Chiny chcą zakazać wydobywania bitcoinów, mówią handlowcy, co nie jest zaskoczeniem

17 lutego 2021

SHANGHAI / HONG KONG (Reuters) – chiński planista chce wyeliminować wydobywanie bitcoinów w tym kraju, zgodnie z wstępną listą działań przemysłowych, które agencja stara się powstrzymać na znak rosnącej presji rządu na sektor kryptowalut.

Chiny to największy na świecie rynek sprzętu komputerowego przeznaczonego do wydobywania bitcoinów i innych kryptowalut, mimo że takie działania wcześniej znajdowały się w regulacyjnej szarej strefie.

Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) oświadczyła w poniedziałek, że szuka opinii publicznej na temat zmienionej listy branż, które chce wspierać, ograniczać lub eliminować. Lista została opublikowana po raz pierwszy w 2011 roku.

Projekt zmienionej listy dodał wydobywanie kryptowalut, w tym bitcoinów, do ponad 450 działań, które według NDRC powinny zostać wycofane, ponieważ nie przestrzegały odpowiednich przepisów i regulacji, były niebezpieczne, marnotrawione lub zanieczyszczały środowisko.

Dokument nie określa docelowej daty ani planu, w jaki sposób wyeliminować wydobywanie bitcoinów, co oznacza, że ​​takie działania powinny zostać natychmiast wycofane. Opinia publiczna ma czas do 7 maja na skomentowanie projektu.

Państwowy dziennik Securities Times powiedział we wtorek, że wstępna lista „wyraźnie odzwierciedla stosunek polityki przemysłowej kraju do branży kryptowalut.

„Posunięcie NDRC jest ogólnie zgodne z dążeniem Chin do kontrolowania różnych warstw szybko rozwijającego się przemysłu kryptograficznego i nie sygnalizuje jeszcze poważnej zmiany w polityce – powiedział Jehan Chu, partner zarządzający w firmie inwestycyjnej Kenetic.

„Uważam, że Chiny chcą po prostu 'zrestartować’ branżę kryptograficzną do takiej, nad którą mają nadzór, tak samo jak w przypadku Internetu.

Inni handlowcy bitcoinami powiedzieli, że nie byli zaskoczeni posunięciem rządu.

„Wydobywanie bitcoinów powoduje marnotrawstwo energii elektrycznej – powiedział jeden z chińskich handlowców bitcoinów, który odmówił podania nazwy ze względu na wrażliwość sytuacji.

CRACKDOWN TRWA

W zeszłym tygodniu cena bitcoina wzrosła o prawie 20 procent w najlepszy dzień od szczytu bańki w 2017 roku i po raz pierwszy od połowy listopada przebiła 5000 dolarów, chociaż analitycy i handlowcy przyznali, że byli zaskoczeni tym wzrostem.

Bitcoin, który stanowi około połowy rynku kryptowalut, spadł we wtorek o około 1,4 procent, podczas gdy inne główne monety, takie jak Ethereum i XRP Ripple, również spadły o podobne kwoty. Handlowcy w Londynie powiedzieli, że nie jest jasne, jak bardzo chiński ruch waży na rynku.

Sektor kryptowalut znajduje się w Chinach pod ścisłą kontrolą od 2017 r., Kiedy to organy regulacyjne zaczęły zakazać wstępnych ofert monet i zamknęły lokalne giełdy handlu kryptowalutami.

Chiny zaczęły również ograniczać wydobywanie kryptowalut, zmuszając wiele firm – w tym niektóre z największych na świecie – do znalezienia baz gdzie indziej.

Prawie połowa kopalni bitcoinów – grupy górników, które łączą siły w celu osiągnięcia korzyści skali – znajduje się w regionie Azji i Pacyfiku – podało badanie Uniwersytetu Cambridge w grudniu.

„Połowa sieci jest prawdopodobnie zlokalizowana w Chinach – powiedział Alex de Vries, konsultant PwC w Amsterdamie, który specjalizuje się w blockchain i bada wydobywanie kryptowalut. Dodał, że liczba obiektów górniczych na świecie wciąż jest ograniczona do kilkuset.

Kraje ze stosunkowo tanią energią elektryczną stały się głównymi gospodarzami wydobycia kryptowalut. Mati Greenspan, analityk eToro w Izraelu, powiedział, że jakikolwiek zakaz wprowadzony przez Chiny ograniczyłby kluczową dostawę taniej energii elektrycznej dla przemysłu i podniósłby średni koszt wydobywania bitcoinów.

Chińskie firmy są również jednymi z największych producentów sprzętu do wydobywania bitcoinów, aw zeszłym roku trzy z nich złożyły wnioski o pierwsze oferty publiczne w Hongkongu, chcąc zebrać miliardy dolarów.

Jednak dwie największe firmy, Bitmain Technologies, największy na świecie producent sprzętu do wydobywania bitcoinów, oraz Canaan Inc, od tego czasu pozwolili na wygaśnięcie swoich aplikacji.

Osoby zaznajomione z umowami powiedziały, że organy regulacyjne z Hongkongu miały wiele pytań dotyczących modeli biznesowych i perspektyw firm.

Bitmain odmówił komentarza w sprawie propozycji NDRC zakazującej wydobywania bitcoinów. Canaan nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Według prospektu emisyjnego Canaan złożonego w zeszłym roku, sprzedaż sprzętu blockchain głównie do wydobywania kryptowalut w Chinach wyniosła 8,7 miliarda juanów (991 milionów funtów) w 2017 roku, co stanowi 45 procent globalnej sprzedaży pod względem wartości.

Prospekt przewiduje, że sprzedaż w Chinach wzrośnie do 35,6 miliarda juanów do 2020 roku.

Dodatkowe raporty Toby’ego Sterlinga w Amsterdamie, Toma Wilsona w Londynie i Winni Zhou w Szanghaju; Montaż: Sam Holmes i Jacqueline Wong

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy