Budowanie więzi to sztuka

Rozmowa z Edwardem Jackiem Kwarciakiem, prezesem zarządu KZA S. A. przy Krakowie

- Obecnie wolno powiedzieć, że branża infrastruktury kolejowej ma się bardzo dobrze, za sprawą licznych przetargów i inwestycji realizowanych w całym kraju. Co większą ilość, perspektywa pracy rozciąga się co najmniej do 2020 roku. To chyba wspaniałe informacje dla Pana?

- Oczywiście, informacje ów można uznać do niesłychanie dobre wieści. Dzięki podpisaniu licznych kontraktów - niezależnie jako KZA SA oraz w konsorcjum - śmiało można powiedzieć, że pracy nam nie zabraknie. Rzetelne inwestycje, których realizacja będzie trwała przez kilka czasów, oznaczają bardzo wiele zajęć do wykonania. Od razu jednak należy zwrócić atencję na problemy i wyzwania jakie niesie ze sobą system przetargów publicznych przy naszej branży.

- Co ma Pan w myśli?

- Należy wiedzieć, że przetargi publiczne wprowadzają system pracy przy bardzo rwanym tempie. Przez minione dwa lata, pełna branża tkwiła w swoistym zawieszeniu, czekając na wówczas, aż zostaną wyłonieni generalni wykonawcy i ustalone terminy startu budowy. Innymi słowy, albo pracy jest niedużo, albo wiele i to w krótkim terminie. KZA to także specyficzna przedsiębiorstwo, zajmująca się wycinkiem robót, związanych z infrastrukturą bezpieczeństwa przejazdu kolei. Co zbytnio tym idzie, wkraczamy do odwiedzenia akcji dopiero wówczas, wówczas gdy praktycznie cała podstawowa infrastruktura jest wybudowana. Każde opóźnienie prac budowlanych innego podwykonawcy skraca nasz czas w realizacje zadań.

- Czy czas oraz nierównomierne tempo prac to dziś jedyne bolączki branży kolejowej?

- Sporym tematem są także niedobory ekipy pracowników i właśnie ten fakt doskwiera firmom najbardziej. Bardzo wielu przedsiębiorców po prostu nie buduje więzi ze swoimi ludźmi. Traktuje pierwotnego instrumentalnie i tylko w przypadku wykonywania zadań. To ma ogromny wpływ na młodocianych ludzi, którzy szybko przystosowują się do takiego otoczenia dając pracodawcy podobny seks - pracę "od Zaś do Z" i oraz sekundy dłużej. Rodzi wówczas swoisty konflikt oczekiwań jak i również liczne problemy wewnątrz przedsiębiorstwa, a to najkrótsza cenna do tego, by nie mieć rąk do robocie. Wówczas walka o pracownika wysokością pensji tylko wzmaga takie podejście w obie strony.

- Lub i w Państwa przypadku brakuje rąk do pracy?

- Jeśli idzie o KZA, to cieszę się, że mogę stwierdzić, że nie borykamy się wraz z wielkimi niedoborami kadrowymi. Odrzucić wynika to jednak spośród ponadnormatywnych pensji czy lekkości pracy. Kluczowym fundamentem tego rodzaju stanu rzeczy jest podejście do człowieka, które zapewne nas wyróżnia na tle korporacyjnych przedsiębiorstw w Krakowie. Mamy bardzo wiele wypadków, gdy całe rodziny działają KZA, gdyż czują się tu dobrze i rekomendują pracę na naszym portalu innym.

- Jak Pan myśli, dlaczego tak się przebieg zdarzeń?

- Po na wstępie wierzę w to, hdy prawdziwa sztuką nie wydaje się być zdobycie pracownika, ale związanie go ze swoim przedsiębiorstwem. Robi się tego poprzez inwestowanie w człowieka i jego rozwój. Gdy pozwala się młodej osobie pokazać własny punkt widzenia oraz na prostu stawia się w nią, to wykonanie suplementarnej pracy, czy wykazanie się inicjatywą nie stanowi trudności. Gdy stworzy się środowisko pracy pozwalające pracownikowi zaspokoić swoje potrzeby i oczekiwania to w konsekwencji prowadzi do odwiedzenia zwiększenia zadowolenia i radości z pracy. Dodatkowo eksploatujemy pełną elastyczność czasu pracy bo dostosowujemy się w ten sposób do realiów danego miesiąca. Moim zdaniem wielką wartością nas są osoby mogące słuchać drugiego człowieka. Posiadamy świetnych fachowców, którzy zbudowali markę KZA w naszej branży.

- Kogo obecnie KZA poszukuje do pracy?

- Jakim sposobem już wspomniałem, możemy pochwalić się bardzo niskim stopniem fluktuacji pracowników. Nie oznacza to jednak, że nie szukamy rąk do pracy. Jako przedsiębiorstwo, które odrabia na terenie całego kraju, szczególnie mile widziane istnieją u nas osoby mobilne i potrafiące pracować w trybie delegacyjnym przez dłuższy czas czasu poza miejscem zamieszkania. Stawiamy na młode jak i również zdolne osoby, chcące pozyskiwać wiedzę praktyczną i teoretyczną. Jednym słowem, wszystkich tych, którym się chce.

- Dziękuję za gadaninę i życzę dobrego roku kalendarzowego.

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie