Co to jest Bitcoin?

Category: Twojego Konta
17 lutego 2021

Bitcoin to zdecentralizowana sieć płatności i cyfrowa kryptowaluta. W październiku 2008 r. Osoba, która nazywała siebie Satoshi Nakamoto, opublikowała w Internecie dokument zwany „białą księgą zatytułowany „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer to peer. W tamtym czasie biała księga Satoshi sugerowała rewolucyjny sposób stworzenia zdecentralizowanego systemu płatności z cyfrową walutą zwaną Bitcoin. Teoretycznie system ten stworzyłby cyfrową walutę (Bitcoin) bez potrzeby scentralizowanego organu, takiego jak rząd i / lub bank. 3 stycznia 2009 roku wydobyto pierwszy blok Bitcoin.

W przeciwieństwie do tradycyjnej waluty fiducjarnej, nie ma „fizycznego Bitcoina. Dziś w rdzeniu Bitcoina istnieje publicznie dostępna, zdecentralizowana księga, która rejestruje każdą transakcję, która ma miejsce w sieci Bitcoin. Bitcoin umożliwia transakcje peer-to-peer bez pośredników, takich jak banki czy podmioty przetwarzające płatności.

Jak działa Bitcoin?

Kryptowaluty to środki wymiany, które możesz zamienić na walutę swojego kraju. Każda cyfrowa moneta, taka jak Bitcoin, znaleziona na nowoczesnej giełdzie, opiera się na wysoce technicznym algorytmie, który rejestruje transakcje w księdze publicznej, którą mogą zobaczyć wszyscy użytkownicy. Oto podstawowe komponenty, które sprawiają, że każda kryptowaluta działa:

Bitcoin zależy od kryptografii

Wiele z tego, co sprawia, że ​​Bitcoin jest tak bezpieczną formą waluty, to kryptografia, która stanowi podstawę jego projektu. Kryptografia to po prostu proces pisania kodów, aw tym przypadku w przypadku Bitcoin kryptografia jest stosowana zarówno do procesu wydobywania Bitcoinów, jak i adresów i kluczy prywatnych powiązanych z portfelami Bitcoin. Transakcje Bitcoin, które są przetwarzane w łańcuchu bloków, wydają się nie do zhakowania przy użyciu dzisiejszej technologii ze względu na ich zaszyfrowany charakter.

Bitcoin to blockchain

Technologia rozproszonej księgi (DLT) współczesnych kryptowalut jest kodem źródłowym używanym do kładzenia fundamentów tak zwanego łańcucha blokowego. Wszystkie waluty cyfrowe na świecie mają różne funkcje i możliwości, ale w przypadku większości z nich każda z nich zależy od podstawowych procesów algorytmu łańcucha bloków.

Blockchainy wykorzystują „bloki danych do reprezentowania zakupów dokonanych za pomocą cyfrowej waluty. Potwierdzone transakcje w księdze dają w wyniku zaszyfrowany ciąg kodu, który ustala miejsce dla innych bloków danych do wykonania. Grupy bloków w księdze DLT są nazwane na podstawie łańcucha połączonych transakcji, które tworzą. Węzły, które składają się z sieci komputerów, są również potrzebne, aby uczynić kryptowaluty autonomicznymi. Każdy blok w systemie DLT musi zostać potwierdzony przez większość węzłów w sieci, zanim wymiana między kupującymi a sprzedającymi będzie mogła zostać w pełni zaakceptowana.

Bitcoin jest zdecentralizowany

Nie ma jednego organu, który zarządza transakcjami bitcoinów lub kieruje nimi. Jedynym sposobem na infiltrację blockchain Bitcoina byłoby kontrolowanie ponad 50% wszystkich jego węzłów. Centralizacja Bitcoin jest jednak mało prawdopodobna ze względu na możliwość wzrostu liczby węzłów sieci w miarę, jak sieć staje się coraz bardziej popularna i rozrasta się w czasie.

Bitcoin jest w ograniczonej ilości

Liczba istniejących Bitcoinów jest ograniczona podażą wynoszącą około 21 milionów, a najmniejsza podzielność Bitcoina to 100 milionowych części monety, która będąc jednostką do wydania, nazywana jest satoshi. Wielu spekuluje, że jego ograniczona podaż jest jednym z głównych powodów, dla których Bitcoin stał się tak cenny w ostatnich latach. Wydobywanie to proces, w którym bitcoiny są wydobywane i udostępniane publicznie. Jeśli zechce, każdy może wydobywać Bitcoiny, tworząc węzły komputerowe, które weryfikują transakcje realizowane przez osoby korzystające z sieci.

Bitcoin jest anonimowy

Użytkownicy kryptowalut opisują wzrost liczby bitcoinów i innych walut cyfrowych jako główną reakcję na rozwój scentralizowanych rządów i banków, które chcą kontrolować lub scentralizować politykę pieniężną. Podstawą funkcji i kodu Bitcoina są jego cechy anonimowości i prywatności. Bitcoin zapewnia możliwość wydawania, wysyłania lub otrzymywania pieniędzy bez ujawniania swojej tożsamości lub salda. Jedynym sposobem ustalenia kupujących i sprzedających w ramach transakcji kryptowalut jest sytuacja, w której każda ze stron świadomie identyfikuje się za pośrednictwem KYC (poznaj swojego klienta). Wiele usług, które obecnie handlują bitcoinami, są prawnie zobowiązane do egzekwowania praktyk KYC, chociaż istnieją zdecentralizowane giełdy, które prawdopodobnie istnieją, pozwalając handlowcom na anonimową wymianę Bitcoin na inną kryptowalutę.

Bitcoin jest wymienialny na gotówkę

Bitcoin i inne kryptowaluty są teraz oferowane przez sprzedawców internetowych, którzy sprzedają te waluty w zamian za zwykłe fiat. Gotówkę można wykorzystać do nabycia ogromnej liczby wirtualnych walut. Kryptowaluty są zwykle wyceniane w oparciu o „walutę krajową, za pomocą której je kupujesz, lub możesz również zobaczyć je powiązane z wartością Bitcoin (satoshi). Giełdy kryptowalut, choć składają się z prostych narzędzi do nabywania monet elektronicznych, są wykorzystywane do inwestowania w waluty cyfrowe w taki sam sposób, jak ludzie inwestują w akcje. Giełdy na żywo, które publikują ceny kryptowalut, umożliwiają inwestorom dowolne wchodzenie i wychodzenie z własności Bitcoin.

Bitcoin można przechowywać

Handel dowolną walutą elektroniczną zaczyna się od nabycia „portfela. Portfele kryptowalut to konta internetowe, które przechowują wiele różnych walut opartych na łańcuchu bloków, które chcesz przechowywać. Inwestorzy muszą jednak zachować ostrożność podczas korzystania z portfeli internetowych (internetowych), ponieważ mają one historię włamań. „Gorący portfel to taki, który jest połączony z Internetem. Zamiast tego możesz bezpiecznie przechowywać swoje monety za pomocą tzw. „Zimnego portfela lub znanego również jako „chłodnia. Niezależnie od tego, czy polegasz na komputerze, który nie łączy się z Internetem, czy na kartce papieru z danymi twojego konta, zimny portfel musi spaść, jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania Bitcoinów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy