5 sposobów odpowiedzialnego korzystania z kart kredytowych

17 lutego 2021

Nawiązaliśmy współpracę z American Express, aby zapewnić Ci wgląd w finanse osobiste, porady i nie tylko. Sprawdź Credit Intel, centrum edukacji finansowej firmy Amex, aby uzyskać więcej materiałów na temat finansów osobistych.

Karty kredytowe to potężne narzędzia finansowe. Używane odpowiedzialnie, mogą zaoferować cenne nagrody i korzyści oraz, oczywiście, bezpieczną i wygodną metodę płatności. Ale co właściwie oznacza „odpowiedzialne używanie?

Płać rachunki na czas

Najważniejszym aspektem odpowiedzialnego korzystania z karty kredytowej jest terminowe dokonywanie płatności. W rzeczywistości historia płatności jest największym czynnikiem wpływającym na Twoją zdolność kredytową, a dokonywanie terminowych płatności ma kluczowe znaczenie dla zbudowania i utrzymania doskonałego kredytu.

Aby Twoje płatności były rozpatrywane na czas, muszą zostać dostarczone w terminie i pokrywać co najmniej minimalną kwotę płatności określoną na wyciągu. Jeśli Twoja płatność jest mniejsza niż minimalna płatność na wyciągu lub wpłynie po terminie, zostanie uznana za spóźnioną. Opóźnione płatności mogą podlegać opłatom za zwłokę i wyższym stopom procentowym jako kary. Oczywiście opóźnienie w płatności może zostać zgłoszone do biur kredytów konsumenckich, co może zniszczyć Twoją historię kredytową i obniżyć zdolność kredytową.

Istnieje jednak prosty sposób, aby upewnić się, że płatności dotrą na czas. Kilku wydawców kart kredytowych oferuje opcję płatności automatycznych, umożliwiając automatyczną spłatę salda minimalnego, salda na wyciągu lub dowolnej innej wybranej kwoty. Środki są pobierane z Twojego konta bankowego i generalnie można uniknąć opóźnień w płatnościach, o ile dostępne są niezbędne środki.

Płacenie rachunków online. (Zdjęcie: Hero Images / Getty Images)

Unikaj nadmiernego zadłużenia

Po historii płatności suma kwot, które jesteś winien, to kolejny największy czynnik w historii kredytowej. Wielu ekspertów kredytowych zgadza się, że należy utrzymywać poziom zadłużenia poniżej 30% dostępnego kredytu. Jednak nie ma nic magicznego w liczbie 30% i zawsze lepiej jest mieć mniejszy dług niż większy.

Ponadto ci, którzy używają kart kredytowych do zdobywania nagród, powinni unikać posiadania salda i ponoszenia opłat z tytułu odsetek. Dzieje się tak, ponieważ karty kredytowe z nagrodami mają zazwyczaj wyższe standardowe stopy procentowe niż podobne karty, które nie oferują nagród. Jeśli nie możesz konsekwentnie unikać naliczania odsetek, płacąc co miesiąc całe saldo wyciągu, rozważ użycie karty kredytowej bez programu lojalnościowego z niższym oprocentowaniem. Po spłaceniu zaległych sald i przyzwyczajeniu się do unikania odsetek, możesz rozważyć użycie karty, która oferuje nagrody za swoje wydatki.

(Zdjęcie: Anchiy / Getty Images)

Nie przepłacaj

Dokonanie zakupów kartą kredytową jest niezwykle łatwe, co może być zarówno mocną, jak i słabą stroną. Fajnie jest mieć wygodny sposób płacenia za różne rzeczy, ale może to prowadzić do nadmiernych wydatków. Odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej oznacza używanie jej do dokonywania zakupów, których i tak byś dokonał, bez względu na to, jaką formę płatności masz do dyspozycji. Jeśli okaże się, że wydajesz więcej pieniędzy za pomocą karty kredytowej, niż gdybyś używał gotówki, czeków lub innych form płatności, nie używasz karty w sposób odpowiedzialny.

(Zdjęcie: Neustockimages / Getty Images)

Śledź swoje opłaty

Co miesiąc wystawca Twojej karty kredytowej wystawi Ci wyciąg zawierający wszystkie opłaty dokonane w tym okresie wyciągu. Twoim obowiązkiem jest przejrzenie wszystkich tych opłat w celu wyszukania błędów. Sprzedawca mógł obciążyć Cię nieprawidłową opłatą lub ktoś mógł dokonać oszukańczego obciążenia Twojej karty.

Na szczęście prawo zapewnia pewną ochronę przed fałszywymi zarzutami. Jednak często to do Ciebie należy wykrycie tych opłat i powiadomienie wydawcy karty.

(Zdjęcie: Hero Images / Getty Images)

Dbaj o bezpieczeństwo swoich kart kredytowych

Bycie odpowiedzialnym użytkownikiem karty kredytowej oznacza udział w walce z oszustwami związanymi z kartami kredytowymi. Zaczyna się od prostych środków, takich jak nie pozostawianie kart kredytowych w portfelu lub torebce, które zostawiasz w samochodzie, i zawsze bezpieczne przechowywanie kart w domu i w pracy. Powinieneś również unikać umieszczania numerów kart kredytowych na zdjęciach, które będziesz publikować w mediach społecznościowych.

Nigdy nie pożyczaj swoich kart kredytowych innym osobom ani nie udostępniaj informacji o swoim koncie, nawet znajomym lub członkom rodziny. Ale jeśli chcesz rozszerzyć swoją siłę nabywczą na członka rodziny lub pracownika, możesz poprosić o dodatkowe karty dla upoważnionych użytkowników, zwykle bez dodatkowych kosztów. Przeczytaj więcej o praktykach bezpieczeństwa kart kredytowych.

Konkluzja

Podobnie jak wiele innych potężnych narzędzi, Twoje karty kredytowe muszą być używane odpowiedzialnie. Niezastosowanie się do tego może zaszkodzić kredytowi i finansom. Przestrzegając tych prostych zasad odpowiedzialnego korzystania z kart kredytowych, nie ma ograniczeń co do tego, jak daleko mogą Cię zabrać ich nagrody i korzyści.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy