Co to jest Ethereum? [Najbardziej zaktualizowany przewodnik krok po kroku!]

Category: Uzyskać Dostęp
17 lutego 2021

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest ethereum, jak działa i do czego można go wykorzystać, bez zagłębiania się w techniczną przepaść, ten przewodnik jest dla Ciebie idealny.

Ethereum to globalna, zdecentralizowana platforma dla pieniędzy i nowych rodzajów aplikacji. Na Ethereum możesz pisać kod kontrolujący pieniądze i budować aplikacje dostępne w dowolnym miejscu na świecie.

Czy Ethereum jest lepsze niż Bitcoin?

Poza Bitcoinem i zdecentralizowanymi aplikacjami pierwszej generacji

Chociaż technologia blockchain jest powszechnie kojarzona z Bitcoinem, ma wiele innych zastosowań, które wykraczają daleko poza cyfrowe waluty. W rzeczywistości Bitcoin to tylko jedna z kilkuset aplikacji, które obecnie używają technologii blockchain.

Jeszcze do niedawna tworzenie aplikacji opartych na łańcuchu bloków wymagało złożonego doświadczenia w zakresie kodowania, kryptografii, matematyki, a także znacznych zasobów. Ale czasy się zmieniły. Wcześniej niewyobrażalne aplikacje, od głosowania elektronicznego i rejestrowanych cyfrowo aktywów majątkowych po zgodność z przepisami i handel, są teraz aktywnie rozwijane i wdrażane szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Dostarczając programistom narzędzia do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, ethereum umożliwia to wszystko.

Co to jest ethereum dla początkujących? [Wideo]

Najważniejsze informacje

 • Listopad 2013: Vitalik Buterin publikuje dokumentację dotyczącą ethereum.
 • Styczeń 2014: publicznie ogłoszono rozwój platformy Ethereum. Oryginalny zespół programistów Ethereum składał się z Vitalika Buterina, Mihai Alisie, Anthony’ego Di Iorio i Charlesa Hoskinsona.
 • Sierpień 2014: Ethereum kończy swoje ICO i zbiera 18,4 miliona dolarów.
 • Maj 2015: „Olympic wydaje testnet ethereum.
 • 30 lipca 2015 r .: Pierwszy etap rozwoju Ethereum, „Frontier, został wydany.
 • 14 marca 2016: Homestead, pierwsze „stabilne wydanie ethereum, wyszło na bloku 1 150 000.
 • Czerwiec 2016: Następuje włamanie do DAO i Ether o wartości 50 milionów dolarów, co stanowiło 15% całkowitego eteru w obiegu w tamtym czasie.
 • 25 października 2016: Ethereum Classic odchodzi od oryginalnego protokołu Ethereum.
 • 16 października 2017: Następuje aktualizacja hardforków Metropolis Byzantium.
 • 28 lutego 2019: Następuje aktualizacja hardforków Metropolis Constantinople.

Mówiąc najprościej, ethereum to otwarta platforma oprogramowania oparta na technologii blockchain, która umożliwia programistom tworzenie i wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji.

Czy ethereum jest podobne do Bitcoin? W pewnym sensie, ale nie do końca.

Podobnie jak Bitcoin, ethereum jest rozproszoną publiczną siecią blockchain. Chociaż istnieją pewne istotne różnice techniczne między nimi, najważniejszą różnicą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że Bitcoin i Ethereum różnią się znacznie pod względem przeznaczenia i możliwości. Bitcoin oferuje jedno szczególne zastosowanie technologii blockchain, elektroniczny system gotówkowy peer to peer, który umożliwia płatności online Bitcoin. Podczas gdy Bitcoin służy do śledzenia własności cyfrowej waluty (bitcoinów), ethereum koncentruje się na uruchamianiu kodu programistycznego dowolnej zdecentralizowanej aplikacji.

W Ethereum, zamiast wydobywać bitcoiny, górnicy pracują, aby zdobyć Ether, rodzaj krypto tokena, który zasila sieć. Poza kryptowalutą zbywalną, Ether jest również używany przez twórców aplikacji do płacenia za opłaty transakcyjne i usługi w sieci ethereum.

Istnieje drugi rodzaj tokena, który służy do płacenia górnikom opłat za włączenie transakcji do ich bloku, nazywa się go gazem, a każda inteligentna umowa wymaga wysłania wraz z nią określonej ilości gazu, aby zachęcić górników do umieszczenia go blockchain.

Bitcoin to przede wszystkim waluta; jest to jedno szczególne zastosowanie łańcucha bloków. Jednak nie jest to jedyna aplikacja. Weźmy przykład podobnej sytuacji z przeszłości, e-mail jest jednym ze szczególnych zastosowań internetu i na pewno pomógł w jego spopularyzowaniu, ale jest wiele innych . –Gavin Wood, współzałożyciel ethereum

Co to jest inteligentny kontrakt Ethereum?

Inteligentna umowa to tylko wyrażenie używane do opisania kodu komputerowego, który może ułatwić wymianę pieniędzy, treści, własności, udziałów lub czegokolwiek, co ma wartość. Podczas działania w łańcuchu bloków inteligentny kontrakt staje się jak samo działający program komputerowy, który jest automatycznie wykonywany po spełnieniu określonych warunków. Ponieważ inteligentne kontrakty działają w łańcuchu bloków, działają dokładnie tak, jak zaprogramowano, bez możliwości cenzury, przestojów, oszustw lub ingerencji osób trzecich.

Chociaż wszystkie łańcuchy bloków mają zdolność przetwarzania kodu, większość z nich jest poważnie ograniczona. ethereum jest inne. Zamiast dawać zestaw ograniczonych operacji, ethereum umożliwia programistom tworzenie dowolnych operacji. Oznacza to, że programiści mogą tworzyć tysiące różnych aplikacji, które wykraczają poza wszystko, co widzieliśmy wcześniej.

Maszyna wirtualna Ethereum

Przed stworzeniem aplikacji ethereum były przeznaczone do wykonywania bardzo ograniczonego zestawu operacji. Na przykład Bitcoin i inne kryptowaluty zostały opracowane wyłącznie do działania jako cyfrowe waluty peer-to-peer.

Deweloperzy napotkali problem. Albo rozszerz zestaw funkcji oferowanych przez Bitcoin i inne typy aplikacji, co jest bardzo skomplikowane i czasochłonne, albo stwórz nową aplikację blockchain i zupełnie nową platformę. Dostrzegając tę ​​trudną sytuację, twórca Ethereum, Vitalik Buterin, opracował nowe podejście.

„Myślałem, że [osoby ze społeczności Bitcoin] nie podchodzą do problemu we właściwy sposób. Myślałem, że szukają indywidualnych aplikacji; próbowali w pewnym sensie wyraźnie wspierać każdy [przypadek użycia] w swego rodzaju protokole szwajcarskiego scyzoryka .– Vitalik Buterin, wynalazca ethereum

Podstawowa innowacja Ethereum, Ethereum Virtual Machine (EVM) to kompletne oprogramowanie Turing działające w sieci ethereum. Umożliwia każdemu uruchomienie dowolnego programu, niezależnie od języka programowania, przy odpowiednim czasie i pamięci. Maszyna wirtualna ethereum sprawia, że ​​proces tworzenia aplikacji blockchain jest znacznie łatwiejszy i wydajniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Zamiast budować całkowicie oryginalny łańcuch bloków dla każdej nowej aplikacji, ethereum umożliwia tworzenie potencjalnie tysięcy różnych aplikacji na jednej platformie.

Do czego można użyć Ethereum?

Ethereum umożliwia programistom tworzenie i wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji. Zdecentralizowana aplikacja lub Dapp służą swoim użytkownikom w określonym celu. Na przykład Bitcoin to Dapp, który zapewnia swoim użytkownikom elektroniczny system gotówkowy peer to peer, który umożliwia płatności online Bitcoin. Ponieważ zdecentralizowane aplikacje składają się z kodu działającego w sieci blockchain, nie są kontrolowane przez żadną osobę ani jednostkę centralną.

Wszelkie usługi, które są scentralizowane, można zdecentralizować za pomocą ethereum. Pomyśl o wszystkich usługach pośredniczących, które istnieją w setkach różnych branż. Od oczywistych usług, takich jak pożyczki udzielane przez banki, po usługi pośrednictwa, o których większość ludzi rzadko myśli, takie jak rejestry tytułów, systemy głosowania, zgodność z przepisami i wiele innych.

Ethereum może również służyć do budowania zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO). DAO to w pełni autonomiczna, zdecentralizowana organizacja bez jednego lidera. DAO są uruchamiane przez kod programistyczny na zbiorze inteligentnych kontraktów napisanych w ethereum. Kod ma na celu zastąpienie reguł i struktury tradycyjnej organizacji, eliminując potrzebę ludzi i scentralizowanej kontroli. DAO jest własnością każdego, kto kupuje tokeny, ale zamiast każdego tokena zrównanego z udziałami w kapitale i własnością, tokeny działają jako wkład, który daje ludziom prawa głosu.

„DAO składa się z jednego lub więcej kontraktów i może być finansowane przez grupę podobnie myślących osób. DAO działa całkowicie przejrzyście i całkowicie niezależnie od jakiejkolwiek interwencji człowieka, w tym jego oryginalnych twórców. DAO pozostanie w sieci, o ile pokryje koszty jego przetrwania i zapewni użyteczną usługę swojej bazie klientów

 • Stephen Tual, założyciel Slock.it, były CCO ethereum.

Ethereum jest również wykorzystywane jako platforma do uruchamiania innych kryptowalut. Ze względu na standard tokenów ERC20 zdefiniowany przez Fundację Ethereum, inni programiści mogą wydawać własne wersje tego tokena i zbierać fundusze dzięki początkowej ofercie monet (ICO). W tej strategii pozyskiwania funduszy emitenci tokena ustalają kwotę, którą chcą zebrać, oferują ją w sprzedaży grupowej i otrzymują w zamian Ether. ICO na platformie Ethereum zebrały miliardy dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat, a jedną z najcenniejszych kryptowalut na świecie, EOS, jest token ERC20.

Ethereum niedawno stworzył nowy standard o nazwie token ERC721 do śledzenia unikalnych zasobów cyfrowych. Jednym z największych obecnie przypadków użycia takich tokenów są cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie, ponieważ infrastruktura umożliwia ludziom udowodnienie własności rzadkich towarów cyfrowych. Wiele gier jest obecnie budowanych przy użyciu tej technologii, na przykład hit CryptoKitties, w którym można zbierać i hodować cyfrowe koty.

Jakie są zalety zdecentralizowanej platformy ethereum?

Ponieważ zdecentralizowane aplikacje działają w łańcuchu bloków, korzystają z wszystkich jego właściwości.

 • Niezmienność – osoba trzecia nie może wprowadzać żadnych zmian w danych.
 • Zabezpieczenie przed korupcją i manipulacją – aplikacje opierają się na sieci utworzonej wokół zasady konsensusu, co uniemożliwia cenzurę.
 • Bezpieczeństwo – bez centralnego punktu awarii i zabezpieczone za pomocą kryptografii, aplikacje są dobrze chronione przed atakami hakerskimi i oszukańczymi działaniami.
 • Zero przestojów – aplikacje nigdy się nie wyłączają i nie można ich wyłączyć.

Jakie są wady zdecentralizowanych aplikacji Ethereum?

Pomimo wielu korzyści zdecentralizowane aplikacje nie są bezbłędne. Ponieważ kod inteligentnej umowy jest napisany przez ludzi, inteligentne kontrakty są tak dobre, jak ludzie, którzy je piszą. Błędy w kodzie lub przeoczenia mogą prowadzić do niezamierzonych działań niepożądanych. Jeśli błąd w kodzie zostanie wykorzystany, nie ma skutecznego sposobu na zatrzymanie ataku lub wykorzystania, poza uzyskaniem konsensusu sieciowego i przepisaniem kodu źródłowego. Jest to sprzeczne z istotą łańcucha bloków, który ma być niezmienny. Ponadto każde działanie podjęte przez stronę centralną rodzi poważne pytania dotyczące zdecentralizowanego charakteru wniosku.

Chcę stworzyć aplikację. Jak uzyskać dostęp do ethereum?

Istnieje wiele sposobów podłączenia do sieci ethereum, jednym z najłatwiejszych jest użycie jego natywnej przeglądarki Mist. Mist zapewnia przyjazny dla użytkownika interfejs i cyfrowy portfel dla użytkowników do handlu i przechowywania Ether, a także do pisania, zarządzania, wdrażania i używania inteligentnych kontraktów. Podobnie jak przeglądarki internetowe zapewniają dostęp i pomagają ludziom poruszać się po Internecie, Mist zapewnia portal do świata zdecentralizowanych aplikacji blockchain.

Istnieje również rozszerzenie przeglądarki MetaMask, które zmienia Google Chrome w przeglądarkę ethereum. MetaMask umożliwia każdemu łatwe uruchamianie lub tworzenie zdecentralizowanych aplikacji z poziomu przeglądarki. Chociaż początkowo została zbudowana jako wtyczka do Chrome, MetaMask obsługuje również Firefox i Brave Browser.

Chociaż jest to jeszcze wczesne dni, Mist, MetaMask i wiele innych przeglądarek wygląda na to, że aplikacje oparte na blockchain będą dostępne dla większej liczby osób niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet osoby bez przygotowania technicznego mogą teraz potencjalnie tworzyć aplikacje typu blockchain. To rewolucyjny krok dla technologii blockchain, który może wprowadzić zdecentralizowane aplikacje do głównego nurtu.

Jakie aplikacje są obecnie opracowywane w Ethereum?

Platforma ethereum jest używana do tworzenia aplikacji w szerokim zakresie usług i branż. Ale programiści są na nieznanym terytorium, więc trudno jest wiedzieć, które aplikacje odniosą sukces, a które zawiodą. Oto kilka ekscytujących projektów.

Weifund zapewnia otwartą platformę dla kampanii finansowania społecznościowego, która wykorzystuje inteligentne kontrakty. Umożliwia przekształcenie wkładów w aktywa cyfrowe zabezpieczone umową, które mogą być używane, sprzedawane lub sprzedawane w ekosystemie Ethereum.

Uport zapewnia użytkownikom bezpieczny i wygodny sposób przejęcia pełnej kontroli nad swoją tożsamością i danymi osobowymi. Zamiast polegać na instytucjach rządowych i przekazywać swoją tożsamość stronom trzecim, użytkownicy kontrolują, kto może uzyskać dostęp do ich danych i danych osobowych oraz z nich korzystać.

BlockApps chce zapewnić przedsiębiorstwom najłatwiejszy sposób tworzenia, zarządzania i wdrażania aplikacji blockchain. Od weryfikacji koncepcji po pełne systemy produkcyjne i integrację ze starszymi systemami, Blockapps zapewnia wszystkie narzędzia niezbędne do tworzenia prywatnych, półprywatnych i publicznych aplikacji opartych na łańcuchu bloków.

Provenance wykorzystuje ethereum, aby nieprzejrzyste łańcuchy dostaw były bardziej przejrzyste. Poprzez śledzenie pochodzenia i historii produktów projekt ma na celu zbudowanie otwartej i dostępnej struktury informacji, tak aby konsumenci mogli podejmować świadome decyzje przy zakupie produktów.

Augur to platforma rynkowa do prognozowania i prognozowania typu open source, która umożliwia każdemu prognozowanie wydarzeń i nagradzanie ich za prawidłowe przewidywanie. Prognozy dotyczące przyszłych wydarzeń w świecie rzeczywistym, na przykład tego, kto wygra następne wybory w USA, są przeprowadzane poprzez handel wirtualnymi akcjami. Jeśli dana osoba kupi udziały w zwycięskiej prognozie, otrzyma nagrodę pieniężną.

„Ethereum to spektakularny eksperyment publiczny, który pokazuje wartość inteligentnych kontraktów na publicznym blockchainie. Jest to wynik i źródło przełomowych innowacji polubień, których nie widzieliśmy od pierwszych dni Internetu . Caleb Chen London Trust Media

Hack DAO, który zagroził wszystkiemu

Pamiętasz, jak ethereum można wykorzystać do budowania zdecentralizowanych organizacji autonomicznych? Cóż, w 2016 roku stało się coś złego. Startup pracujący nad jednym konkretnym projektem DOA, trafnie nazwanym „The DAO, został zhakowany.

DAO to projekt opracowany i zaprogramowany przez zespół stojący za innym startupem o nazwie Slock.it. Ich celem było zbudowanie bezludzkiej firmy venture capital, która pozwoli inwestorom podejmować decyzje za pomocą inteligentnych kontraktów. DAO zostało sfinansowane poprzez sprzedaż tokenów i ostatecznie zebrało około 150 milionów dolarów od tysięcy różnych ludzi.

Wkrótce po zebraniu funduszy nieznany napastnik zhakował DAO, który ukradł Ether wart wówczas około 50 milionów dolarów. Chociaż atak był możliwy dzięki technicznej usterce w oprogramowaniu The DAO, a nie samej platformie ethereum, programiści i założyciele ethereum zostali zmuszeni do uporania się z bałaganem.

Rozwidlenie Ethereum na drodze

Po długiej debacie społeczność Ethereum zagłosowała i zdecydowała się odzyskać skradzione fundusze, wykonując tzw. Hard fork lub zmianę kodu. Hard fork przeniósł skradzione fundusze do nowej inteligentnej umowy, która ma umożliwić pierwotnym właścicielom wycofanie ich tokenów. Ale tutaj sprawy się komplikują. Konsekwencje tej decyzji są kontrowersyjne i stanowią przedmiot intensywnej debaty.

Dlatego. ethereum opiera się na technologii blockchain, w której wszystkie transakcje mają być nieodwracalne i niezmienne. Wykonując hard fork i przepisując zasady, zgodnie z którymi działa blockchain, ethereum stworzył niebezpieczny precedens, który jest sprzeczny z samą istotą blockchain. Jeśli łańcuch bloków zostanie zmieniony za każdym razem, gdy zaangażowana jest wystarczająco duża ilość pieniędzy lub wpłynie to negatywnie na wystarczającą liczbę ludzi, łańcuch blokowy straci swoją główną propozycję wartości – bezpieczny, anonimowy, odporny na manipulacje i niezmienny.

Podczas gdy zaproponowano inne, mniej agresywne rozwiązanie w postaci miękkich wideł, społeczność ethereum i jej założyciele znaleźli się w niebezpiecznej sytuacji. Jeśli nie odzyskają skradzionych pieniędzy inwestora, zaufanie do ethereum może zostać utracone. Z drugiej strony, odzyskanie pieniędzy inwestorów wymagało działań sprzecznych z podstawowymi ideałami decentralizacji i stanowiących niebezpieczny precedens.

Następstwa – Ethereum się rozpada

Ostatecznie większość społeczności ethereum zagłosowała za wykonaniem hard forka i odzyskaniem pieniędzy inwestora DAO. Ale nie wszyscy zgodzili się z tym kierunkiem działania. Doprowadziło to do podziału, w którym obecnie istnieją dwa równoległe łańcuchy bloków. Dla członków, którzy zdecydowanie nie zgadzają się z jakimikolwiek zmianami w łańcuchu bloków, nawet w przypadku włamania, istnieje Ethereum classic. Dla większości, którzy zgodzili się przepisać niewielką część łańcucha blokowego i zwrócić skradzione pieniądze swoim właścicielom, istnieje ethereum.

Oba łańcuchy bloków Ethereum mają te same funkcje i są identyczne pod każdym względem aż do pewnego bloku, w którym zaimplementowano hard-fork. Oznacza to, że wszystko, co wydarzyło się na Ethereum, aż do hard-forka, jest nadal ważne w Ethereum Classic. Począwszy od bloku, w którym wykonano hard fork lub zmianę w kodzie, dwa łańcuchy bloków ethereum działają indywidualnie.

Pomimo skutków hackowania The DAO, ethereum idzie naprzód i patrzy na świetlaną przyszłość. Dostarczając przyjazną dla użytkownika platformę, która umożliwia ludziom wykorzystanie potęgi technologii blockchain, ethereum przyspiesza decentralizację światowej gospodarki. Zdecentralizowane aplikacje mogą głęboko zrewolucjonizować setki branż, w tym między innymi finanse, nieruchomości, środowisko akademickie, ubezpieczenia, opiekę zdrowotną i sektor publiczny.

Prywatne łańcuchy bloków: w ciągu dwóch lat duże firmy przeprowadzą kilka procesów biznesowych na własnych prywatnych, korporacyjnych łańcuchach bloków, na które zezwolono. Pracownicy, klienci, sprzedawcy i usługodawcy w każdej firmie będą mogli bezpiecznie uzyskać dostęp do prywatnego łańcucha blokowego tej firmy za pośrednictwem silnych transakcji uwierzytelnionych kryptograficznie.

Łańcuchy bloków konsorcjów: za dwa lata wiele firm zacznie budować łańcuchy bloków konsorcjów oddolnych z niewielką liczbą kontrahentów w ich ekosystemie współpracujących przy niewielkiej liczbie przypadków użycia, aby udostępniać zaufaną infrastrukturę źródła prawdy, łańcuchy dostaw lub wartości .

Biznesowe wykorzystanie publicznych łańcuchów bloków: Niektóre firmy będą wykorzystywać publiczne ethereum w swoich przypadkach użycia, które wykorzystują ten sam zestaw komponentów blockchain, który kupili lub zbudowali dla swoich prywatnych wdrożeń opartych na Ethereum.

Co to jest Ethereum: Wniosek

Platforma ethereum pomaga również zmienić sposób, w jaki korzystamy z Internetu. Zdecentralizowane aplikacje wymuszają fundamentalną zmianę z Internetu informacji, w którym możemy natychmiast przeglądać, wymieniać i przekazywać informacje do Internetu wartości, gdzie ludzie mogą wymieniać natychmiastową wartość bez żadnych pośredników.

Ponieważ branża nadal bada platformy blockchain, widać, że ethereum staje się de facto liderem. Na przykład, kilka dni temu JPMorgan publicznie udostępnił swoją platformę Quorum, zaprojektowaną i opracowaną wokół klienta Go ethereum przez Jeffa Wilcke’a i jego zespół. Kilka innych dużych banków używa ethereum, a Microsoft zakłada na nim swoją platformę Bletchley jako fundamentalny element blockchain. Branża, zarówno publicznie, jak i poufnie, nadal przyczynia się do rozwoju ethereum i współpracuje z nami oraz innymi osobami, aby pomóc naszej obiecującej bazie kodów w wieku maluchów osiągnąć dojrzałość. Bądź na bieżąco z wiadomościami na ten temat.

Do zbudowania łańcucha bloków potrzeba (globalnej) wioski. Aktywna sieć i społeczność programistów open source znacząco przyczyniają się do tych wysiłków. Nieustannie udoskonalają i utwardzają platformę ethereum, pomagając jej szybciej reagować na zapotrzebowanie branży na oferowane przez nią wartościowe propozycje. Te inwestycje czasu i zasobów świadczą o ich wierze w zarządzanie ethereum i wartość, jaką firmy i deweloperzy widzą w jego możliwościach.

– Joseph Lubin, prezes Consensys

Choć to dopiero początek i bez wątpienia będzie więcej przeszkód do pokonania, ethereum wygląda na prawdziwie transformacyjną platformę. Przy wielu najbardziej ekscytujących aplikacjach, które jeszcze nie zostały opracowane, możemy tylko zacząć się zastanawiać nad niewyobrażalnymi możliwościami, które czekają.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy