie wymagał od firm ubezpieczeniowych przyjmowania pacjentów z istniejącymi schorzeniami, jednocześnie potencjalnie usuwając zdrowszych pacjentów, zwiększając w ten sposób koszty dla firm ubezpieczeniowych.

  Ponieważ dotacje pozostają na miejscu, zapewniło to również, że rząd pokryje pewien procent rosnących kosztów.

  Podatki Obamacare nadal obowiązują

  Mimo że mandat już nie obowiązuje, nadal istnieją pewne podatki związane z Obamacare:

 • Jeśli zarabiasz więcej niż 200 000 USD rocznie : Podatki wzrosły w 2013 r. W przypadku osób zarabiających ponad 200 000 USD rocznie lub 250 000 USD w przypadku małżeństw, niektórych pracowników służby zdrowia i innych firm związanych ze zdrowiem. Wcześniejsze 
 • Jeśli jesteś właścicielem firmy : jeśli masz 50 lub więcej pracowników, musisz zapewnić ubezpieczenie co najmniej 95% pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin lub zapłacić grzywnę. Wcześniejsze Jak Obamacare wpływa na Ciebie

  Mimo że Kongres odciął jedną z nóg podtrzymujących ACA, nadal możesz skorzystać z części, które działają.

  Giełdy ubezpieczeń zdrowotnychGiełdy ubezpieczeń zdrowotnych są otwarte dla zapisów od 1 listopada do 15 grudnia każdego roku. Jeśli przegapisz okno, nadal możesz skorzystać z giełd, aby kupić tymczasowe prywatne ubezpieczenie lub złożyć wniosek o Medicaid. Możesz ich także użyć do porównania planów na przyszłość.

  Niektóre giełdy są prowadzone przez stany, a inne przez rząd federalny. Ważne jest, aby porównać wszystkie koszty, w tym miesięczne składki, roczne odliczenia, odsetki objęte ubezpieczeniem i współpłatności.

  Podstawowe usługi ObamacareZgodnie z ACA plany ubezpieczeniowe muszą umożliwiać rodzicom uwzględnienie dzieci w ich planach do 26 roku życia i zapewniać 10 podstawowych usług:

 • Wizyty profilaktyczne i zdrowotne, w tym leczenie chorób przewlekłych
 • Opieka położnicza i noworodkowaLeczenie zdrowia psychicznego i behawioralnegoUsługi i urządzenia pomagające osobom z urazami, niepełnosprawnością lub chorobami przewlekłymiTesty laboratoryjneOpieka pediatrycznaLeki na receptęOpieki ambulatoryjnejPogotowieHospitalizacja  Obamacare kontra Trumpcare

  Chociaż Kongres dokonał poważnych zmian w Obamacare, ACA nadal pozostaje na swoim miejscu. Prezydent Trump może go jeszcze uchylić, chociaż nie przedstawił jeszcze realnej zastępstwa opieki zdrowotnej.

  Do tej pory prezydentowi Trumpowi udało się zlikwidować indywidualny mandat, co oznacza, że ​​mieszkańcy USA bez ubezpieczenia zdrowotnego nie muszą już płacić kary. Wcześniejsze 

  Stany mogą teraz prosić o „wymagania dotyczące pracy przed udzieleniem Medicaid, co oznacza, że ​​beneficjenci muszą udowodnić, że są zatrudnieni lub uczęszczają do szkoły. Wcześniejsze 

  Dodatkowo Trump chce, aby szpitale miały większą przejrzystość w zakresie cen negocjowanych z ubezpieczycielami. W rezultacie od 1 stycznia 2021 r. Ma wejść w życie nowa zasada, która będzie wymagać od grup szpitalnych ujawniania pacjentom tych cen. Wcześniejsze 

  Republikanie chcieliby całkowicie znieść i zastąpić Obamacare, ale nie wiadomo, czy tak się stanie. W czerwcu 2020 roku administracja Trumpa zwróciła się do Sądu Najwyższego o unieważnienie Obamacare. Decyzja Sądu Najwyższego nie została jeszcze ogłoszona. Wcześniejsze 

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy