Co to jest bank krwi?

Category: Może Pomóc
17 lutego 2021
Dołącz do społeczności
Bank krwi zrewolucjonizował znaną nam medycynę i uratował niezliczone istoty ludzkie na całym świecie. Bank krwi to miejsce przeznaczone specjalnie do przechowywania krwi i preparatów krwiopochodnych. Duże lodówki utrzymują te produkty w stałej temperaturze i są dostępne w każdej chwili. W obiekcie tym przechowywana jest pełna krew, koncentrat krwinek czerwonych, osocze i inne produkty krwiopochodne. Produkty te są używane u pacjentów po urazach, podczas operacji, transfuzji krwi w leczeniu chorób oraz w wielu innych zastosowaniach.

Jeden pusty i jeden pełny worek na krew.

Pierwszy bank krwi w Stanach Zjednoczonych został otwarty w 1936 roku w Cook County Hospital w Chicago. Początkowo znajdowano je głównie w szpitalach, ponieważ były to jedyne obiekty przystosowane do przechowywania dużych ilości krwi. Później dr Charles Drew, pionier w dziedzinie transfuzji krwi, pomógł założyć pierwszy bank krwi Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Następnie organizacje, zarówno publiczne, jak i prywatne, zaczęły tworzyć własne banki krwi i wkrótce można je było znaleźć w całym kraju.

Jeden bank krwi będzie na ogół współpracował z innym przy przesyłaniu produktów krwiopochodnych tam, gdzie są najbardziej potrzebne. W czasach, zanim loty medyczne były powszechne, oficerowie patrolowi autostrad stanowych czasami byli zaangażowani w transport krwi. Na przykład coś w rodzaju „przekaźnika może być ustawione między dwoma miastami, gdzie jeden żołnierz zbiera krew i spotyka innego żołnierza w połowie trasy, który następnie transportował krew do szpitala lub do innego żołnierza czekającego na „ wręczać . Ponieważ o wiele więcej miast obsługuje te obiekty i pojawiły się helikoptery, stało się to mniej powszechne.

Czerwone krwinki.

Większość ludzi należy do grupy krwi ABO. Grupa krwi jest określana na podstawie przeciwciał i antygenów wytwarzanych przez krew danej osoby. Najczęstszą grupą krwi jest grupa 0, a za nią grupa A. Osoby z typem O są często nazywane „dawcami uniwersalnymi, ponieważ ich krew może być przetaczana osobom o dowolnej grupie krwi. Osoby posiadające krew grupy AB są nazywane „odbiorcami uniwersalnymi, ponieważ mogą otrzymać krew dowolnego typu.

Dwie paczki O-krwi, którą można przetoczyć każdemu.

Ponieważ typy O i A są najbardziej powszechne, zapotrzebowanie na te typy jest często największe. Osoby z rzadszym typem B mogą dawać częściej, ponieważ rozumieją potrzebę stosowania mniej powszechnych typów. Jednakże, ponieważ około dwa razy więcej osób w populacji ogólnej ma grupy krwi O i A, zapotrzebowanie na ten rodzaj krwi rośnie wykładniczo.

Woreczek krwi AB z banku krwi.

Amerykański Czerwony Krzyż jest prawdopodobnie najbardziej znanym ujściem krwi, a większość Amerykanów słyszy prośby o zwiększenie liczby dawców krwi w okresie letnim lub wakacyjnym – w czasach, gdy zapotrzebowanie na krew jest najbardziej krytyczne. Większość zdrowych ludzi może oddawać krew, a narodowe katastrofy często dotykają tych, którzy nigdy wcześniej nie oddawali krwi. Po atakach w 2001 roku na World Trade Center w Nowym Jorku, tysiące Amerykanów przybyło, aby oddać krew. Chociaż większość ofiar w Nowym Jorku nie potrzebowała jej, krew była używana w całym kraju, aby ratować życie.

Dawcą krwi jest osoba, która dobrowolnie pobiera krew w celu transfuzji. Pierwszy bank krwi Amerykańskiego Czerwonego Krzyża został założony przez Charlesa Drew. Jedna litra oddanej krwi może pomóc nawet trzem różnym osobom.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy