8 wydawców kart kredytowych, którzy oferują bezpłatny wynik kredytowy

8 wydawców kart kredytowych, którzy oferują bezpłatny wynik kredytowy
Category: Konto Bankowe
16 marca 2021

Na dobre lub na złe, dobry kredyt jest obecnie krytyczny dla prawie wszystkiego. Niezależnie od tego, czy otwierasz nową linię telefoniczną, próbujesz wynająć mieszkanie, czy liczysz na lepsze stawki ubezpieczenia samochodu, musisz wyrazić zgodę na sprawdzenie zdolności kredytowej. Ponieważ tak duża część naszego życia finansowego wydaje się kręcić wokół tej niepewnej liczby, warto mieć oko na to, co to jest.

Jak to się mówi, wiedza to potęga. Z pewnością tak jest w przypadku świata kredytów. Znacznie łatwiej będzie poprawić swoją zdolność kredytową, jeśli dokładnie wiesz, jakie błędy kredytowe popełniłeś w przeszłości. Monitorowanie wyniku dostarczy Ci ważnych informacji i pomoże zmotywować Cię w dążeniu do osiągnięcia celów finansowych. Pomoże Ci również wykryć błędy w raporcie kredytowym.

W tym artykule omówimy kilka podstawowych faktów na temat wyników kredytowych. Ale co może najważniejsze, powiemy Ci, jak uzyskać dostęp do Twojej za darmo, ujawniając, którzy wydawcy kart kredytowych oferują tę usługę bezpłatnie.

Skąd pochodzą wyniki kredytowe

Pożyczkodawcy używają ocen kredytowych wydanych przez Fair Isaac Corporation (FICO) lub innych modeli oceny zdolności kredytowej, aby określić, jak wiarygodny jest potencjalny pożyczkobiorca. Liczba ta, od 300 do 850 dla wyników FICO, jest traktowana jako wskaźnik tego, jak dobrze możesz zarządzać pożyczkami, kredytami hipotecznymi i kartami kredytowymi. Chociaż może nie być doskonały, niemniej jednak wierzyciele tak oceniają ryzyko; im wyższy wynik, tym bardziej jesteś odpowiedzialny.

VantageScore, uruchomiony w 2006 r. Przez trzy główne biura informacji kredytowej (Equifax, Experian i TransUnion), jest kolejnym powszechnie stosowanym modelem oceny. Waha się również od 300 do 850, ale jest obliczany trochę inaczej niż FICO. Wkrótce zbadamy te różnice.

Optymalizacja zdolności kredytowej jest ważna, jeśli chcesz otrzymywać niższe oprocentowanie. Pomoże Ci również uzyskać dostęp do najlepszych kart kredytowych z nagrodami w podróży i innych najlepszych kart kredytowych, a także najlepszych warunków innych rodzajów pożyczek. Mówiąc najprościej, jeśli Twój wynik jest w przedziale od dobrego do doskonałego, pożyczkodawcy ufają, że spłacisz swoje długi na czas i będą bardziej skłonni do współpracy z Tobą, oferując Ci dostęp do najlepszych produktów i najlepszych stawek.

FICO Score a VantageScore

W związku z tym przyjrzyjmy się zasadom obliczania wyników kredytowych. Zaczniemy od FICO.

Co składa się na Twój wynik FICO

Według myFICO indywidualny wynik jest sumą pięciu różnych kategorii informacji:

 • Historia płatności: 35%
 • Kwoty należne: 30%
 • Długość historii kredytowej: 15%
 • Nowy kredyt: 10%
 • Miks kredytów: 10%

Jak widać, lwia część wyniku jest uwzględniona w historii płatności i aktualnie zadłużonej kwocie, znanej również jako wykorzystanie kredytu. Należy jednak pamiętać, że FICO ceni kwotę zadłużenia jako procent całkowitego dostępnego kredytu, a nie tylko jako liczbę surową.

Innymi słowy, posiadanie salda w wysokości 2000 USD jest znacznie lepsze, jeśli limit kredytu wynosi 20 000 USD, niż gdyby wynosi on 3000 USD, ponieważ wykorzystanie kredytu wyniesie odpowiednio 10% w porównaniu z 66%. Zasadniczo należy dążyć do utrzymania tego wykorzystania kredytu poniżej 30%, zarówno ogółem, jak i na każdej karcie.

Co wpływa na Twój wynik w Vantage

VantageScore wykorzystuje następujący podział:

 • Historia płatności: 41%
 • Wiek i mieszanka kredytów: 20%
 • Wskaźnik zadłużenia do kredytu: 20%
 • Nowy kredyt: 11%
 • Saldo: 6%
 • Dostępny kredyt: 2%

Chociaż formuła wydaje się w dużej mierze podobna, przy czym historia płatności i wykorzystanie kredytu mają największe znaczenie, istnieje krytyczne rozróżnienie w sposobie, w jaki te dwa wyniki tworzą te wskaźniki.

Podczas gdy liczby FICO generalnie reprezentują migawki, VantageScore używa czegoś, co nazywa się trendowanymi danymi kredytowymi. To tylko fantazyjny sposób powiedzenia, że ​​biorą pod uwagę trajektorię zachowania pożyczkobiorcy, a nie punktację opartą wyłącznie na aktualnym bilansie lub wykorzystaniu. Powody tego są dwojakie: konsumenci powinni być nagradzani za historię niskiego wykorzystania kredytu i zdrowych sald kont, a posiadacze kont są bardziej skłonni do dokonywania odpowiednich płatności, jeśli czynili to w przeszłości.

Kolejna różnica między nimi polega na tym, że wynik FICO wymaga więcej czasu, aby się rozwinąć, przynajmniej na początku (co najmniej jedno konto kredytowe musi być otwarte przez sześć miesięcy lub dłużej). Z drugiej strony VantageScore jest dostępny dla osób z bardziej ograniczoną historią kredytową.

Ale niezależnie od zastosowanego finanso wyniku, ogólna ścieżka do sukcesu kredytowego jest taka sama: dokonuj regularnych, terminowych i odpowiednich płatności oraz utrzymuj rachunki otwarte przez długi czas. Formuły FICO i VantageScore mogą wydawać się skomplikowane, ale uzyskanie dobrej oceny kredytowej wcale nie musi takie być.

Jak wspomniano wcześniej, ważne jest, aby monitorować swoją zdolność kredytową. W końcu jest to liczba, która ma spory wpływ na Twoje życie finansowe. W przeszłości było to skomplikowane zadanie; obecnie często otrzymuje się darmowy wynik wraz z miesięcznym wyciągiem z karty. Niektórzy pożyczkodawcy udostępniają nawet te usługi monitorowania kredytów osobom, które nie są klientami. Oto nasza obszerna lista wydawców kart, którzy oferują bezpłatny dostęp do Twojej oceny kredytowej.

Wydawcy kart, którzy oferują bezpłatne wyniki kredytowe

American Express

American Express udostępnia MyCredit Guide, bezpłatne narzędzie do monitorowania kredytów. Dzięki niemu otrzymasz dostęp do swojego VantageScore 3.0 od TransUnion. Możesz to sprawdzać tak często, jak chcesz, bez wpływu na swój wynik, i nie musisz być posiadaczem karty American Express, aby zarejestrować się w usłudze.

Bank Ameryki

Posiadacze kart kredytowych Bank of America i klienci bankowości mobilnej mogą zapisać się do programu FICO Score bez dodatkowych kosztów. Wynik jest aktualizowany raz w miesiącu. Karty zapewniające dostęp do tej usługi obejmują między innymi kartę kredytową Bank of America® Cash Rewards *, kartę kredytową BankAmericard® * i kartę kredytową Bank of America® Travel Rewards *.

Capital One

Nie musisz być klientem Capital One, aby zarejestrować się w jej usłudze CreditWise, która zapewnia VantageScore 3.0 od TransUnion. Najlepsza część? Wysyła alerty na Twój adres e-mail z każdą zmianą raportu kredytowego, zapytaniem lub zaległością.

Pościg

Chase oferuje własną wersję bezpłatnego sprawdzania zdolności kredytowej z Credit Journey. Podobnie jak CreditWise, nie musisz być posiadaczem karty Chase, aby zacząć z niej korzystać. Po rejestracji otrzymasz dostęp do swojego VantageScore 3.0 od TransUnion, który aktualizuje się co tydzień. Alerty będą wysyłane za każdym razem, gdy nastąpi zmiana w raporcie kredytowym.

Klienci posiadający wybrane karty kredytowe Citi mogą sprawdzić swój wynik FICO, rejestrując się w Citi Online. Zapewnia miesięczny dostęp do FICO 8, nieco starszej wersji (najnowsza FICO 9), która waha się od 250 do 900. Kwalifikujące się karty to Citi Premier℠ Card *, Citi Prestige® Card * i Costco Anywhere Visa® Card od Citi * .

Odkryć

Dowiedz się, na czym polega Twój wynik FICO 8 za darmo dzięki karcie kredytowej. Nie musisz być członkiem karty Discover, a Twój wynik będzie aktualizowany co 30 dni.

Bank USA

US Bank oferuje bezpłatny dostęp do VantageScore z TransUnion poprzez CreditView Dashboard. Aby uzyskać dostęp do tej funkcji, musisz posiadać kartę kredytową banku USA i zarejestrować się w bankowości internetowej. Dostępne opcje kart obejmują kartę US Bank Visa® Platinum *, kartę US Bank Cash + ™ Visa Signature® * oraz kartę US Bank FlexPerks® Gold American Express® *.

Wells Fargo

Wells Fargo oferuje swoim klientom bezpłatny miesięczny wynik FICO. Aby się zakwalifikować, musisz mieć w banku konto depozytowe, pożyczkę lub kartę kredytową.

Podsumowanie

Oprócz tych opcji wszyscy konsumenci mają bezpłatny dostęp do kopii swojego raportu kredytowego (bez wyników) raz w roku w witrynie AnnualCreditReport.com. W krótkiej perspektywie możesz otrzymywać cotygodniowe raporty kredytowe bez żadnych opłat.

Monitorowanie wyniku jest ważne, nie zaniedbuj samego raportu. Możesz znaleźć błędy lub oszukańcze działania, które wymagają usunięcia. Ale regularne sprawdzanie wyniku jest nadal najprostszym sposobem na śledzenie tego, jak postrzegają cię pożyczkodawcy, a jeśli planujesz ubiegać się o kartę kredytową, kupić nowy samochód lub zaciągnąć kredyt hipoteczny w najbliższym czasie, to jest coś dla ciebie. Chcę wiedzieć.

Każdy, kto szuka lepszych możliwości finansowych, chce lepszego kredytu. Na szczęście obowiązuje pewna konwencjonalna mądrość: wiedza, gdzie jesteś, pomoże ci dotrzeć tam, gdzie chcesz.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy